Yürümeyi Kolaylaştırın: Köpeğiniz için Tasma Türleri

Doğru koşum takımı ve tasma, köpeğinizle yürüme deneyiminizi basitleştirebilir ve hem sizin hem de evcil hayvanınızın bu vakti daha keyifli geçirmesini sağlayabilir.
Yürümeyi Kolaylaştırın: Köpeğiniz için Tasma Türleri
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda, tasma yerine köpek koşum takımı kullanmalısınız. Bir koşum takımı köpeğin ağırlığını daha iyi idare eder. Bu arada, bir köpek tasmasını çok sert çekerse boyunluğu kırılabilir.

Köpek tasmasını çektiğinde, koşum darbeyi daha iyi azaltır. Yani, bu hem köpeğe hem de insana yardımcı olur. Evcil hayvan dükkanlarında çeşitli köpek koşum tipleri vardır. Ve köpeğiniz için hangisinin daha iyi olduğunu seçmek zor olabilir.

İşte piyasadaki en yaygın koşum türlerinin bir listesi:

Hangi tür köpek koşum takımını seçmek gerek?

Bir koşum takımı, köpeğinizle sessiz bir yürüyüş yapmak için en iyi seçenektir. Hangi koşum takımının seçileceği, köpeği yürüyüşe çıkaran sahibinin kişisel tercihine bağlıdır. Yeni bir koşum takımı alırken en önemli hususlar basitlik, kolaylık ve estetiktir.

Yeni bir koşum takımı satın alırken, dayanıklı malzemeden yapılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Genelde, bu naylon bantlar anlamına gelir. Ayrıca, güvenli bir şekilde kapatılması gerekir. Ve en önemlisi köpeğinize iyi oturması gerekir.

koşum takımı

Üç noktalı koşum takımı ya da güvenli koşum takımı

Üç noktalı takımlar oldukça yenidir ve ancak son zamanlarda satışa sunulmuştur. Herhangi bir köpeğin üzerinde kullanılabilirler ama özellikle tazı ya da tazı gibi köpekler için yapılırlar. Görünüşü bir ‘Y’ tipi koşum takımı ile aynıdır, ancak köpeğin beline kapanan özel bir şeridi vardır. Böylece köpek ne kadar çekmeye çalışırsa çalışsın, koşumdan çıkamaz.

Norveç tipi koşum takımı

Bu koşum takımı, ‘Y’ koşum takımı ile Julius K9 karışımıdır. Bir Julius’un bağlama şekli ve tipi ile takılır, ama bir ‘Y’ koşum takımı gibi naylon şeritlerden yapılmıştır. Evcil hayvan dükkanlarında popüler olmasa da, hafif ve giymesi çok kolaydır.

Seçtiğiniz köpek koşum tipine bağlı olarak, köpeğinizle yürüyüş yapmanın daha çok keyfini çıkarabilir ve acil bir durumda ya da köpeğinizin korkması halinde durumu daha iyi kontrol altına alabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.