Köpeğinizle Seyahat Planlamanın İpuçları

Gideceğiniz yer, evcil hayvan taşıyıcı, belgeler, oyuncaklar, yiyecek ve su, köpeğinizi seyahate çıkarırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir. Bütün bunlar evcil hayvanınızın sağlığını ve rahatlığını etkileyecektir.
Köpeğinizle Seyahat Planlamanın İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tatil günlerinde evcil hayvan sahipleri her zaman evcil hayvanlarıyla ne yapacaklarını düşünmek zorundadır. Bir köpek sahibiyseniz, evcil hayvanınızla keyifli bir yolculuk planı yapabilirsiniz. Köpeğinizle seyahat için sadece bu makaledeki önerileri takip edin ve tüm ailenin keyfini çıkarabileceği harika bir yolculuğa çıkın.

Köpeğinizle seyahat etmenin en önemli faktörü her şeyi planlamaktır. Elbette ki geleceği görebilmek zorunda değilsiniz; ancak önceden net bir rutin oluşturmalısınız.

Detaylı bir plan yaparak, köpeğinizle yapacağınız bu seyahatin keyifli geçeceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, bu şekilde geride önemli bir şeyi bırakmanız daha az olasıdır.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör ise köpeğinizin yaşı ve sağlığıdır. Yavru köpeklerin davranışları ve ihtiyaçları yaşlı köpeklerinkinden çok farklı olur. Bu nedenle, gideceğiniz yer ile ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek önemlidir. Neler olacağını bilirseniz, geziyi daha iyi planlayabilirsiniz.

güneş gözlüklü sörf yapan köpek

Köpeğinizle Seyahat Planlamak İçin İpuçları

Hayvanların girmesine izin veren bir yer seçin

Köpeğinizle seyahat ederken, kalacağınız yerin hayvanlara izin verdiğinden emin olun. Birçok otel ve hostel evcil hayvan getirmenize izin vermez. Ayrıca, köpeğinizin otelde rahat olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Evcil hayvanınızın aşılarının güncel olduğundan emin olun

Köpeğinizin aşılarının güncel aşılar olduğundan emin olmak, köpeğinizle seyahat etmeyi planlarken çok önemli bir gerekliliktir. Bu sayede, köpeğinizin yolculuk sırasında yakalanabileceği bulaşıcı hastalıklardan kaçınabilirsiniz. Veteriner ile yapılan gezi öncesi kontrol de çok önemlidir.

Havayolu ya da kara yolu arasında, hangisi ile seyahat etmeye karar vermeniz, yolculukta neye ihtiyacınız olduğu ile ilgili tahminler yapmanıza yardımcı olur.

Uçak ile seyahat etmeye ya da arabaya binmeye karar verirseniz, köpeğinizin bir evcil hayvan taşıyıcısı içinde seyahat etmesi iyi bir fikirdir. Bu, bir kaza durumunda köpeğinizin daha güvenli olmasını ve korunmasını sağlar.

İhtiyacınız olan belgeler

Seyahate çıkmadan önce, köpeğiniz için hangi belgelerin gerekli olduğunu kontrol etmeli ve görmelisiniz. Örneğin, Avrupa Birliği tüm hayvanlar için seyahat pasaportunu şart koşmaktadır. Bu dokümanı hayvan kliniklerinden kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Ailece eğlenmek için planlar

Köpeğiniz ile hangi aktiviteleri yapabileceğinizi düşünün. Açık alanda yapacağınız yürüyüşler ve köpeğinizin diğer hayvanlarla oynamak için zamanı olması önemlidir.

Böylece köpeğiniz de seyahate katılmış olur. Bunun yanı sıra, köpeğinizin yeni deneyimler yaşarken verebileceği herhangi bir tepkiyi tahmin etmeye çalışmalısınız.

Gideceğiniz yere vardığınız zaman

Gideceğiniz yere ulaştıktan sonra köpeğiniz ile zaman geçirmelisiniz. Hayvanın dışarı çıkmasını, etrafta koşturmasını ve evde olduğu gibi rahat olmasını sağlayın. Aynı şekilde, önce konaklama yerine gitmeniz iyi bir fikirdir; böylece evcil hayvanınız içeri girmeden önce sizin kokunuzu alacaktır.

bavulun içinde kıyafetler ve köpek

Köpeğinizle Seyahate Çıkarken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Evcil hayvan taşıyıcı

Bazı evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarını seyahat sırasında kilitleme konusunda kendilerini suçlu hisseder. Bununla birlikte, gerçekte evcil hayvan taşıyıcısı seyahatiniz sırasında sizin için en güvenli yerdir.

Çünkü bunlar köpeğiniz için koruma sağlar. Ayrıca, burası köpeğin aşina olduğu güvenli bir alandır. Eğer köpeğiniz taşıcıya alışkın değilse, seyahate çıkmadan önce köpeğinizin taşıyıcı ile etkileşime girmesine izin verin.

Evcil hayvanınızın taşıyıcıya alışırken sakin kalmasına yardımcı olmanın bir yolu, taşıyıcıya girmeden önceden egzersiz yapması ve ardından taşıyıcının içinde dinlenebilmesini sağlamak olabilir.

Kimlik Etiketleri

Yolculuk sırasında köpeğinizin kimlik etiketlerini unutmayın. Köpeğiniz gezinin tamamı boyunca iletişim bilgilerinin olduğu bir etiket içeren bir tasma takmalıdır. Göz önünde bulundurabileceğiniz diğer seçenekler ise mikroçip ya da belki köpeğin kimlik numarasının bir dövmesini yaptırmak olabilir.

Mama ve su

Seyahat ederken köpeğinize yeterince yiyecek ve su getirmelisiniz. Ayrıca seyahate çıkmadan önce köpeğinizi beslemelisiniz. Bununla birlikte, köpeğinize çok fazla yemek vermekten kaçının.

Bu sayede hayvanın midesinin bulanmasını ve kusmasını engellemiş olursunuz.  Bunlara ek olarak, köpeğiniz çok fazla su içerse, seyahat sırasında taşıyıcısına çişini yapabilir.

En Sevdiği Oyuncağını Getirin

Evcil hayvanınızın kendisini rahat hissetmesini sağlamanın bir yolu da ona en sevdiği oyuncağını vermektir. Bazı oyuncaklar evcil hayvan taşıyıcıları için uygun olmasa da, oyuncak köpeğinizin seyahat stresiyle daha iyi baş etmesine yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.