Logo image
Logo image

Köpeğinizinden Hastalık Kapmamak İçin 10 İpucu

3 dakika
Köpeğinizinden Hastalık Kapmamak İçin 10 İpucu
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpekten bir insana hastalık bulaşması göründüğünden daha kolaydır. Bunu önlemek için, evcil hayvanlarımızı doğru bir şekilde aşılamamız ve hijyenine gereken önemi vermeliyiz.

“Zoonosis” kelimesi, hayvanlardan insanlara geçebilecek olan bulaşıcı hastalıkları ifade eder.  Teori, tam tersinin de mümkün olabileceğini, yani “ters zoonosis” olarak, hastalığın aynı zamanda, insanlardan da hayvanlara bulaşmasının mümkün olduğunu söyler.  Aşağıda, köpeklerimizden bizlere geçen bulaşıcı hastalıklar ve hastalıkları önleyici tedbirlerden bahsediyor olacağız.

Aşı planı

Some figure

Köpeğinizin periyodik aşı ve parazit tedavilerini aksatmadan devam ettirmeniz çok önemlidir. Bu şekilde, hem hayvanın, hem de sahibinin sağlığı için büyük bir tehlike arz eden kuduz veya sıtma gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Anne sütü

Dişi köpek, yavrularına anne sütü sayesinde çeşitli hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturacak olan antikorlardan geçirir. Bu nedenle yavruların mümkün olduğunca uzun süre ile bu sütle beslenmesi önemlidir.

Öpmek ve yalamak

Evcil hayvanınız ne kadar bakımlı ve temiz olursa olsun, onu burnundan öpmek ya da onun, sizin yüzünüzü yalamasına izin vermek gibi bir alışkanlık edinmeniz kesinlikle hiç de iyi bir fikir değildir. Çok sayıda bakteri ve parazitin barındığı diğer köpeklerin kuyrukları da dahil olmak üzere, her türlü şeyi koklarlar.

Köpeğiniz için sizin yüzünüzü yalaması çok tatlı ve sevgi dolu bir davranış şekli olsa bile, genital organlarını genellikle dilleriyle temizlediklerini unutmamalısınız; dürüst olmak gerekirse, daha itici şeyler de yalıyorlar. Onlara olan sevgimizi göstermenin başka yollarını bulmalıyız.

Patiler

Evcil hayvanınız ile yürüyüşten geri döndüğünüzde, pençelerini iyice temizlemeniz tavsiye edilir. Genellikle ıslanırlar, nemli kalırlar ve mantarlar için ideal bir ortam oluştururlar.

Banyo ve tarama

Köpeğinizi hijyenik nedenlerden dolayı sık sık yıkayın ve mantar veya pire olmadığından emin olun. Cildinde herhangi bir değişiklik görürseniz, çıplak ellerle dokunmamak en iyisidir. Bunun yerine bir veterinerin kliniğine gidin.

Onun alanını dezenfekte edin

Tüylü dostunuzun uyuduğu alan çok temiz ve enfeksiyonlardan arındırılmış olmalıdır.

Yürüyüşe giderken dikkatli olun

Evcil hayvanınızı, yürüyüş için genellikle başka köpeklerin olduğu yerlere götürüyorsanız veya kırsal bir yerde yaşıyorsanız, köpeğinizin diğer hayvanların idrar ve dışkıları ile temas etmediğinden emin olun. Brucellosis gibi hastalıkları önlemek istiyorsanız bu hususa dikkat edin.

Kanalizasyon suyu içmesine izin vermeyin. Bataklık bölgelerine ve diğer ıslak alanlara girerse, eve gittiğinizde onu derhal yıkayın. Ayrıca, fareler gibi hastalık taşıyan vahşi hayvanlar veya hastalık taşıyan hayvanlar ile temas etmemesini sağlamalısınız.

Siz de ona hastalık bulaştırmayın

Bulaşıcı bir hastalığınız varsa, evcil hayvanınızı hasta etmemeye dikkat edin. Eğer bulaşıcı bir hastalığa yakalanırsanız, evcil hayvanınıza bulaştırmamaya dikkate edin. Araştırmalar, hayvanlara kabakulak, altın stafil, tüberküloz ve hatta pire gibi bazı hastalıkları bulaştırabileceğimizi göstermiştir. Ancak, bunun çok nadir olduğu ve tarihteki örneklerde bazı istisnai durumların olduğu söylenebilir.

Saçkıran tarzı hastalıklar

Saçkıran, evcil hayvanınızın size geçirebileceği bir hastalıktır. Saçkıranın sporları mantarlar tarafından üretilir ve evcil hayvanınız mantar enfeksiyonuna yakalanabilir. Bu hastalığın belirtilerini, köpeğin cildinde: lezyonlar, saç dökülmesi, kırmızı lekeler vb. olarak görebilirsiniz.

Kancalı kurt

Some figure

Kancalı kurtlar, köpeklerin bağırsak mukusunu emerler, özellikle yavru köpeklerde ölümcül olabilecek kan kaybına neden olurlar. Hayvan dışkılarında bulunan bu parazitlerin yumurtaları, dışkıya çıplak ayakla bastığınızda sizin cildinize de geçebilir.

Köpeğinizdeki bu hastalığın semptomları, çoğunlukla ishal ve kilo kaybı olarak görülür. İnsanlarda görülen kancalı kurt, yaygın olmasa da, semptomları şunlardır: kaşıntı, öksürme, hırıltı, mide ağrıları, anemi ve iştah kaybı ile deri döküntüsü.

Evcil hayvanlarda görülen kancalı kurt vakasının tedavi yöntemi ilaç kullanımını gerektirir. İnsanlar ise, bu tür bir vakada bir doktora görünmelidirler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.