Köpeğiniz Arabalardan Korktuğunda Ne Yapmalısınız?

Bu sorunu çözmek istiyorsanız, sakin olmanız, onu zorlamamanız ve yavaş yavaş arabalara maruz bırakmanın yanı sıra kendini rahat hissetmesini sağlamanız gerekir.
Köpeğiniz Arabalardan Korktuğunda Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Pek çok köpek araba yolculuğu yaparken ya da arabalar sadece yoldan geçerken bile çıkan sesten korkuyor. Bu davranış travma sonrası stres ile ilişkili olma eğilimindedir, ancak her zaman ilişkili olmayabilir de. Ancak, bu sorun ele alınabilir. Köpeğiniz arabalardan korktuğunda ne yapılacağını bilmek için bu makaledeki tavsiyeyi okuyun.

Köpeğiniz arabalardan korktuğunda izlenecek adımlar

Sakin olun

Köpeğinizin arabalardan korktuğunu zaten biliyorsanız ve ayrıca her araba geçtiği sefer gergin olursanız, o zaman bu sadece köpeğiniz için işleri daha da kötüleştirir. Sakince yürürken onunla yumuşak bir sesle konuşmalısınız. Gülümseyin ve ona sakin olması için sakin ve güvende olduğunuzu gösterin.

Onu okşamayın

Köpeğinizin endişeli olması durumunda, onu okşamayın. Onu sevmek bir ödüldür ve o da bunu bu şekilde görecektir. Köpeğinizi okşarsanız, yanlış bir şekilde davranmadığına inanır ve bu yalnızca bir daha bu duruma düştüğünde tepkisini güçlendirecektir.

Onu azarlamayın

Korku, her hayvanın ve insanın hissettiği bir şeydir. Köpeğinizi azarlarsanız, kendisini daha da kötü hisseder ve daha da korkar. Daha da kötüsü, sizi arabaların çıkardığı seslerden kaynaklanan aynı kötü hislerle ilişkilendirmeye başlayabilecek olmasıdır. Bu, köpeğinizi çevrenizde daha da endişeli ve gergin hale getirecektir. Köpeğiniz sizin yanınızda daima güvende hissetmeli ve tehdit altında hissetmemeli.

Onu zorlamayın

Korkularınızın üstesinden gelmenin en iyi yolunun onlarla yüzleşmek olduğu söylenir. Ancak, bunun tüm insanlar için işe yaradığını söyleyemeyiz ve hayvanlarla da işe yaramaz. Köpeğinizi korkularıyla yüzleşmeye zorlayarak ona yardım edeceğinizi düşünmeyin, bu sadece işleri daha da kötüleştirecektir.

araba altında yatan köpek

Araba seslerini daha yaygın hale getirin

Şehirde yaşıyorsanız, çok sayıda araba içeren yoğun bir caddede yaşamanız olasıdır. Pencereleri açık bırakarak sesleri arka plan gürültüsünün bir parçası yapın. Tüm pencereleri aynı anda açmayın. Bütün hafta tek bir pencereyi açık tutmaya çalışın. Sonra yavaş yavaş hepsi açılıncaya kadar farklı bir pencere açın.

Bu süreçte, köpeğinizin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilir ve gürültüye alışıp alışmadığını veya korkusunu şiddetlendirip şiddetlendirmediğini görebilirsiniz. Yeni bir pencere açacaksanız ve o hazır değilse, o zaman biraz bekleyin.

Onu arabaların olduğu bir yere götürün

Bunu yaptığınızda, araçların uzakta olduğundan emin olun. Arabaları uzaktan görebileceğiniz ve duyabileceğiniz yoğun bir yolun yakınındaki bir parka ya da sokağa gidin. Ancak, köpeğinizin endişeli olduğunu fark ederseniz, uzun süre kalmayın. Haftada iki ya da üç kez sadece yarım dakika yapmak mükemmel bir terapi şekli olacaktır.

Daha az korkmaya başladığını görürseniz, her gün giderek daha uzun süre kalabilirsiniz.

Komut oluşturun

Köpeğinizin trafiğe yakın olduğunuzda bir komuta uymasını veya anlamasını sağlayın. Odaklanmasını ve size konsantre olmasını sağlayarak, etrafta araba olduğunu unutacak ve bu korkusunu aşmasına yardımcı olacak.

Arabada seyahat etme korkusu

Köpeğinizin arabada seyahat etme korkusu varsa, bel tasmasının köpeğinizin rahat olmasını sağlayacak şekilde bağlandığından ve çok sıkı olmadığından emin olun. Ayrıca, köpeğinizi bir taşıyıcıya yerleştirirseniz, doğru boyutta olduğundan emin olun.

arabada seyahat eden beagle

Pencereleri açarak köpeğinizin başının dönmemesi için taşıyıcıya temiz hava akımı girmesini sağlayın. Bununla birlikte, arabada hava spreyi kullanmayın, çünkü onu rahatsız edebilecek güçlü koku yayar.

Köpeğiniz endişeli ve gerginse, arabaya girmesi için zorlamayın. İlk önce onu sakinleştirmeye çalışın ve araba park etmiş durumdayken arabaya girip çıkması için eğitin. Bu şekilde, aracı olumlu bir şeyle ilişkilendirmeye başlayacaktır.

Dolayısıyla, endişelenmeyin. İşaretleri anlamayı ve bolca şefkat göstermeyi öğrenirseniz, köpeğinizin sahip olabileceği herhangi bir korku veya travma ile baş edebilirsiniz. Köpeğiniz arabalardan korktuğunda da bu geçerlidir. Çaba gerektirir, ama kesinlikle buna değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.