Köpeğinizin Kafasını Araba Camından Çıkarması

Köpeğinizin Kafasını Araba Camından Çıkarması

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2019

Ne zaman evcil hayvanınızı arabayla dışarı çıkarsanız, seyahatin güvenli olduğundan emin olmak için bazı önlemler almanız gerekir. Yapmanız gereken şeylerden biri, evcil hayvanınızın camdan düşmesini engellemektir. Köpeğinizin kafasını araba camından dışarı çıkarması hoşuna gitse bile, bunu yapmak kazalara veya bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpeğinizin kafasını araba camından çıkarmasını engelleyin

araba camından kafasını çıkaran köpek

Bir dakikalığına, evcil hayvanların kafasını camdan dışarı çıkarmaması gerektiği fikrini bir kenara kaldıralım. Kim başını bir arabanın camından dışarı çıkarırken sahibinin yanında oturan bir köpeğin görüntüsünü beğenmez ki?

Köpekler yol boyunca buldukları çok sayıda farklı kokuyu koklama fırsatının tadını çıkarırlar. Ancak bu maceranın sonuçlarının sizin veya evcil hayvanınız için kötü olabileceğini aklınızda bulundurmanız gerekir.

Köpekler, kafalarını arabanın camından çıkarmaktan gerçekten hoşlanıyor gibi görünür. Ancak, bir kaza riski veya sağlık problemi ortaya çıkma riskinin yüksek olduğunu unutmayın.

Köpeğinizin kafasını araba camından çıkarmasının riskleri

Evcil hayvanınız, kafasını camdan dışarı çıkarırken mutlu görünebilir. Ancak, bu şekilde seyahat etmek şunlara neden olabilir: 

  • Toz nedeniyle kornea travması
  • Rüzgarla taşınan eşyaların çarpmasından kaynaklanan farklı yaralanmalar.
  • Yüksek frekanslı işitme kaybı da dahil olmak üzere kulakların hasar görmesi. Buna, yüksek hızlarda seyahat ederken rüzgarın sesi neden olur.
  • Rüzgarın taşıdığı plastik torba gibi bir şeyin neden olduğu boğulma.
  • Araba çok hızlı gidiyorsa, yüzüne rüzgar tam gücüyle çarparsa bayılma da dahil olmak üzere nefes alma sorunları.

Köpeğinizin kafasını araba camından dışarı çıkarmasını engellemek için aklınızda bulundurmanız gereken diğer nedenler.

Ayrıca bir kaza sonucu incinme veya tanımadığınız bir yerde kaybolma riskini de taşırlar.

Evcil hayvanınızın bir şey görüp veya kokusunu alarak arabadan atlayabileceğini de unutmayın. Bu onların dikkatini çeken bir şey olabilir, bir kedi, kızgınlık dönemindeki bir köpek, yiyecek, vb.

Ayrıca şunları unutmayın:

  • Arabanızın camları otomatik ise, yanlışlıkla düğmeye basarsa köpeğinizin kafası sıkışabilir.
  • Bir çarpışmadaysanız veya yeterince yavaş durmazsanız, evcil hayvanınız pencereden dışarı fırlama riskiyle karşı karşıya kalır.

Köpeğinizin arabada serbest kalmasını önleyin

Rüzgarı ne kadar sevse de, evcil hayvanınızın kafasını pencereden dışarı çıkarmasına izin vermeyin. Pencerelerinizi, köpeğinizin sokaktan gelen rüzgarı hissedebilmesi, ancak kafasını dışarı çıkaramaması için ayarlayın.

Evcil hayvanınız aracınızda serbest kaldığında pedallara dolanabileceği, sürücünün dikkatini dağıtabileceği ve önüne geçebileceğini unutmayın.

Ayrıca, incinme ihtimalini en aza indirmek için kurallara uyan bir kişi olmak istiyorsanız, evcil hayvanınızı kontrol altında tutmanız gerekir.

Evcil hayvanınızı arabada taşımanın doğru yolu nedir?

arabada kafeste oturan köpek

Evcil hayvanınızı taşımanın en kolay yolu arka koltukta veya bagajda taşımaktır. İkincisi için, havasız kalmayacağından emin olmanız gerekir.

Hayvanın boyutuna ve özelliklerine göre, farklı cihazlar kullanabilirsiniz. Bunlar aracın ölçülerine göre özelleştirilmelidir. Örneğin:

  • Küçük köpekler için ideal olan taşıyıcılar.
  • Küçük köpekler için iyi bir seçenek olan kafesler.
  • İki kancaya sahip bel tasmaları köpeğin hareketlerini sınırlandırır. Ayrıca, çarpışma durumunda ileriye hareket etmesini önlerler.

Yapılacak en iyi şey, evcil hayvanınızın oturduğu yeri ön koltuklardan ayıran bir bölme yerleştirmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.