Kedinize Doğru Şekilde İlaç Verme Yöntemleri

Kedinize Doğru Şekilde İlaç Verme Yöntemleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kedimize hap vermenin riskli yanları var ancak bazen sevimli dostlarımızın iyiliği için başka çaremiz de kalmıyor. Kedilere hap yutturmak, öyle kolay bir iş değildir ve sonucunda her tarafınız tırmık izleri içinde kalabilir. Kedimizin sağlığı için tüm bunları göze almamız gerekiyor ama kimsenin canı yanmadan bu işi halletmek istiyorsak hazırlığımızı doğru yapmalıyız.

Kediler bazen çok huysuz olabildikleri gibi oldukça da akıllıdırlar, yani onları kandırmak hiç de kolay değildir. Ancak biraz yaratıcı olarak hem hayvanınızı strese sokmadan ilacını verebilir hem de o keskin tırnak ve dişlerinden yara almadan kurtulabilirsiniz.

  • Öncelikle bunu çabuk halletmenin mümkün olmayabileceğini kabullenip biraz sabırlı olmak gerekiyor. Kedinizin yüzüne ve ağzına dokunmanıza alışkın olması önemli bir faktör. Sanki oyun oynuyormuşsunuz gibi başını arkaya yatırıp ağzını hapı yutturmaya çalışır gibi açmayı deneyin. Ardından ödül maması kullanarak ya da okşayarak size izin verdiği için onu ödüllendirin. Böylece en azından ağzına hapın konulacağı dakikaya kadar olacak hareketlere alışkanlık kazanacaktır.
  • Buraya kadar alıştıktan sonra elinizin baş ve orta parmaklarıyla kedinin ağzını açın. Elinizi “C” şeklinde ağzının içine yerleştirin.

Kedinizin, şurup kullanımı için iğnesiz şırıngalara da alışması gerekebilir çünkü vereceğiniz ilaç kadar ilacı nasıl vermeniz gerektiği de önemlidir. Hapın toz halinde ya da bütün olarak yutturulması, su içinde çözülmesi, aç karnına içilmesi ya da yiyecek içinde verilmesi gerekiyor olabilir. Bütün bu detayları öğrenip göz önünde bulundurmak oldukça önemli.

Kedinize hap vermek

yavru kedi ilaç içiyor

İlacı baskın elinizin (yani sağlaksanız, sağ elinizin) işaret ve baş parmakları arasında tutun. Sol kolunuzla kediyi kendinize yaklaştırıp yüzünü sizle aynı yöne bakar hale getirin.

Sol elinizle kedinin başını kaldırın. Çenesine baskı uygulayıp ağzını açtıktan sonra hapı ağzında mümkün olduğu kadar ileri bir noktaya yerleştirin.

Ağzını kapattıktan sonra boğazını ovmanız yutmasına yardımcı olacaktır. Ağız ya da burnunu yalarsa, hapı başarıyla yutturdunuz demektir.

İlk denemenizde başarısız olabilirsiniz. Kediniz hapı tükürebilir, bu durumda çok sinirli veya agresif görünmediği takdirde baştan başlayabilirsiniz. Bu işlemi iki kişi beraber yapmanız daha kolay olacaktır.

İşinizi kolaylaştırmak için bazı ipuçları

Kedinizi masa üstüne koymayı deneyebilirsiniz. Ellerinizi ısırıp çizmesini önlemek için de havluya sarabilirsiniz.

Ödül maması kullanabilirsiniz. İki yemek arasında aç olacağı bir vakitte yapmaya özen gösterin.

Yüzüne ve ağzına dokunmanıza alıştıktan sonra çiğnemeden yutabileceği yumuşak yiyecekler verin. Hapları yemek içinde verdiğinizde çiğnerse farklı bir tat olduğunu algılayıp tükürebilir. Bu nedenle çiğnemeden yutmaya alıştırmanız faydalı olacaktır.

Birkaç tane çiğnemeden yutacağı yiyecekten verdikten sonra içinde hap olanı da verebilirsiniz. Hapın kokusunu alamayacağı kadar iyi gizlenmiş olduğuna emin olun. Her gün aynı sayıda yiyecekten sonra hap vermeyin. Değişiklik yaparsanız kedinizin alışkanlık kazanıp içinde hap olan yemeği fark etmesi de zorlaşır.

kucakta kedi

Toz halinde mi, bütün olarak mı yoksa suda çözüp mü vermeli?

Hapları evde ezip toz haline getirmenizle dışarıdan toz halinde satın almanız arasında hiçbir fark yok. Buradaki önemli nokta veterinerinizin toz olarak mı yoksa bütün halde mi yutulmasını istediği. Aynı ilacın sıvı hali de varsa, şırınga kullanabilirsiniz ama o da başka türlü bir hazırlık isteyecektir.

Şırınganın üstüne sevdiği bir yiyecekten sürüp yalamasına izin verebilirsiniz. Böylece kediniz şırınganın ağzının yakınlarında olmasına alışacaktır.

İlacın bu şekilde verilmesi uygunsa, suyla karıştırıp rahatsız edici tadın azalmasını sağlayabilirsiniz. Şırıngayla ilaç verirken özellikle dikkatli olmalı ve sıvıyı yutamayacağı kadar hızlı ağızlarına boşaltmamalısınız, yoksa bir çeşit zatürreye sebebiyet verebilirsiniz.

Son olarak, lütfen ilaçların prospektüsünü de okumayı ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.