Kedilerde Yaşlılık Bunaması Ne Anlama Geliyor?

Yaşlılık bunaması, 10 yaşını geçmiş kedilerde daha yaygındır. Bunamayla birlikte davranışsal değişiklikler ve oryantasyon bozukluğu ortaya çıkar. 
Kedilerde Yaşlılık Bunaması Ne Anlama Geliyor?

Son Güncelleme: 28 Nisan, 2019

Tıpkı insanlar gibi, yaşlandıkça hayvanlar da bazı sağlık problemleri yaşamaya başlar. Örneğin yaşlanan kediler, bazı bilişsel problemler yaşayabilir. Kedilerde yaşlılık bunaması bu şekilde ortaya çıkar. Bu yazıda, demans olarak da bilinen bu bunama türünden bahsedeceğiz. 

Zaman herkes için acımasızdır

Kediler yaşlandıkça vücutları birçok değişim geçirir. Kafa karışıklığı ve oryantasyon bozukluğu yaşlı kedilerde sıklıkla gözlemlenir.

Ev kedileri yaklaşık olarak 15 sene yaşar. Ancak bu hastalığın belirtileri, kediler 10-11 yaşındayken ortaya çıkmaya başlayabilir . 15 yaşın üstündeki çoğu kedi yaşlılık döneminde bu hastalıkla mücadele etmektedir.

Eğer kedinizde bu hastalığın belirtilerini fark ederseniz, hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Veterineriniz kedinizin durumuna göre izlemeniz gereken bir tedavi yöntemi sunacaktır. Peki kedilerde yaşlılık bunaması ne anlama geliyor? Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

kucakta uyuyan iki renkli kedi ve kedilerde yaşlılık bunaması

Geri dönüşü olmayan yavaşlama

Bilişsel bozukluk yaşayan bir kedi, yavaş yavaş vücut kontrolünü yitirir. Bu nedenle, eğer kediniz böyle bir problem yaşıyorsa, bu değişiklikleri yaşarken ona yardım edebilmek için bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor.

Tıpkı yaşlı insanlarda olduğu gibi, kedilerde de bunamayı durdurmaya veya geriletmeye yardımcı olan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Unutmayın ki, her hayvan da bu süreci aynı şekilde geçirmiyor.

Yaşlılık bunamasının neden olduğu semptomları bilirseniz, gereken önlemleri alıp kedinizin bu süreci en rahat şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde bunama belirtileri

Bu bilişsel problemin bazı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Davranış değişiklikleri: Bunama sorunu yaşayan bir kedi daha çok ilgi ister ve zaman zaman agresifleşebilir.
 • Kafa karışıklığı: Kediniz amaçsız bir şekilde etrafta dolanmak isteyebilir; mamasının, su kabının veya tuvaletinin yerini unutabilir.
 • Normalden daha sık miyavlamak: Kediniz gece boyunca miyavlayabilir, aslında buna neden olan şey kedinizin yaşadığı gerginlik ve endişedir. Karanlıkta yalnız, kaybolmuş veya yönsüz hissedebilir.
 • Uyku düzeninde değişiklikler: Etrafına olan ilgisini kaybettiği için kediniz gün içinde uzun saatler boyunca uyuyabilir. Bu nedenle de geceleri daha aktif olabilir.
 • Hijyen: Kediniz kendini yalamayı bırakabilir, bu nedenle de tüyleri daha mat ve bakımsız görünür.
 • Kum kabını kullanmamak: Kediniz tuvaletini evin herhangi bir yerine yapabilir.
kum kabına yaklaşan sarı kedi

Bilişsel işlev bozukluğu yaşayan bir kedi için yapabileceğiniz şeyler

Eğer veterineriniz kedinize yaşlılık bunaması teşhisi koyduysa, bu süreçte size yardımcı olabilecek bazı ilaçlar önerebilir. Ancak evinizde bazı önlemleri alarak, bu süreci kediniz için daha kolay bir hale getirebilirsiniz. 

 • Kedinizin günlük rutinini değiştirmeyin: Kedinize ait eşyaların (yatak, oyuncak, kum kabı gibi) yerini değiştirmeyin.
 • Stresli durumlardan uzak durun: Eğer eviniz kalabalıksa ve yüksek sesliyse, kedinizin kendini rahat ve huzurlu hissedebileceği bir yere ihtiyacı olacaktır.
 • Kedinizi her an aktif tutabilmek adına onunla her zamankinden daha fazla vakit geçirmeniz gerekir.
 • Kedinizi sık sık uygun (kedinizin tüylerine ve cildine zarar vermeyecek) bir bezle silin ve temizleyin: Kendini yalamadığı için tüylerinin bakımını sizin üstlenmeniz gerekiyor. Kendisi yapamadığı için kedinizin kulaklarını ve gözlerini de temizlemelisiniz.
 • Evinizin içine bazı rampalar ve yollar yerleştirin: Bu şekilde kediniz gitmek istediği yerlere daha kolay ulaşacaktır. Buna ek olara, geceleri korkmaması ve kendini kaybolmuş hissetmemesi için evinizdeki ışıklardan birini açık bırakabilirsiniz.
 • Veterinerinizin önerileri doğrultusunda kediniz için en uygun diyeti uygulayın.
 • Daha fazla ilgi gösterin: Şüphesiz, yaşlılık bunaması yaşayan bir kedinin en çok ihtiyaç duyduğu şey ilgidir. Kedinize her zamankinden daha fazla özen göstermelisiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.