Kedilerde ve Köpeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Evcil hayvanı olan herkesin hayvanların da zaman zaman hasta olduğu gerçeğini bilmesi gerekiyor. Örnek olarak, ishal kedilerde ve köpeklerde en çok görülen hastalıklardan biridir. Bu yazımızda, kedilerde ve köpeklerde görülen ishalin en iyi ve en etkili tedavi yöntemlerinden ve ishalin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kedilerde ve köpeklerde ishalin olası nedenleri

Kedilerde ve köpeklerde ishale neden olabilecek birçok faktör vardır. Fakat, genellikle bu hastalığa sindirim sistemindeki iltihap ve enfeksiyon neden olur.

Beslenme düzenindeki değişiklikler, kalitesiz mamalar ve gıda zehirlenmesi kedilerde ve köpeklerde ishal rahatsızlığının görülmesinin en temel nedenleridir.

Bir kedi veya köpek ishal olduğunda çoğu zaman buna diğer rahatsızlıklar da eşlik eder. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanlar kusma ve yüksek ateştir.

İshal evcil hayvanınızın vücudunu nasıl etkiler?

İshal genellikle kedinizin veya köpeğinizin sindirim sistemindeki değişikliklerden kaynaklanır. Bu da doğal olarak köpeğinizin ruh halini etkiler.

İshalin kusma ve ateş dışında neden olduğu başka sorunlar da vardır. Kedinizin veya köpeğinizin ruh hali düşükse, üzgün veya morali bozuk görünüyorsa büyük bir olasılıkla kalın bağırsak sancısı vardır.

Kedinizin veya köpeğinizin dışkısı yumuşak veya tamamen sıvıysa bu bir ishal belirtisidir ve bu semptomlardan birini gözlemlediğinizde çok dikkatli olmanız gerekir. Eğer makatından kan geliyorsa derhal bir veterinere gitmelisiniz.

İshalin yol açtığı en ciddi problemlerden biri de evcil hayvanınızın vücudunun sıvı kaybetmesidir. Özellikle de ishal olduğu zamanlar, dört ayaklı arkadaşınıza bol bol su vermeyi unutmamalısınız.

Kedilerde ve köpeklerde ishal tedavisi

Kedinizin veya köpeğinizin ishal olduğuna emin olduktan sonra, onu iyileştirmek için harekete geçmelisiniz. Kedilerde ve köpeklerde ishal için en iyi tedavi yöntemi nedir?

Öncelikle, ishalin bir hastalık olmadığını bilmelisiniz. İshal, asıl nedenini bulmanız gereken bir belirtidir.

Kedinizin veya köpeğinizin ishali 24 saatten fazla sürerse, onu bir veterinere götürmeniz gerekir. Veteriner, evcil hayvanınız için en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Kedilerde ve köpeklerde ishal tedavisi vakaya bağlı olarak değişir. Aynı şekilde ishalin nedenleri de farklıdır. Fakat, ishalin etkilerini hafifletebilmeniz için bazı genel tavsiyelerde bulunabiliriz:

Katı ve yumuşak mamalar

Kedilerde ve köpeklerde ishalin neden olduğu etkileri azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri geçici olarak katı mamaları ufak parçalara ayırıp vermektir. Diğer bir seçenek ise evcil hayvanınızı daha yumuşak gıdalarla beslemektir. Bunlar ishal tedavisinde gerçekten etkili yöntemlerdir. Fakat, ishalin sebebi ciddi bir enfeksiyon ise bu yöntemler işe yaramayacaktır.

evde kedi ve köpek

Kedilerde ve köpeklerde ishal tedavisi için kullanabileceğiniz yumuşak mamalara tavuk, pilav ve balığı örnek olarak verebiliriz. Bu yumuşak mamalar mutlaka haşlanmış olmalıdır.

Hastalandığı zaman evcil hayvanınızın sıvı ihtiyacını karşılamak son derece önemlidir.

Kediniz veya köpeğiniz için bu beslenme düzenini dört beş gün kadar (dışkısı normale dönmeye başlayana kadar) uygulayabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanınızın ruh halinin de normale dönüp dönmediğini gözlemlemelisiniz.

Tedavi sonunda

İshal ve diğer belirtiler ortadan kalktığı zaman evcil hayvanınızı eskisi gibi normal mamalarla besleyebilirsiniz. Evcil hayvanınız için yüksek kalitede bir beslenme düzeni hazırladığınıza emin olun, çünkü ishale neden olan en büyük faktörlerden biri kötü beslenme düzenidir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.