Kedilerden Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

Kedilerden bulaşan bu hastalıklardan birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünmeniz ve bir veterinerle konuşmanız çok önemlidir, böylece atılması gereken en doğru adımın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
Kedilerden Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Kediler ve insanlar binlerce yıldır birbirlerinin arkadaşlıklarından keyif almışlardır. Geçen yüzyıl boyunca, kediler evcil hayvanlar olarak en popüler hayvanlardan biri haline gelmiştir. Fakat ne yazık ki, bazen işler kötüye gidebilir. Hatta, kedilerden bulaşan hastalıklar oldukça ciddi olabilir.

İddiaya göre, dünya nüfusunun %35’inin, yaşamlarının bir noktasında bir kedisi vardır, bu da onların bir noktada kedilerle ilişkili bir hastalığı olma ihtimalinin olduğu anlamına geliyor. Elbette, bunun bir norm olduğunu söylemiyoruz, ama yine de, bugün kedilerin insanlara bulaştırdığı hastalıklar ile ilgili bilgi paylaşacağız.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kedilerde Viral Hastalıklar

Kedilerden bulaşan hastalıklar

Her ne kadar kediler bizim hayatımızda harika birer arkadaş olsalar da, bazen tehlikeli hastalıklar ile birlikte gelirler. Bu hastalıkların birçoğu, dokunmak ya da tırmalamak gibi doğrudan temas yoluyla yayılır. Ancak başka aktarma yöntemleri de var.

Bir kedinin idrarını ya da dışkısını doğru olmayan bir şekilde temizlemek, hastalığın yayılmasının bir yoludur. Çünkü bu maddelerin hepsi, insan vücuduna oldukça zararlı olabilecek bakteri ve muhtemelen parazitlerle doludur.

Bunun yanı sıra, kediler hastalığı hava yoluyla da yayabilir. Bu iletim şekli önemlidir, çünkü kuş gribi ve H1N1 gibi yaygın salgınlar insandan insana bu şekilde yayılır. Aşağıda, kedilerin yol açtığı üç farklı hastalıktan bahsedeceğiz.

1. Kedilerden bulaşan hastalıklar: Lyme hastalığı

Lyme hastalığı ya da Borreliosis, genellikle kene ısırmaları yoluyla bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Yine de, bir kene onları ısırıp enfekte ederse, kediler de bu hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle, bir kediyi evlat edindiğinizde, derisinde parazit olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse test edilmesini sağlamak en iyisi olur.

kedilerde görülen hastalıklar

Lyme hastalığına, borrelia burgdorferi adındaki bir bakteri neden olur. Ancak bu bakteriyi tüm kenelerin taşımadığını unutmayın. Bir kene, sadece kanında bu bakterilerden bulunan bir hayvanla beslenirse bunu taşır. Bu hastalığın üç aşaması ya da enfeksiyon derecesi vardır:

  • Erken ya da lokal: Hastalık henüz vücuda yayılmamıştır.
  • Erken yayılma: Hastalık vücuda yayılmaya başlamıştır.
  • Geç yayılma: Hastalık vücudun her yerindedir.

Bu hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, ateş, bulantı ve genel halsizlik gibi durumlar vardır. Hastalık geliştiğinde, ısırılan bölgede tipik bir kırmızı halka görünebilir.

Bir kişi zamanında tedavi görmezse, Lyme hastalığı hayati tehlike oluşturan bir hastalık olabilir. Bakteriler insanların kalbini ve beynini etkileyebilir, muhtemelen kalp durmasına ya da bilişsel ve konuşma sorunlarına yol açabilir.

2. Toksoplazmozis

Kedilerin yol açtığı tüm hastalıklar arasından, toksoplazmoz en sık görülenlerden biridir ve en ciddi olanıdır. Bu hastalığa toksoplasma gondii adlı bir parazit sebep olur ve en ciddi şekilde hamile kadınları etkiler. Nasıl bulaştığına gelince, bir kedinin dışkısıyla doğrudan temas ile gerçekleşir.

kedilerde pire kene

Sağlıklı bir insan için, genellikle büyük bir sorun değildir, ancak hamile kadınlar ve HIV’li insanlar için ölümcül olabilir. Gebe kadınlar düşük tehlikesi yaşayabilir ve HIV’li insanların ise beyin enfeksiyonu geçirme riski vardır.

Toksoplazmozun semptomları gribe benzerdir. Öyle ki; ateş ve halsizlik en yaygın olan semptom olarak söylenebilir. Kesin tanı almak için bir doktora görünün. Tanıdan sonra en iyi tedavi yöntemini önerebilecek kişi yine, bir doktor olacaktır.

3. Kedilerden bulaşan hastalıklar: Kuduz

Kediler bizlere kuduz hastalığını da bulaştırabilir. Buna neden olan, rabdovirüs adında bir virüstür ve enfeksiyon, bir kedinin tükürüğü ile doğrudan temas yoluyla gerçekleşir. Kuduz, evcil hayvanlarda yaygındır ve oldukça ölümcül olabilir, ama neyse ki insanlarda nadir olarak görülür.

kedilerden bulaşan hastalıklar

Hem kedi hem de insanda görülen kuduz ile ilişkili semptomlar şunları içerir:

  • Saldırganlık
  • Hiperaktivite
  • Ateş
  • Felç
  • Nefes almada zorluk

Hastalık ölüme neden olmadan önce birkaç gün ilerler. İyi haber, hem insanlar hem de hayvanlar için önleyici bir aşı olduğudur. Yani kötü sonuçlar doğmadan aşı olmanın önemi büyüktür.

Kedilerden bulaşan bu hastalıklardan birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünmeniz ve bir veterinerle konuşmanız çok önemlidir, böylece atılması gereken en doğru adımın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.