Yürümeyi Kolaylaştırın: Köpeğiniz için Tasma Türleri

13 Ocak 2019
Doğru koşum takımı ve tasma, köpeğinizle yürüme deneyiminizi basitleştirebilir ve hem sizin hem de evcil hayvanınızın bu vakti daha keyifli geçirmesini sağlayabilir.

Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda, tasma yerine köpek koşum takımı kullanmalısınız. Bir koşum takımı köpeğin ağırlığını daha iyi idare eder. Bu arada, bir köpek tasmasını çok sert çekerse boyunluğu kırılabilir.

Köpek tasmasını çektiğinde, koşum darbeyi daha iyi azaltır. Yani, bu hem köpeğe hem de insana yardımcı olur. Evcil hayvan dükkanlarında çeşitli köpek koşum tipleri vardır. Ve köpeğiniz için hangisinin daha iyi olduğunu seçmek zor olabilir.

İşte piyasadaki en yaygın koşum türlerinin bir listesi:

Hangi tür köpek koşum takımını seçmek gerek?

Bir koşum takımı, köpeğinizle sessiz bir yürüyüş yapmak için en iyi seçenektir. Hangi koşum takımının seçileceği, köpeği yürüyüşe çıkaran sahibinin kişisel tercihine bağlıdır. Yeni bir koşum takımı alırken en önemli hususlar basitlik, kolaylık ve estetiktir.

Yeni bir koşum takımı satın alırken, dayanıklı malzemeden yapılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Genelde, bu naylon bantlar anlamına gelir. Ayrıca, güvenli bir şekilde kapatılması gerekir. Ve en önemlisi köpeğinize iyi oturması gerekir.

koşum takımı

“Y” Koşum Takımı

‘Y’ koşum takımı en yaygın koşum türlerinden biridir ve neredeyse her evcil hayvan mağazasında satılmaktadır. Çok çeşitli boyutlarda, renklerde ve fiyatlarda gelir. Dahası, bu koşum köpeğin bacakları ve göğsüne dolanan birkaç naylon ya da deri şeridinden oluşur. Daha sonra bu, köpeğin kaburgalarının bulunduğu bölgeyi kapatır. Kürek kemiklerinin hemen aşağısında bir tasma takmak için halkası vardır.

Giydirmek için, köpeğin kafasını koşumun önünden geçirmeniz gerekir. Ardından, köpeğin kaburgalarının etrafındaki bağları kapatın. Bu kayışların takılması çok kolaydır. Aslında, bunu takmak için genellikle köpeği çok fazla hareket ettirmenize gerek yoktur. Köpek koşum takımını çekerse, göğsüne baskı yapar. Ancak, tasma koşumun arkasına bağlı olduğundan, köpeğin ağrısız kontrolünü kolaylaştırır.

Çekme önleyici ya da antreman kuşağı

Çekmeye karşı koşum takımları moda haline geldi. Bu koşumlarda, köpeğin göğsünde yatay olarak geçen ve gövdenin çevresini kapatan iki ya da üç naylon şerit bulunur. Tasmayı göğsün ortasına, öne çekecek bir halkası vardır. Bazen koşumun üstünde başka bir kanca bulunur.

Bazen, onlara çekme önleyici takımlar diyoruz. Ancak koşumun kendisi köpeğin tasmasını çekmesini engellemez. Temel olarak, köpek kaçmaya çalışırsa, koşum takımı kuvvetini yana yönlendirir. Neden? Kayış önündeki kancalardan dolayı. Köpeğe çekmemesini öğretmez. Ancak, öğrenme sürecini kolaylaştırabilir.

Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sonuçta, bu takımı kullansanız bile köpek tasmasını çekmeye devam edebilir. Onlar için, bu donanımın uzun süre kullanılması kas kasılmaları, zorlanmalar ve aşırı durumlarda çıkık gibi fiziksel yaralanmalara neden olabilir.

Martingale Çekme Önleyici Koşum

Bu tür bir çekme önleyici koşum bir öncekiyle aynı şekle sahiptir, ancak köpeğin göğsünden geçen şerit, göğsün çekimiyle daha çok sıkılaşan Martingale tasmaları gibi esnektir.

Bu koşum, köpeklerde ağrı ve yaralanmalara neden olabilir ya da köpeğin yürüyüşlerle kötü ilişki kurmasına yol açabilir. Bu nedenlerden ötürü Martingale koşum takımlarından kaçınılması gerekir.

Julius K9

Bu, son zamanlarda moda olan bir köpek koşum türüdür. Julius K9 koşumları, göğsünü dikey olarak kesen ve göbeğin altından geçen bir şeritle, köpeğin sırtının ve yanlarının bir kısmını kapsayan geniş yastıklı bir parçadan oluşur. Tasma da arkasındaki bir halka içine takılır.

Bunlar, ‘Y’ kayışlarına benzer, ama genellikle daha dikkatli kontrol gerektiren köpekler için halkanın yanında bir kulp vardır. Bu kayışlarla ilgili en büyük sorun, kolayca özelleştirilebilir olma avantajı taşımasına rağmen, pahalı olmalarıdır.

bir sürü köpek

Üç noktalı koşum takımı ya da güvenli koşum takımı

Üç noktalı takımlar oldukça yenidir ve ancak son zamanlarda satışa sunulmuştur. Herhangi bir köpeğin üzerinde kullanılabilirler ama özellikle tazı ya da tazı gibi köpekler için yapılırlar. Görünüşü bir ‘Y’ tipi koşum takımı ile aynıdır, ancak köpeğin beline kapanan özel bir şeridi vardır. Böylece köpek ne kadar çekmeye çalışırsa çalışsın, koşumdan çıkamaz.

Norveç tipi koşum takımı

Bu koşum takımı, ‘Y’ koşum takımı ile Julius K9 karışımıdır. Bir Julius’un bağlama şekli ve tipi ile takılır, ama bir ‘Y’ koşum takımı gibi naylon şeritlerden yapılmıştır. Evcil hayvan dükkanlarında popüler olmasa da, hafif ve giymesi çok kolaydır.

Seçtiğiniz köpek koşum tipine bağlı olarak, köpeğinizle yürüyüş yapmanın daha çok keyfini çıkarabilir ve acil bir durumda ya da köpeğinizin korkması halinde durumu daha iyi kontrol altına alabilirsiniz.