Sarı Renkli Kusmuk: Sebepleri ve Belirtileri

Sarı renkli kusmuk, genelde, yüksek yağlı bir beslenme düzeninin ya da fazla çimen yemenin bir sonucudur.
Sarı Renkli Kusmuk: Sebepleri ve Belirtileri

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2019

Köpeğinizin sindirim sitemini etkileyen birçok faktör vardır. Sarı renkli kusmuk ne anlama gelir, öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Sarı Renkli Kusmuk Neden Olur?

Köpeğinizin kustuğu sarı madde, safradan başkası değildir. 

Karaciğer tarafından üretilen bu sıvı, besinlerin sindirimine yardımcı olması için safra kesesinde tutulmaktadır. Sindirim işlemi başladığı zaman, ince bağırsağın sindirim işlemini bitirmesi için safra salgılanır.

Safranın içeriğinde su, kolesterol, bikarbonat iyonları ve pigmentleri, lesitin ve safta tuzları yer almaktadır.

İnce bağırsaktan gelen safra mideye kaçtığı zaman, köpeğiniz safra kusar. Bu, köpeğiniz çok fazla yağlı yiyecekler ya da çok fazla çimen yediği zaman gerçekleşir.

hasta köpek

Eğer köpeğiniz genel olarak sarı renkli kusuyorsa, o zaman belirtileri hafifletmek için köpeğinize lif değeri yüksek ve yağ içeriği az olan yiyecekler vermelisiniz.

Sarı Renkli Kusmuk ile İlişkili Olabilecek Hastalıklar

Eğer beslenme düzenini değiştirmeniz bir etki etmediyse, o zaman bu durumun altında daha farklı sebepler yatıyor olabilir.

Aşağıda, bu hastalıkların kaynaklandığı genel hastalıkları sıraladık:

Ülser, Parazit ya da Bir Çeşit Kanser Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları

Safranın içeriğindeki asit, yemek borusunu tahriş edebilir, bu da ülsere sebep olabilir.

Bu durum Bulldog, Retriever ve küçük köpek ırklarında daha sık görülmektedir.

Akut Pankreatit

Akut pankreatit, pankreas iltihaplandığı zaman meydana gelir.

Pankreas, sindirim sistemi ve insülin ve glükagon gibi hormonların salgılanmasından sorumludur. Bu hastalık, aynı zamanda aşırı yağlı yiyecekler tüketildiği zaman da meydana gelebilir. 

Sonucunda karın ağrısı, safra içeren sarı renkli kusmuk ve ishal oluşabilir. 

Kabızlık

Bazı kemikler, oyuncaklar ya da kıl yumakları köpeğinizin bağırsağını tıkayabilir ve bunun sonucunda kabız olabilir.

Eğer köpeğinizin kabız olduğunu düşünüyorsanız, en yakın veterinere başvurmalısınız.

Alerjiler

Eğer bazı besinleri yedikten sonra, köpeğiniz sarı renkte kusuyorsa, alerjisi olabilir.

Bazen bunun sebebi, köpeğinizin beslenme düzeninde yaptığınız ani değişimler olabilir. Ayrıca, köpeklerin düzenli olarak tükettikleri besinlere de alerji geliştirebileceğini unutmamak gerek.

hasta köpek

Her durumda, evinizde veya sokakta köpeğinizin sarı renkli kusmuk çıkardığını görüyorsanız, düzgün teşhis edilmesi için veterinere götürmelisiniz.
Köpeğiniz saatlerdir yemek yemediyse ve bir şeyler içmediyse, çok geç olmadan önce köpeğinizi derhal veterinere götürün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Liptak, J. M., Dernell, W. S., & Withrow, S. J. (2004). Liver Tumors in Cats and Dogs. Compendium Cont. Ed. Pract. Vet.
  • Elwood, C., Devauchelle, P., Elliott, J., Freiche, V., German, A. J., Gualtieri, M., … Savary-Bataille, K. (2010). Emesis in dogs: A review. Journal of Small Animal Practice. https://doi.org/10.1111/j.1748-5827.2009.00820.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.