Kediniz Zehirlenirse Ne Yapmalısınız?

Eğer kediniz zehirlenmişse, belirtileri tanımlamak için sakin kalmak önemlidir. Ayrıca, 24 saat açık olan bir veterinerin telefon numarasının yakınlarda bir yerde olması her zaman iyi bir fikirdir.
Kediniz Zehirlenirse Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Ne yazık ki, kötü kalpli insanların evcil hayvanları zehirlemesi yıllar içinde çok yaygın hale gelmiştir. Bunun köpek ve kedilerin başına geldiğine dair pek çok hikaye vardır. Bu yazımızda kediniz zehirlenirse ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Okumaya devam edin!

Köpek ve kedileri zehirleyen bu insanlar ne yazık ki bunu saf nefretten yaparlar. Eğer sizin kediniz de dışarıda dolaşmayı seven bir kediyse, bu olayın kedinizin başına da gelebileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Öyleyse şu sorunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz: “Kedim zehirlenirse ne yapmalıyım?”

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri

Kedilerde zehirlenme belirtileri son derece belirgindir. Bu belirtileri tanımlamak ve kedinize uygun bir tedavi yöntemi bulmak zor değildir. Aşağıdaki liste, kedilerde zehirlenme durumunda yaşanan en yaygın belirtileri içerir.

Ancak kediniz bu listedeki her belirtiyi yaşamıyor olabilir. Kedinizde bunlardan biri ya da daha fazlası varsa, bir şeylerin yolunda gitmediğine dair bir işaret olabilir.

 • Nefes darlığı
 • Kusma ve ishal
 • Öksürme ve hapşurma
 • Aşırı tükürük salgısı
 • Koyu renkli idrar
 • Nefes nefese kalmak
 • Mavi renkli bir dil
 • Bağırsak sorunları
 • Depresyon
 • İstemsiz nöbetler
 • Büyümüş göz bebekleri
 • Bayılma
 • Titreme
kedilerde zehirlenme

Bu belirtiler en yaygın olanlarıdır; ancak başka belirtiler de olabilir. Bunların da neler olduklarını bilmelisiniz; çünkü kedinize iyi bakmanız ve herhangi bir durumda hızlı hareket edebilmeniz için kedinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığının farkında olmanız sizin sorumluluğunuzdadır.

Kediniz Zehirlenirse Ne Yapmalısınız?

Belirtileri teşhis ettikten sonra, artık çok hızlı bir şekilde hareket etme zamanıdır; çünkü her geçen saniyenin çok büyük önemi vardır.

Havadar bir bölge bulun

 • Kediniz zehirlenmişse yapmanız gereken ilk şey, onu soğuk olmayan havadar bir alana götürmektir.
 • Bulduğunuz alanın kedinizin acısını hafifletmek ve rahatlamasına yardımcı olmak için hafif bir esinti alan bir yer olduğundan emin olun.
 • Kedinizi taşırken dikkatli olun; çünkü sizi daha önce hiç ısırmamış ya da tırmalamamış olabilir; ancak hasta kediler daha saldırgan hale gelebilir.

Kediniz zehirlenirse veterineri arayın

Veterineri arayın ve evinize gelip gelemeyeceklerini sorun ya da kliniğe gidiyor olduğunuzu haber verin ve yoldayken ne yapmanız gerektiğini sorun.

24 saat açık olan bir veterinere ait telefon numarasını her zaman elinizin altında bulundurun. Bu, acil bir durumda evcil hayvanınızın hayatını gerçekten kurtarabilir.

Kedinize veterinerinizin söylemediği hiçbir ilacı vermeyin

Bu hata, insanların kedileri zehirlendiğinde yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Eğer kedinizin zehirlenmesi ile ilgili ne yapacağınızı internete ya da tanıdığınız kişilere sorarsanız, genellikle kediniz için belki de faydalı olmayan, iyi niyetli bir tavsiye alırsınız.

Siz ve kediniz, veterinerden verilen talimatları takip ederek daha iyi bir durumda olursunuz. Bunun yanı sıra, bazı ülkelerde bu gibi anlarda size yardımcı olacak “zehirlenmiş evcil hayvanlar hattı” vardır.

Kedinizi kusturmayın

Kediniz zehirlenirse ve zehirin ne olduğunu çözemediyseniz, kedinizi kusturmaya çalışmayın. Bazı maddeler mide asidi ile karıştığı zaman, kedinizin yemek borusunda ya da sindirim sisteminde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

kusan kedi

Veterinerle iletişim kurana kadar ilk birkaç dakika beklemek daha iyi olur. Veteriner size kedinizi kusturmanız gerekip gerekmediğini söylecektir.

Aktif kömür kullanın

Veterineriniz size kedinizi kusturmanızda problem olmadığına dair onay verirse, kediniz kustuktan sonra aktif kömür kullanın. Aktif kömürü kedinizin ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 gram oranında su ile seyreltin. Karışım, sıvıdan daha katı bir kıvamda olmalıdır ve kedinize bu karışımı vermek için bir şırınga kullanmalısınız.

Aktif karbonun yaptığı şey, vücudun organlarla arasına bir “duvar” örerek vücudun daha fazla zehir emmesini engellemektir.

Sakin kalmanın bu tür durumlarda gerçekten büyük bir fark yaratabileceğini hiçbir zaman unutmayın. Ayrıca, kediler çabuk endişelenebilir ve sizin duygu durumunuzdan da etkilenirler.

Eğer sakin görünüyorsanız, kediniz de sakinleşir. Her şey için her zaman bir çözüm vardır; bu yüzden endişelenmeyin, her şey yoluna girecek!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.