Kedinizin Kötü Davranışını Düzeltmek

Kedinizi yeniden eğitmeden önce, hasta olmadığından emin olmalı, sonrasında ise egzersiz yaptığından emin olarak onu uyarmalısınız.
Kedinizin Kötü Davranışını Düzeltmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların kedilerinin kötü davranışlarından şikayetçi olduklarını duymak oldukça yaygındır. Belki de kedi her yere tırmanıyordur, perdeleri yok ediyordur veya evden kaçmaya çalışıyordur. Bir kediyi eğitmek istiyorsanız, sabır ve özveri gerektirecektir ve kedinizin kötü davranışını düzeltmek tamamen mümkündür. Aşağıdaki ipuçları, kedinizi yeniden eğitmenize yardımcı olmak için mükemmeldir.

Kedinizin kötü davranışının sebepleri ve çözümleri

Kediler farklı şekillerde yaramazlık yaparlar ve kötü davranışlar birden çok farklı nedenlerle tetiklenir. Bu nedenle, ilerleyen dönemde daha fazla davranışsal sorun geliştirmelerini önlemek için kedinizin davranışlarındaki herhangi bir değişikliğe çok dikkat etmelisiniz.

Kedinizin kötü davranışından sorumlu olabilecek ortak sebeplerden bazıları aşağıdadır.

Patolojik Köken

Bazı durumlar ağrıya neden olabilir veya kedinizin duyusal işlevlerine zarar verebilir. Kediniz, kendini savunmasız veya zayıf hissetmesi nedeniyle, savunmacı davranışlar veya yeni alışkanlıklar geliştirebilir. Bu, yaşlı kedilerde daha yaygın olma eğilimindedir, ancak her yaşta olabilir.

Kediniz çok fazla saklanmaya başlarsa, daha agresifse veya olağandışı davranışlar gösteriyorsa, onu doğrudan veterinere götürmeniz önemlidir. Veteriner kedinizin sağlığını değerlendirebilecek ve kötü davranışlarının sebeplerini eleyebilecek.

Kedinizin kötü davranışını düzeltmek ve ayrıca sağlıklı olması için doğru engelleyici tıbbi bakımı alması gerekecektir. Bu yüzden, her altı ayda bir onu veterinere götürmek, aşıları ve parazit ilaçları konusunda güncel olmak ve ona kaliteli bir beslenme sağlamak için çok önemlidir.

Eğitim veya sosyalleşme eksikliği

Tıpkı insanlar gibi, kediler de alışkanlıklarının çoğunu bebeklik sırasında öğrenirler. Bunun nedeni, kişiliklerinin yaşamın ilk aylarında daha kolay etkilenmesidir; bu da onların daha iyi öğrenmelerine yardımcı olur. İyi eğitimli ve itaatkar bir kediye sahip olmak istiyorsanız, erken yaşta eğitimlerine ve sosyalleşmelerine zaman harcamanız gerekir.

yavru kedi çiş eğitimi

Yetişkin bir kedide kötü davranışı önlemenin ilk adımı yavruyken kötü davranışlarını görmezden gelmemektir. Örneğin, kedinizin koltukta veya yatakta zıplamasını istemiyorsanız, yavruyken bunu yapmasına izin vermemelisiniz. Bir yavru kedinin, sadece sevimli olduğu için bazı şeyleri yapmasına müsaade ederseniz kötü alışkanlıklar öğrenir.

Bir kedi belirli bir davranışa izin verildiğini öğrendiğinde, neden bir anda bunu yapmasına izin verilmediğini anlayamaz. Bu nedenle, bir kediyi yeni bir eve girer girmez eğitmeye başlamak en iyisi olacaktır.

Hareketsizlik ve yeterince stimülasyon olmaması

Evcilleştirme, kedilere yırtıcı hayvanlara daha az maruz kalmak ve yiyeceklerini daha kolayca elde etmek gibi bazı avantajlar sağladı. Ancak, evde geçen bir yaşam da günlük olarak daha az fiziksel egzersiz anlamına gelir. Av bulmak ve avlamak zorunda kalmayarak egzersiz seviyeleri düşer.

Fiziksel ve zihinsel stimülasyonun eksikliği, birçok kedinin stres veya can sıkıntısı belirtileri geliştirmesine neden olabilir, bu da kötü davranışa ve hatta daha fazla saldırganlığa neden olabilir.

Kedinizin yaramazlık yapmasını önlemek istiyorsanız, evinize özellikle dikkat etmeniz ve kediniz için çok uyarıcı bir ortam yaratmanız gerekir.

Evinizi kediniz için daha zengin bir ortam haline getirmek için, oyuncak, tırmalama tahtası ve vücudunu ve zihnini harekete geçirecek şeyler almanız önemlidir. Günümüzde, kediler için egzersizden rahatlatıcı masajlara kadar her şeyi sağlayan labirentler ve eğlence merkezleri bulunmaktadır.

kedi çimi yiyen kediler

Kedinize, duyularını harekete geçiren uyaranlar da sağlayabilirsiniz. Örneğin, kedi otu koku alma duyularını uyarmak için mükemmel bir seçenektir. Videolar ve etkileşimli oyunlar işitme ve görme duyuları için iyi olabilir. Tüm bu uyaranları birleştirerek aktif, sağlıklı ve sakin bir kediniz olur.

Olumlu pekiştirme kullanın

Geleneksel eğitim yöntemleri, kedileri eğitmek için iyi değildir. Gerçekte, hayvanlar için o kadar faydalı değillerdir çünkü korku ya da güvensizlik gibi olumsuz duyguları ortaya çıkarmaya dayanırlar. Kediler mantıksız davranan veya şiddet içeren yöntemler kullanan kişilere baş eğmeyecektir.

Olumlu pekiştirme, bir hayvanı eğitmek ve kedinizin kötü davranışını düzeltmek için en güvenli ve etkili yoludur. Kedinizi eğitirken, ona iyi davranışlarını pekiştirmek için ve öğrenmeyi teşvik edici bir ödül vermeyi unutmayın. Bunların sadece bisküvi olması gerekmiyor. Oyuncaklar, övgüler, bir okşama veya lezzetli ev yapımı yemekler olabilir.

Onu azarlamaktan kaçının

Kedinizin kötü davranışını düzeltmek için onu azarlamak iyi bir fikir değildir. Onu azarlayarak, sadece stres seviyelerini arttırıyor ve olumsuz duygular üretiyorsunuz.

Kötü davranışları belirtmek için, sadece net ama sakin bir ses tonunda “hayır” demelisiniz. Bir sefere mahsus iyi davranışları tanımlayın, ona güzel bir ödül verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.