Kedilerde Göz Hastalıkları: Önlem Ve Tedavi

Kedilerde görülen göz hastalıklarına karşı neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Kedilerde Göz Hastalıkları: Önlem Ve Tedavi

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2019

Kedigillerin göz hastalıklarına yakalanmaları nispeten yaygındır. Peki, hangi göz hastalıklarına yakalanırlar?

Kedilerde göz hastalıkları

Başıboş gezen bazı kedilerin bulanık gözlere sahip olduğunu veya gözlerinin birinin diğerine göre daha kapalı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Böyle durumlar olur çünkü göz hastalıkları kedilerde yaygın olarak görülür. 

Bazen göz hastalığı, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Göz hastalığının altında yatan bu hastalık kedinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu nedenle kedinizde göz hastalığı olup olmadığını anlamayı ve bu tür bir hastalığının ortaya çıkmasını önlemeyi öğrenmek için yazımızı okumalısınız.

Böylece kediniz olabildiğince sağlıklı kalmaya devam edecektir.

Uyarı işaretleri: Nasıl fark edilir ve gelecekte ortaya çıkabilecek semptomlar nasıl önlenir?

Kedinizin gözlerini sağlıklı tutmak için ev ortamının rahatlığında periyodik olarak inceleme yapmanız en iyi yollardan biridir. Kedinizin tüylerini tararken bu rutin muayeneyi yapabilirsiniz. 

yeşil gözlü gri kedi

Gözlerinde bir değişiklik olup olmadığını düzgün bir şekilde kontrol edebilmek için baş parmağınızla göz kapağını dikkatli bir şekilde kaldırın ve çevresindeki alanı denetleyin. Kırmızımsı veya beyazımsı olmayan pembe bir tonda olmalıdır.

Kedinizin gözlerinin hasta olduğunu gösteren uyarıcı belirtilerden en yaygın olanları şunlardır:

 • Beyaz salgılar
 • Gözlerde aşırı sulanma
 • Göz kapaklarının etrafında kırmızı veya beyazımsı doku
 • Gözlerin köşesinde kabuklu veya kuru kalıntılar
 • Göz yaşı lekeli tüy
 • Bir veya iki gözün kapanması
 • Bulanık görüş veya göz renginde değişiklik
 • Zaman zaman kolaylıkla fark edilebilen üçüncü bir göz kapağı

Kedinizin vücut dili de gözlerinin durumuyla ilgili bazı ipuçları verebilir. Hayvan göz bölgesini çok fazla kaşıyorsa veya normalden daha sakar davranmaya başladıysa bunların sebebi gözüyle ilgili bir sorun olabilir.

kedi gözler

Kedinizin yakalanabileceği göz hastalıkları

Kediler arasındaki en yaygın göz hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Konjunktivit. Bu hastalık konjonktivada oluşan enflamasyon nedeniyle ortaya çıkar. Göz kapağının içini ve gözün beyaz kısmını çevreleyen ince, şeffaf bir dokudur. Hayvanınızın gözleri şişiyorsa, kanlanıyorsa ve sıvı salgılar üretiyorsa büyük ihtimalle kedinizde konjunktivit vardır.
 • Üçüncü göz kapağının çıkması. Pek çok hayvan, olası enfeksiyonlara karşı kendilerini korumak için üçüncü göz kapağını doğal olarak geliştirirler. Gözleri şiştiğinde büyük ihtimalle bunun altında yatan bir başka hastalık vardır.
 • Keratit. Bu hastalıkta kornea iltihaplanır. Bu durum pek çok sebeple ortaya çıkabilir.
 • Glokom. Bu durumda, optik sinir hasar görene kadar gözlerdeki sıvı basıncı doğal olarak artar. En yaygın belirtilerinden biri korneanın sislenmesi ve gözün anormal şekilde büyümesidir. Bunun nedeni göz çukurunda aşırı basınç oluşmasıdır.
 • Kavgalar veya kazalar  nedeniyle gözde travma oluşması.
 • Aşırı salgı veya hastalık kaynaklı şişme nedeniyle göz yaşı bezlerinin tıkanması.

Önlem ve tedavi

Kedinizin doğal olarak ürettiği fazla çapağı temizlemek için özel olarak üretilmiş basit bir silici kullanarak onun göz sağlığını koruyabilirsiniz. Bunun oldukça basit olması sizi şaşırtabilir.

Kediler, temiz hayvanlardır. Genel anlamda bu, enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olan iyi bir alışkanlıktır.

Ancak kediniz yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan birine yakalanırsa veterinerine gitmekte tereddüt etmeyin. Veterineri kediniz için damla veya durumuna uygun ilaçlar yazacaktır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stiles, J. (1995). Treatment of cats with ocular disease attributable to herpesvirus infection: 17 cases (1983-1993). Journal of the American Veterinary Medical Association207(5), 599-603.
 • La Croix, N. C. (2005). Ocular manifestations of systemic disease in cats. Clinical techniques in small animal practice, 20(2), 121-128.
 • Cunningham Jr, E. T., & Koehler, J. E. (2000). Ocular bartonellosis. American journal of ophthalmology, 130(3), 340-349.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.