Kışın Köpeğime Nasıl Bakmalıyım?

Kışın Köpeğime Nasıl Bakmalıyım?

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2018

Soğuk havaların başlaması ile her birimiz kendimize göre önlemler alırız; ki bu sayede düşük sıcaklıklar bizim üzerimizde çok büyük etki yaratmazlar. Evcil hayvanların da bu önlemleri uygulaması çok büyük önem arz eder. İşte bu nedenle bugün size köpeğinize kışın nasıl bakmanız gerektiğini anlatacağız.

Köpekler ve Soğuk Hava

Soğuğa dayanıklılığı olan köpek cinsleri haricinde, örneğin İskandinav köpek cinslerinden bir köpek , genellikle soğuk havalardan biz insanlar kadar etkilenirler. Sıcaklık düştüğü zaman köpeklerinizi ihmal etmeyin.

Aynı zamanda eğer köpeğinizin bir hastalığı varsa ve özellikle de bu hastalığı solunum temelli bir hastalıksa daha dikkatli olmanız gerek. Ya da köpeğiniz şunlardan biriyse, köpeğiniz için soğuk havalarda yine aynı dikkati göstermelisiniz:

yerde dinlenen köpek
  • Yavru bir köpek
  • Yetişkin ya da yaşlı bir köpek
  • Küçük cins bir köpek
  • Kısa tüyleri olan bir köpek

Kışın Köpeğinize Bakmanıza Yardımcı Olacak Güzel Bir Beslenme Düzeni

Besleyici, dengeli, kaliteli bir beslenme düzeni, hem insanların hem de evcil hayvanların sağlıklı kalmasının temelini oluşturur. Soğuk havalar geldiğinde, tüylü arkadaşınıza, onun yaşına, büyüklüğüne ve ona özel karakteristik özelliklerine göre bir mama, ister ev yapımı isterseniz de hazır gıda olsun, verdiğinizden emin olun.

İyi beslenen bir köpek, yüksek bir bağışıklık savunmasına sahip olacak ve köpeğin hastalanma şansı normalden çok daha düşük olacaktır. Ancak önemli olan miktarı değil kalitesi. Bu ikisini birbirine karıştırmayın. Dolayısı ile evcil hayvanınızı aşırı beslememeye dikkat edin. Aksi takdirde köpeğinizi obez yaparsınız. Ve bu durumun hem insanlarda hem de hayvanlarda ortaya çıkardığı tüm olumsuz sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalırsınız.

Dahası, çok fazla soğuk olan günlerde köpeğiniz büyük bir ihtimalle günlük fiziksel aktivitelerini azaltacağı için, mama kabına ne kadar mama koyduğunuza çok dikkat etmeniz gerek. Eğer bu konu ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, günlük uygun mama miktarı ile ilgili bir veteriner hekime danışabilirsiniz.

Köpekler, sıcaklık düşüşlerinden biz insanlar kadar ya da bizden çok daha fazla etkilenirler.  Bu nedenle kış mevsiminde köpeğiniz ile özel olarak ilgilenmeniz çok önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, köpeğiniz için iyi bir beslenme düzeni oluşturun, temizliğine ekstra özen gösterin ve vücudunu ani sıcaklık değişimlerinden koruyun.

 Yürüyüş Sırasında ya da Evin Dışında Bir Yerde Kalan Köpekler İçin Yapılacak Bakım

İdeal olarak, dışarısı soğuk olduğunda,  hayvan zamanının büyük bir kısmını evin içinde kalarak geçirecektir. Ancak eğer onu dışarıda bırakmak zorunda kalıyorsanız, köpeğinizin çok iyi korunduğundan emin olmaya çalışmanız gerekir. Köpeğinize, onu soğuktan, yağmurdan ve nemden koruyacak bir barınak temin edin.

Ayrıca, köpeğinizle yapacağınız yürüyüşleri havanın daha az soğuk olduğu zamanlarda yapmaya çalışın.  Ve sıcaklığın çok düştüğü günlerde, yürüyüşlerinizin uzunluğunu azaltın. Bu yürüyüşlere çıkarken her zaman köpeğinizin üstüne bir ceket alın; hatta yağmur ya da kar yağma ihtimaline karşılık da bir yağmurluk bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

Ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınmak önemlidir. Hayvanı sıcak bir ortamda dururken, birden bire hiçbir koruma olmadan soğuğa çıkarmanız, onun için iyi olmayacaktır.

Köpeğinizin açık hava egzersizleri ve oyun oynamak için sahip olduğu zaman artık daha az olduğu için, evcil hayvanınızı hareketli tutmak için farklı alternatifler arayışına girin. Köpeğinizle evin içinde yapabileceğiniz fiziksel ve zihinsel bir aktivite bulun.

Kışın Köpeğiniz ile İlgili Almanız Gereken Diğer Önlemler

kışın kazak giymiş köpek

Bir köpek ceketi, sert hava koşullarına karşı köpeğin kendini savunması için sahip kullanılabilecek temel araçlardan biridir. Yani bir stilist gibi davranma ya da onu kuaföre götürme düşüncesi size hitap ediyorsa, kesimi bahara kadar erteleyin. Tabii ki, paltosunun çok tüylenmesini engellemek ve ölü tüyleri çıkarmak için köpeğinizi sık sık fırçalayın.

Köpeğinizi yıkarken cereyandan uzak ve sıcak bir yerde olduğunuzdan emin olun. Köpeğiniz buna karşı gelse de, uzun süre ıslak kalmasını önlemek için saç kurutma makinesiyle köpeğinizin tüylerini kurutun. Eğer patileri ve pençelerinin soğuktan çatladığını fark ederseniz, veterineriniz tarafından önerilen bir ürünü uygulayarak çatlakları tedavi edin.

Kış tamamen gelmeden önce köpeğinizin tüm aşılarının yenilendiğinden ve vücudunda hiç parazit olmadığından emin olmak için köpeğinizi bir veteriner randevusuna götürün. Hayvanın Kennel Cough (Kafes Hastalığı)’na karşı korunması çok büyük bir önem taşır. Çünkü bu hastalık diğer ve daha karmaşık hastalıklar için bir geçit olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.