Ankara Kedisi: Bu Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

Ankara Kedisi: Bu Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Ankara kedisinin en fazla öne çıkan özelliği tüyleridir. Yumuşak, gür ve yepyeni tüyleri vardır. Bir Ankara kedisi besliyorsanız, evcil hayvanınızın bakımı, günlük olarak tüylerini fırçalamadan özel şampuan kullanımına kadar her şeyi içerebilir. Peki, bir Ankara kedisinin tüylerine bakmak için neler yapmanız gerekli?

Ankara Kedisi

Ankara kedisi , adından anlaşılacağı üzere Türkiye’nin başkenti Ankara’dan geliyor. Başlıca özelliği, ince yün gibi gözüken uzun, yumuşak tüyleridir. Genellikle siyah veya beyaz tüylüdür ama sürekli olarak yeni türler de ortaya çıkmaktadır. Mesela, gri, kahverengi veya karışık renklerde Ankara kedileri görebilirsiniz.

Ankara kedileri orta büyüklüktedir ve kısa bacaklı olmalarına rağmen, onlara zarif bir görüntü veren uzun ve ince gövdeleri vardır.Bazılarının iki gözü farklı renklerdedir. Bu özellike, bilimsel açıdan çok önemli olmasa da onlara ekstra bir güzellik veriyor.

farklı renkte gözleri olan Ankara kedisi

Ankara kedilerinin tüylerinin bakımı nasıl olmalı?

Beslediğiniz Ankara kedisinin güzelliğini korumak istiyorsanız, tüylerinin bakımını ihmal etmemeniz gerek. Bunun için aşağıdaki ipuçlarını takip etmelisiniz:

Beslenme

Ne yiyorsak oyuz, değil mi? Bunun doğru olduğunu ve yediklerimizin fiziksel görünümümüz üzerindeki etkisini rahatlıkla görebiliyoruz. Aynı şey, evcil hayvanlar için de geçerli. Beslediğiniz Ankara kedisinin tüylerinin sağlıklı, parlak ve ipeksi kalmasını istiyorsanız, ihtiyacı olan tüm besinleri sağlamalı ve yüksek kaliteli besinler seçtiğinizden emin olmalısınız.

Ayrıca evcil hayvan dükkanlarında kedinizin tüylerini iyileştirmeye yardımcı olacak malzemelerin eklendiği yiyecekler de bulunmaktadır. Bunlar biraz daha pahalı olsa da, uzun vadede buna değecektir. Bu, sadece kedinizin daha iyi görünmesine değil aynı zamanda daha sağlıklı olmasına da yardımcı olacaktır.

Tüylerini fırçalamak

Ankara kedisi çok fazla tüy döker. Üstelik bu yalnızca mevsim geçişlerinde değil yıl boyunca olur. Çok fazla tüyü vardır ve tüyleri çok hızlı büyür. Dolayısıyla, dökülenlerin yerini kısa sürede yenileri alır. Ve kediniz sürekli olarak tüy dökmeye devam eder.

Bazı kedileri hafta boyunca birkaç kez fırçalamanız yeterlidir. Ancak Ankara kedisi söz konusu olduğunda günlük olarak, hatta günde birkaç kez tüylerini fırçalamanız gerekir. Bu ölü tüyleri temizleyecek ve yenilerini güçlendirecektir. Ama unutmayın, tüylerini asla tüy kökünün ters yönünde fırçalamamalısınız.

Kedinizin tüylerini her gün fırçalamak düğüm oluşumunu engeller. Aksi hâlde çok fazla düğüm oluşacaktır ve bunları kesmekten başka çareniz kalmaz.

iki Ankara kedisi

Şampuanlar

Benim Hayvanlarım olarak birçok kez, insanların kullandığı şampuanların evcil hayvanınız için zararlı olduğunu belirttik. Evcil hayvanınız, Ankara kedisi gibi özel tüylere sahipse bu bilhassa geçerlidir. Tüylerini daha uzun süre temiz tutmak için yumuşatıcılar ve şampuanlar gibi kediler için üretilmiş özel ürünler mevcuttur.

Unutmayın, kedilerin kendi kişisel hijyen rutinleri olsa da bu, hiç banyo yapmaya ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Bununla birlikte, kedinize, ayda bir iki defadan fazla banyo yaptırmayın. Önerilen sayı, kabaca ayda bir kezdir.

Ona sevgi ve şefkat gösterin

Ankara kedisi ve tüylerinin bakımının, sevgi ve şefkatle ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Mutluluğun içten dışa yansıdığı söylenir. Kalbinizdeki hisleriniz, diğer insanların sizi nasıl gördüğünü belirleyecektir. Mutlu bir kedi, güzel bir kedi olacaktır.

Sevgi almayan ve kötü muamele görmüş bir kedi öfke dolu olacak ve hiç de güzel görünmeyecektir.

Evcil hayvanınıza bakmanın bir sorumluluk olduğunu zaten biliyordunuz. Fakat bu, tüylerine bakım yapmak gibi küçük detaylar için de sorumluluk almak anlamına da gelir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.