Kediler İçin Kayropraktik Teknikler

Evcil hayvanlarımız birçok nedenden dolayı eklem sorunlarından muzdarip olabilir. Bu yazıda, kediler için en yaygın kayropraktik teknikler hakkında konuşacağız.
Kediler İçin Kayropraktik Teknikler
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı bizim gibi, kediler de sıklıkla onları ve günlük hareketlerini etkileyen dengesizliklerden veya sakatlanmalardan muzdarip olabilir. Bunu düzeltmeye yardımcı olmak için, kedinizin hareketliliğini yeniden kazanmasına yardımcı olacak kayropraktik teknikler vardır. Bugün size kediler için en yaygın kayropraktik teknikleri anlatacağız.

Kayropraktik teknikler nelerdir?

Bir kedi – veya herhangi bir hayvan – darbe yerse, düşerse, yoğun bir egzersize maruz kalırsa veya yaşa bağlı sorunlar yaşıyorsa, genel hareketliliği ciddi şekilde etkilenebilir.

Bu nedenle, kayropraktik teknikler veteriner hekimliği için tamamlayıcı niteliktedir. Veterinerler bu durumlarda biyomekanik fonksiyon bozukluğu, yani eklem hareketi olarak bilinen tedaviye odaklanırlar.

Bir dizi keskin düzeltmeler ve hareketler sayesinde, kayropraktörler evcil hayvanımızın kemiklerini yeniden hizalamaya ve dolayısıyla biyomekaniğini iyileştirmeye çalışır.

kedi iskeleti ve kayropraktik teknikler

Kediler için kayropraktik tekniklere ne zaman başvurulmalı?

Her ne kadar bu problemler her zaman gözle görülür olmasalar da, kedimizin hareketlilik problemi olduğunu belirten farklı semptomlar veya belirtiler vardır:

Ek olarak, eğer kediniz bir tür ameliyat geçirmişse, kayropraktik teknikler de yardımcı olabilir. Ancak, her şeyden önce, kediler için bu kayropraktik tekniklerden herhangi birini denemeden önce veterinerinizle veya bir hayvan kayropraktörüyle konuşmanız son derece önemlidir.

kedi veteriner ziyareti

En yaygın teknikler nelerdir?

Bu tekniklerin çoğu kediler, köpekler ve diğer küçük hayvanlar için geçerlidir. En yaygın olanları:

  • Kalça fleksor kaslarını çalıştırmak: Bir dizi hafif esneme ve baskı hareketi yapmak hayvanın kalça ve omurgasında esnekliği artıracaktır.
  • Omuz kaslarının esnetilmesi: Bu esneme hareketlerinin kediniz üzerinde uygulanması doğru hareket etmesine yardımcı olacaktır. Ek olarak, omuzlarındaki sıkılığı da rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
  • Sırtını esnetmek: Sırt hareketliliğini geliştirmek kesinlikle kediniz için çok faydalı olacaktır. Genel hareketliliği gelişecek ve onun vücut gerilimini azaltabileceksiniz.

Kullanabileceğiniz birçok kayropraktik teknik vardır. Hepsi sadece yardıma ihtiyacı olan eklem bölgesine bağlıdır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, veterinerinizle konuşmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kamen, D. (2013). The well adjusted cat: Feline chiropractic methods you can do. CCB Publishing.
  • Taylor, L. L., & Romano, L. (1999). Veterinary chiropractic. The Canadian Veterinary Journal40(10), 732.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.