Kedinizin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin ateşi olduğunu gösteren çeşitli işaretler vardır. Bu belirtilerden bazıları: burun kuruluğu, iştah eksikliği, kendini temiz tutmamak ve saldırganlık. 
Kedinizin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Hayvanlar kendilerini iyi hissetmediklerini ya da canlarının yandığını kelimeler olmadan ifade edebilirler. Kedinizin ateşi olup olmadığını öğrenmek için semptomlarına ve özellikle duygu durumlarına dikkat etmelisiniz. Daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

Kedinizin ateşi mi var ?

Bir kedinin vücut ısısı 38 ila 39 ° C arasında değişir. Vücut sıcaklıkları yükseldiğinde ateşi olur. Bu bir hastalık, enfeksiyon veya sağlık sorunu nedeniyle olabilir.

Kedinizin ateşi olup olmadığını, termometre ile ateşini ölçmek zorunda kalmadan belirleyebilirsiniz. Bunun için kedinizin davranışlarına bakmanız yeterli.

Kedinizin ateşi olduğunu gösteren davranışlar

1. Saklanmak

Kedilerin yatağın veya masanın altındaki sessiz yerlerde olmayı sevdikleri doğru. Ancak kedinizin ateşi varsa, bu yerleri dünyadaki hiçbir şey için bırakmak istemeyecektir (yiyecek veya oyuncaklar için bile). B azı durumlarda, kendi başlarına çıkmalarının zor olduğu yerlerde saklanabilirler. Ayrıca insanlarla veya diğer hayvanlarla iletişim kurmak istemeyeceklerdir.

2. Ses değişikliği

Kediler kendilerini ifade etmek için farklı sesler kullandıkları için çok “gürültücü” hayvanlar olarak tanımlanabilirler. Ama ateşi varsa kediniz tamamen sessiz ve sakin olabilir.

Öte yandan, bu durumda sürekli miyavlayan kediler de vardır. Her iki durumda da sahibi olarak kedinizin sesindeki değişikliklere dikkat etmeniz gerekir.

3. Burun kuruluğu

Bu, evcil hayvanınızın hasta olabileceğini gösteren başka bir ipucu. Tıpkı köpekler gibi ıslak burun, kedilerin de sağlıklı olduğu anlamına gelir. Ancak kedinizin ateşi varsa burnu kuruyacaktır.

kedinizin ateşi varsa yapmanız gerekenler

4. Daha az aktiftir

Kediler genellikle her gün birkaç saat uyur, bu yeni bir şey değil. Ancak genellikle gündüzleri belirli saatlerde uyanırlar ve oyun oynar, yemek yer, etrafı koklarlar.

Kedinizin ateşi varsa, yerinden kımıldamak istemeyecek ve kızarmış gözlerle yatakta hareketsiz yatacaktır. Keyifsiz, zayıf ve kayıtsız olacaktır.

Onlara normalde dikkatlerini çeken bir şey, mesela bir oyuncak veya ses çıkaran bir şey göstererek bir test yapın. Bir çantayı sallayın, en sevdikleri topu fırlatıp atın. Onu yakalamak için çaba sarf etmiyorsa veya başını kaldırıp bakmıyorsa, hasta olabilir.

5. İştahsızlık

Kedinizin iştahını kaybetmiş olup olmadığını, gün boyunca tabaklarında bıraktıkları yiyecek miktarına bakarak anlayabilirsiniz. Hasta bir kedi, en sevdiği yemeği bile reddeder.

Ayrıca suyunu içip içmediklerini kontrol edin. Özellikle ateşi varsa, bol su içmesi çok önemlidir. En azından küçük bir miktar içmelerini sağlamak için elinizden geleni yapın.

hasta kedi ve iştahsızlık


6. Saldırganlık

Kediniz normalde oldukça şefkatli ve neşeli bir hayvansa ve birden saldırganca davranmaya başlamışsa, ters giden bir şeyler var demektir. Saldırganlık, hayvanların kendilerini savunma biçimidir ve kendilerini hasta hissettiklerinde, her şey bir saldırı gibi görünür. Bu nedenle, sizi veya başka hayvanları ısırmaya, tırmıklamaya çalışabilir, sürekli miyavlayıp sırtlarını bükebilirler.Sizinle temas kurmaktan mümkün olduğunca kaçınacaklardır.

7. Kendilerini temizlememek

Bir evcil hayvanın hasta olduğu veya acı çektiğinin belirgin belirtilerinden biri, kendilerini temizlemeyi bırakmalarıdır. Bu, kediler için temel bir özelliktir. Kürklerini her zamanki gibi temizleyip yalamıyosa, kedinizin ateşi olabilir.

8. Kusma veya ishal

Ateşe neden olan pek çok kedi hastalığı kusmaya veya ishale de yol açar. Bunu anlamak için kutuları veya yataklarının etrafını kontrol etmelisiniz. Atıklarını normalde olduğu gibi çöplerle örtmeyebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.