Kedilerin Bakımı İçin Bazı İpuçları

Kedilerin Bakımı İçin Bazı İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün çok sayıda yavru kedi kurtarılmaktadır. Bir veya birden fazla yavru kediyi sahiplenmek çok takdir edilecek bir davranış olmasına rağmen, yeni evcil hayvanınızın hayatını tehlikeye atmaktan kaçınmak için kedilerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Memelilerin anneleri tarafından yetiştirilip, yaşamlarının ilk 45 gününde anne sütü almaları en iyisidir. Bu, kedinin bağışıklık sistemini ve eklem gelişiminin en doğal ve etkili yoludur.

Ne yazık ki,  pek çok durumda anne kedi doğum sırasında ölür ya da hayatta kalmak için onları terk etmek zorunda kalır. Yavrular sıklıkla doğumdan hemen sonra yalnız kalırlar, ki bu onların en hassas anıdır. Bu varlıklara yardım etmek için zaman ve kaynak ayıran bazı kurumlar var. Yardım etmek isteyen herkes bu kurumlarda gönüllü olarak çalışabilir.

Terk edilmiş kedi yavrularını kurtarmak için ne yapabiliriz?

yavru kediler

Bir yavruyu kurtarmak için sakin ve sabırlı olmalısınız. Yavruların güvenini, onlara yavaş yavaş yaklaşarak kazanana kadar beklemek iyi bir fikirdir. Ancak, bu yeni doğanlarla özellikle zor olabilir.

Onlarla temas kurmadan önce eldiven kullandığınızdan e min olun. Yavru kedi, kirli alanlar ve mikroorganizmalar ile temas etmiş olabilir. Bu konuda çok fazla dikkatli olmalısınız.

Hayvanları taşımak için özel olarak tasarlanmış olan bir kafesin içine yavruları hemen koyun ve kaçmasına izin vermeyin. Kafesiniz yoksa, geçici olarak bir karton kutu da kullanabilirsiniz.

Onları muhafaza ettikten hemen sonra, veterinere ya da hayvan barınağına götürün. Bu hayvanlar herhangi bir sağlık tehdi veya sahip oldukları fiziksel sorunların tedavi edilmesi açısından incelenmelidir.

Yavru kedilerin temel bakımı

Yavruları eve götürmeden önce, onların temel bakım ihtiyaçlarını bildiğinizden ve evinizi onların yaşamına uygun bir hale getirdiğinizden emin olun.

1. Sıcaklık

Kediler soğuğa karşı köpeklerden çok daha hassastır.  Vücut ısıları her zaman ılık olmalıdır. İlk birkaç hafta boyunca, yavrular kendi vücut ısılarını düzenleyemezler. Bu noktada hipotermi veya akciğer hastalığına yakalanma riskleri çok yüksektir. Bu nedenle onları sıcak bir ortamda tutmak önemlidir.

Isıtılmış bir yastık vücut ısılarını düzenlemek için iyi bir seçenek olabilir.  Yanmamayacağından emin olmak için, yavru kediyi daima gözlem altında tutun. Kedinin yaşam alanının kuru, temiz ve sıcak olmasını sağlamak da iyi bir fikirdir.

Soğuk bölgelerde, özellikle kış aylarında, iç sıcaklığa daha da fazla dikkat etmeniz önemlidir. Ortam sıcaklığı 24ºC veya 75ºF olmalıdır.

2. Onları rahat ettirin

Yavruların tamamiyle dinlenebilmeleri ve iyileşmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Kediler yaşamlarının ilk dönemlerinde çok uyuma eğilimindedirler. Bu nedenle, onun uyuması  için bir yer hazırlamalısınız. Uyku için temiz, yumuşak bir havlu ve bir kutu ile çok basit bir yer hazırlayabilirsiniz. En önemli şey, yavru kedinin kendisini güvende hissetmesidir.

3. Hijyen

Kurtarılan bir yavru kediye bakmak için, evinize almadan önce temiz olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde kendisi de dahil olmak üzere, kimsenin sağlığını riske atmayacaktır.

Kediyi hemen yıkamaya kalkmayın, çünkü henüz hala savunmasızdır. Bunun yerine nemli bir havlu ile silebilirsiniz. Yavru kedi daha sağlıklı ve daha güçlü olduğunda, daha kapsamlı bir banyo yaptırabilirsiniz.

yavru kedi bakımı

4. Fizyolojik ihtiyaçlar

Kedilerin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, idrar yolları ve sindirim sistemlerini uyarmak gerekebilir. Yeni doğmuş bir yavru kedi (on iki hafta öncesine kadar) mesane ve idrar kesesi hareketlerini kontrol edemez.

Anne kedi, bu sistemleri uyarmak için yavruların organlarını yalar. Bu nedenle,  yavruyu beslemeden önce temizlemek önemlidir. Bunun için ılık su ile ıslatılmış bir parça pamuk veya gazlı bez kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kediler, tuvaletlerini kolaylıkla bir kum kutusuna yapmayı öğrenecekler.

5. Dengeli beslenme

Bir buçuk aydan daha küçük olan yavruların anne sütü ya da yapay süt formülü ile beslenmesi gerekir. Kedinize belirli bir beslenme programı uygulamadan önce bir veteriner ile görüştüğünüzden emin olun. 45 gün sonra ise, yavru kedi katı yiyecekler  yemeye başlayabilir. Katı gıdaya geçiş, tercihen güvenilir bir veterinerin talimatları doğrultusunda kademeli olarak yapılmalıdır.

Aşırı nüfustan kaçınmak ve daha fazla başıboş yavruya sahip olmamak için, evcil hayvanlarınızı yetişkinliğe adım attıkları anda kısırlaştırmanız önerilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.