Kedilerde Yaşlılık Bunaması: Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerdeki yaşlılık bunaması, kedi beyninin bozulmasına neden olur ve bu da çevrelerini anlama ve öğrenmede daha fazla zorluk çekmelerine neden olur.
Kedilerde Yaşlılık Bunaması: Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2019

Yıllar geçtikçe, evcil hayvanın davranışları ve sağlıklarında değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Kedilerde yaşlılık bunaması yaşlı kedigillerde ortaya çıkar ve çevre hakkındaki anlayışlarını azaltır. Bu yazıda size konuyla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.

Kedilerde yaşlılık bunaması nedir?

Ayrıca kedi kognitif bozukluğu olarak da bilinir, daha önce görünebilmesine rağmen (yaklaşık 10 yaşlarında) 15 yaşın üzerindeki kedileri etkileyen bir hastalıktır.

Anlama ve biliş (öğrenme) kapasiteleri beynindeki bozulma nedeniyle etkilenir. Bu hastalık hayvanın yaşam kalitesini bozduğu için, kedinizin bu duruma ne zaman sahip olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmek önemlidir.

Kedinin yaşayacağı değişikliklerin bazıları davranışlarıyla ilgilidir. Kedilerdeki yaşlılık bunamasının onları daha agresi f veya şiddetli hale getirdiği bir yanılgıdır. Bu durum temel olarak zihinsel yetenekleriyle ilgilidir. Bu duruma sahip olan kediler, işleri daha yavaş yapma eğilimindedir ya da kum kutusuna tuvaletini yapma gibi önceden belirlenmiş “emirlere” uymama eğilimindedir.

Kedilerde yaşlılık bunaması belirtileri

Yaşlı bir kedi, şüphesiz bir kedi yavrusu ile aynı değildir. Bununla birlikte, bir kedi yaşlı olduğunda, davranışlarını ve hatta kişiliğinin bazı özelliklerini belirgin bir biçimde değiştirir. Kedilerde yaşlılık bunamasının sahiplerini uyaran işaretlerinden bazıları şunlardır:

1. Şaşkınlık ve oryantasyon bozukluğu

Bu en yaygın semptomdur. Hayvan garip bir şekilde yürüyebilir, başını yanlara doğru hareket ettirebilir, bir yerde birkaç dakika bekleyebilir, etrafta bir şey arayarak daireler çizebilir, her zaman aynı yerde bulunan yiyecek kabını veya kum kutusunu bulamayabilir.

kedilerde yaşlılık bunaması

2. Kişisel hijyendeki değişiklikler

Bir kedinin sağlıklı olduğuna dair işaretlerden biri, sürekli kendini yalaması ve temiz görünmesidir. Bir kedinin sağlığında ters giden bir şeyler varsa, kendini temizlemeyi bırakması muhtemeldir. Evcil hayvanınız yaşlandığı zaman da aynı şey olur çünkü kendini temizlemeyi unutur, normalden daha kirli ve dikkatsiz görünür.

3. Farklı davranış

Kedilerde yaşlılık bunaması alışkanlıkları ve kişiliğini tamamen değiştirir. Daha önce olduğundan daha fazla ilgi isteyebilir, şımartılmak ve sürekli okşanmaya ihtiyaç duyabilir veya tam tersini isteyebilir: Daha agresif hale gelebilir.

Ayrıca özellikle geceleri daha fazla uyuyabilir. Yaşlı bir kedinin günde 16 ila 18 saat dinlenebileceğini ve yiyecekler ve oyuncaklar bile olsa etrafındaki şeylere karşı ilgisini yitirebileceğini unutmayın.

Buna karşılık, yaşlılık bunaması, geceleri kedinin sanki kızgınlık dönemindeymiş gibi sesler çıkarmasına neden olabilir.
Gerçekte aradıkları şey dostluk ve sevgidir. Yalnız kaldıklarında çok acı çekebilirler ve eve geldiğiniz zaman yanınızdan ayrılmayabilirler.

yaşlı gri kedi

Kedilerde yaşlılık bunamasının tedavisi ve bakımı

İlk adım olarak, zamanın akışının tüm canlıları bir şekilde etkilediğini ve kedilerde yaşlılık bunaması için bir “tedavi” olmadığını bilmelisiniz. Yapabileceğiniz şey semptomları geciktirmek veya daha da kötüleşmelerini önlemektir. Veteriner hekimler bilişsel gerilemeyi durduran farmakolojik bir tedavi önerebilir, ancak bu tedaviler bunamayı tamamen ortadan kaldıramayacaktır.

Yapabileceğiniz şey, kedinize yaşamının son yıllarında, mümkün olan en iyi şekilde, hatta belki eskisinden daha da fazla bakmaktır. İşte faydalı olabilecek bazı fikirler:

  • Eşyaların yerlerini (hem eşyaları hem de mobilyaları) değiştirmeyin.
  • Hijyenlerine dikkat edin (kürkünü temizlemek için nemli bir bezle silin)
  • Onlarla sakince ve sabırla oynayın
  • Belirli ortamlardan geçebilecekleri şekilde rampalar yerleştirin
  • Yaşlarına göre yiyecek verin

Her şeyden önce, yaşlı evcil hayvanınıza çok fazla sevgi ve ilgi göstermenizi tavsiye ediyoruz. Sevginizin, hayata devam etmek için ihtiyaç duydukları şey olduğunu unutmayın. Onları birkaç saat yalnız bırakmayın ve bu mümkün değilse, eve döndüğünüzde, onları ne kadar sevdiğinizi göstermek için çok zaman harcayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.