Kediler Neden Biz Banyoya Giderken Peşimizden Gelmeye Bayılırlar

Kediler Neden Biz Banyoya Giderken Peşimizden Gelmeye Bayılırlar

Son Güncelleme: 17 Haziran, 2018

İşten sonra eve döndüğünüzde, genellikle ilk olarak banyoya gidersiniz. Degil mi? Kedinizin neden kapının önünde beklediğini anlamak size şaşırtıcı gelir. Sizinle banyoya girme konusu onlar için neden bu kadar  harika? Bu makale bunun neden kaynaklandığını açıklayacak!

Kediler ve onların banyoya olan ilgileri

banyoda kedi

Kedilerin neden  banyoya manyetik olarak çekildiklerini hiç düşündünüz mü?  Bu etkileyici bir durumdan daha fazlasıdır, şaşırtıcıdır ve kesinlikle rutininizi değiştirir. İşinizi haletmek veya banyo yapmak için banyoda yalnız zamana ihtiyaç duyan insanlardan biriyseniz bir kedinin varlığı sorun olur mu?

Banyolar, kedinin dikkatini cezbedecek şekilde belirli karakteristik özellikleri barındıran mekanlardır. Onlar için evde kimsenin olup olmadığı veya banyoyu kullanıp kullanmadığı önemli değildir. Örneğin, kediler yaz aylarında üzerine soğuk su akan fayansların yanlarında olmaya bayılırlar.

Söz konusu eğlence olduğunda, banyo kediler için özel bir yerdir. Havlular tırmalamak, yere düşürmek ve  sonrasında da yatak olarak kullanmak için idealdir. Tuvalet kağıdı ise, rulo bitene kadar oynamayı sürdüreceği çok eğlenceli bir oyuna dönüşür (tabii o zamana kadar bütün kâğıtlar yere saçılmış olacak).

Tuvalet ve lavabo, ormanda jimnastik yapmak gibidir. Kediler akrobatik yeteneklerini bunların arasından zıplayarak test etmeyi severler. Sonuncusu ve de en önemlisi, kediler sahipleri ile birlikte yalnız vakit geçirmeyi severler.

Ama durun, bundan daha fazlası da var. Bir banyo kediler için harika bir eğlence parkı gibidir. Askılar, sabunlar ve süngerlerle oynayabilirler. Aynı şekilde, kediler kapağı açık bırakılmış olan dolapların içerisine girebilir, rafların etrafında, kuytu kenarlar veya saklı köşelerde meraklı gözlerle dolaşırlar.

Kediniz diş fırçasını yalayabilir, tuvalet veya musluk suyunu içebilir. Ayrıca eşyaları devirebilir ve hatta tuvaletini bile yapabilir. Her ne yapıyor olursa olsun harika zamanlar geçirir. Bütün bunlar, siz banyoya giderken kedinizin neden size eşlik etmeyi sevdiğini açıklamaya yetiyor.

Neden kedim beni banyoya kadar takip ediyor?

banyo sepetinde kedi

Belki de çok derli toplu bir evcil hayvandır ve son girişinde banyoda hiçbir iz bırakmamıştır. Belki de etrafta olmadığınız ve kapıyı kapalı tuttuğunuz için içeri girmek onu cezbediyordur. Ya da belki de evdeki en eğlenceli yere gittiğinizi düşünüyordur. Onun da gitmesine izin verildi!

Kedi, ya onu oraya oyun oynamaya davet ettiğinizi ya da içeride bulunan her şeyden aynı onun gibi zevk alacağınızı düşünecektir. Ya da,  banyoda tüm bir öğleden sonrasını nasıl eğlenceli geçireceğini göstermek isteyecektir. Elbette, bunların hiçbiri insan aklı için mantıklı değil.

Bir kedi ya da köpek pek çok nedenden ötürü bizleri evin içerisinde takip edebilir. Karnı aç olabilir, oyun oynamak isteyebilir, sizi sevdiği için birlikte vakit geçirmek isteyebilir, tuvaletini yapmak isteyebilir, sizi özlüyor olabilir ya da canı sıkılmış olabilir. Banyo ile ilgili olarak, belki de sıcaktan kaçmak istiyor olabilir ya da susamış olabilir. 

Kedilerimizin neden bizimle birlikte banyoya gittiklerini anlamak için  hayvan davranışlarını analiz etmek gerekir  Kendinize şunu sorun: Kapıda belirdiğinden beri orada ne yapıyor? Ne tarafa doğru gidiyor? Sakin mi yoksa ortalarda mı geziniyor? Bilgisayarımın üzerinde mi oturuyor yoksa yakınlardaki bir halıda mı oturuyor?

Sahibi olarak evcil hayvanınızdan gelen sinyalleri nasıl yorumlayacağınızı biliyorsunuz. Evcil hayvanınızın neden bu tuhaf davranışı sergileyerek banyoya sizinle birlikte girmek istediğini anlamak için alışkanlıklarına dikkat edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.