Agresif, Aşırı Korunan Köpekler

Adanmış olmak ve evcil hayvanınıza sevgi göstermek, sağlıklı ve mutlu ebeveynlik sağlamak için çok önemlidir. Bununla birlikte, evcil hayvanınıza çoğunlukla bir insan gibi davranmak, evcil hayvanınızın aşırı korunmuş ve agresif olmasına neden olabilir. Agresif, aşırı korunmuş köpekler diğer hayvanlar ve insanlar için tehlikelidir.
Agresif, Aşırı Korunan Köpekler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aşırı korumanın sebep olduğu saldırganlık: evcil hayvanları insanlaştırmanın tehlikeleri

İlk olarak, bir evcil hayvanı insanlaştırdığınızda, hayvanın doğasına saygı duymayı bıraktığınızı anlamalısınız. Bir hayvanı insan gibi davranmaya zorlar ya da teşvik ederseniz, hayvanın davranış bozuklukları geliştirmesine neden olabilirsiniz.

Günümüzde, köpeklerine insan gibi davranan insan örnekleri bulmak zor değil. En belirgin örneklerden biri yiyecek konusudur.

Yiyeceklerinizi evcil hayvanınızla paylaştığınızda, hayvana zarar verirsiniz. En iyi senaryo, köpekleri masa altından besleyerek yalnızca olumsuz davranış alışkanlıklarına neden olmaktır. Daha da kötüsü, bunu yapmak evcil hayvanda şiddetli sindirim hastalıklarına neden olabilir.

Giysi ve aksesuarlar

Bir hayvanı insanlaştırmanın açık bir örneği köpeğe ayakkabı giydirmektir. Sevimli göründüklerini düşünebilirsiniz, ama bu, köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer şeylerin yanı sıra, köpeğinizin ayaklarının doğal bir şekilde gelişmesini ve zemine temas etmediği için normal şekilde yürümesini önler.

kazaklı köpek

Giysiler evcil hayvanınızı insanlaştırabilir.

Köpeğinize bir insan gibi davranmak da davranış ya da kişilik sorunlarına neden olur. Bunun en kötü yanı ise, daha sonra sahiplerin bu davranıştan kendileri adına pişmanlık duymamalarıdır.

Agresif, aşırı korunmuş köpekler ya da ağır sahibiyetçilik ciddi bir problemdir. Bu problemler hemen hemen her zaman, hayvanın aşırı insanlaştırılması ile ilişkilendirilir. Normalde, disiplin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, sahibin, evcil hayvanın sınırlarını nasıl belirleyeceğini bilmemesinden kaynaklanabilir.

İnsanlar neden evcil hayvanlarına karşı aşırı korumacı davranır?

Aşırı koruma, masum bir bebeğin imajını evcil hayvanımıza yansıtırken başlar. Hayvanın, onu savunmamız ve dış tehditlerden korumamız için bize ihtiyacı olduğuna inanmaya başlarız.

Evcil hayvanınıza, onu sevdiğinizi ve ona özen gösterdiğinizi göstermek, iyi ebeveynlik gibi gözükse de, aşırı bakım insanlaşmanın başlangıcını işaret eder. Evcil hayvanın gereğinden fazla korunması, uygun şekilde olgunlaşmasını önler. Bunun yerine, tam tersi olur. Hayvanın doğal içgüdülerini geliştirmesine izin vermeyerek, aslında onu daha savunmasız hale getirirsiniz.

Hayvanlara hayvan, insanlara da insan gibi davranmak neden bu kadar zor?

Psikologların çoğu, bu zorluğun, aile kavramının dönüşümünün açık bir işareti olduğunu söylemektedir. Bu, hem bireyciliğe doğru bir hareketi temsil eder hem de birçok insanın evcil hayvanını ailenin bir parçası olarak gördüğünü gösterir.

Bunun yanı sıra bireycilik, şunu ortaya koyar: birçok insan iletişim kurmanın ve kendilerini ifade etmenin daha zor olduğunu düşünmektedir. Bunun üzerine çalışmak yerine, köpeklerine dönerler. Her zamanki gibi, insanlar diğer insanlara güvenmiyor ve köpekleri “insanın en iyi dostu” olarak görüyorlar.

Diğer insanlardan bu şekilde uzaklaşmanın öz saygımıza ve sosyal becerilerimize zarar verdiğini gösteren birçok psikanalitik çalışma vardır.

Aşırı korunan köpeklerde saldırganlığı nasıl önlersiniz?

yatakta köpek nasıl

Saldırganlığı önlemek için ilk adımı atan hayvan sahibi olmalıdır. Köpeğinize aşırı korumacı davranıyorsanız ve saldırganlık belirtileri görüyorsanız, davranışlarınıza bir göz atın ve aşırı koruma güdünüzün nedenini bulmaya çalışın. Böylece, köpeğinize bir insan gibi davranmamaya başlayabilir; bir insan ve köpek için nelerin uygun olduğuna dair net kurallar ve sınırlar koymaya odaklanabilirsiniz.

Aşırı korunan köpekler agresif olabilir

Küçük adımlarla başlayın.

Sonuç olarak, hayvan hangi alanların ve faaliyetlerin insanlar için ayrıldığını saygıyla öğrenecektir. Her şey bebek adımları atarak başlar. Örneğin, köpeğinize yatakta zıplamamayı ya da masada yemek için yalvarmamayı öğreterek başlayabilirsiniz.

Hayvanlar bizden farklı

Ayrıca, hayvanların kendi gereksinimleri, duyguları ve dünyayı anlama yolları olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Onların bedeni bizimkilerle aynı değildir, onların dilleri ya da kendilerini ifade etme yolları da … Bunu anlayarak, tüylü arkadaşınıza saygı gösterme ve ona uygun davranışları öğretme yeteneğine sahip olabilirsiniz.

Daha sonra, köpek ailenin bir üyesi olduğunu ama sürü lideri olmadığını anlamalıdır. Ailede alfa rolünü üstlenen bir köpeğin agresif davranış geliştirmesi daha olasıdır. Bir alfa köpeği her zaman “sürüyü korumaya” çalışır. Bu nedenle, genellikle yabancılara ya da diğer hayvanlara karşı sahip olma gösterisi yapacaktır.

Hayır demeyi öğrenin

Bir köpeğin evdeki rolünü netleştirmek için, “hayır” demeyi öğrenmek önemlidir. İster beğenin ya da beğenmeyin, köpeğinizin belirli davranışlarını reddetmeyi öğrenmek, onları eğitmek ve huzurlu bir yaşam vermek için gereklidir.

Bu nedenle, birçok uzman temel komutları öğretmenin ve hayvanın itaat eğitimi almasının önemini vurgulamaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.