Kediler İçin Ağız Temizliği

Diş ve ağız hastalıkları genelde diş etlerinin ya da dişlerin üstünde biriken plaklar nedeniyle oluşur. Kedinizin nefesinin kötü kokması ağız temizliğiyle ilgili bir sorun yaşadığının ilk işaretidir.
Kediler İçin Ağız Temizliği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir diş hastalığının sıkıntısını çeken kedilerin sayısı gün geçtikçe artırıyor. Bu hastalıklar çoğunlukla kedinize ağrı veya rahatsızlık yaşatabilir. İşte tüm bu nedenlerle kedilerde ağız temizliği çok önemlidir. Sağlıklarını korumak ve ileride çıkabilecek sorunların önünü almanın en iyi yolu budur.

Kedilerde Ağız Temizliği ve Önemi

Hangi türden hayvan söz konusu olursa olsun, hayvanın genel sağlığı için ağız temizliği oldukça önemli bir unsurdur. Kediler, sindirim sistemlerinin düzgün çalışması ve mikroorganizmaların ağızda gereğinden fazla çoğalmaması için ağız bakımına ihtiyaç duyarlar.

Diş ve ağız hastalıkları genelde diş etlerinin ya da dişlerin üstünde biriken plaklar nedeniyle oluşur. Kedinizin nefesinin kötü kokması ağız temizliğiyle ilgili bir sorun yaşadığının ilk işaretidir

Bu sorunlar genelde kedinin ağız temizliğinin düzgün yapılmaması ya da hiç yapılmamasından kaynaklanır. Dişlerde plak birikimi ve tartar oluşumunu engellemenin tek yolu dişlerin her gün fırçalanmasıdır. Tekrar altını çizmek istiyoruz: Kedinizin ağız temizliği tüm vücudunun sağlığı için çok önemlidir.

Plak ve tartar nedir

Yiyecek parçaları, kedilerin diş ve diş etleri arasına sıkışır. Ağzın bu bölgeleri, bakterilerin hızla büyümeleri için ideal koşulları sağlar. Bakteriler, yemeklerin içindeki şeker molekülleriyle buluşunca plaklar oluşur.

mama yiyen kedi

Plak, dişlere ve diş etlerine yapışan renksiz ve küçük bir parçacıktır. Plaklar, toksin ve asit üreterek diş etlerini tahriş eder ve diş minelerini aşındırır.

Ağızdaki plaklardan hızla kurtulmazsanız, kedinin salyasındaki minerallerle birleşerek sertleşir. Tartar ya da diğer adıyla diş taşı, bu sertleşmenin sonucunda oluşur. Ağızdaki tartar diş minelerine yapışıp yok eder ve çürüklere neden olur.

Kedinin ağzındaki tartar nasıl yok edilir

Plak sertleşip tartara dönüştükten sonra dişi sadece fırçalayarak eski haline döndürmek imkansızdır. Bu noktada anestezi alarak ameliyata girmesi için kedinizi veterinere götürmelisiniz. Ameliyatın türü, zorluk derecesi ve süresi ağızdaki tartarın durumuna göre değişiklik gösterir.

Kedinizin bunları yaşamaması için gerekli önlemleri almalısınız. Basit ağız temizliği yöntemleriyle kedinizin acı çekme ya da ameliyata girme ihtimalini düşürebilirsiniz.

Dengeli beslenme ağız temizliğinin temel taşıdır

Kötü beslenmenin yol açabileceği sayısız problemlerin arasında nefesin kötü kokması, obezlik, sindirim problemleri ve şeker hastalığı yer alır. Kediniz için dengeli bir beslenme programı planlarken yaşını ve boyutunu da hesaba katmalısınız.

Obez, alerjik ya da boşaltım sistemi, böbrek ve karaciğer problemleri yaşayan kediler için özel yapılmış mamalar da olduğu aklınızda bulunsun.

kedilerde dengeli beslenme

Mekanik aşındırma ve bazı kimyasal maddeler kullanarak plak oluşumunu durduran bazı yeni mama türleri de var. Ancak bu mamaları kullansanız da kedinizin dişlerini her gün fırçalamalısınız.

Diş fırçalamayı kolaylaştırmak için öneriler

1. Küçükken alıştırın

Aynı çocuklarda olduğu gibi kediler de daha yavruyken dişlerinin her gün fırçalanmasına alışmalıdır. Diş fırçalamaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Kediniz birkaç haftalıkken dişlerini fırçalamaya başlayabilirsiniz.

2. Kedilere uygun ürünler kullanın

İnsanların kullandığı diş macunları, kedilerin diş minelerine zarar verebilir hatta zehirlenmelere bile yol açabilir.  Kedilere özel yapılan diş macunu ve diş fırçaları üretiliyor. Bu diş macunları biftek ve tavuk gibi hayvanların hoşuna gidecek tat ve kokularda yapılıyor.

3. Gergin hissetmesine neden olmayın

Kedinizin dişlerini fırçalamaya başladığınızda gerilmesi ve kendini rahatsız hissetmesi normaldir. Rahatlaması için elinizden geleni yapın.

Dikkatlerini dağıtmanın en iyi yöntemlerinden biri diş fırçalama sürecini oyuna çevirmektir. Ağzına ve dişlerine dokunarak başlayın. Buna alıştıktan sonra fırçayla nazikçe dişlerine dokunmayı deneyebilirsiniz.

4. Dikkatle dişlerini ve diş etlerini fırçalayın

Kedinizin hem dişlerini hem de diş etlerini tamamen temizlediğinize emin olmalısınız. Diş etlerine geldiğinizde kanamalara sebep olmamak için oldukça nazik davranmalısınız.

Tüm ağzını baştan sona temizlediğinize emin olun. Aşağıdan yukarıya, soldan sağa fırçalamaya gayret edin. Küçük dairesel hareketler de kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Diş Eti Ne Anlatıyor?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Diş Eti Ne Anlatıyor?

Köpeğinizin diş eti rengi sağlık durumu hakkında size bilgi verebilir. Yazımızın geri kalanında konuyla alakalı detayları vereceğiz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.