Kolombiya’da Hayvan İstismarına Karşı Yardım Merkezi Kuruldu

Kolombiya’da Hayvan İstismarına Karşı Yardım Merkezi Kuruldu

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2018

Güney Amerika’nın Kolombiya ülkesi, konu hayvan hakları ve doğayı korumaya geldiğinde oldukça gelişmiş bir ülke. Cúcuta şehrindeki Libre Üniversitesi’nde hayvan istismarı odaklı ilk hukuki yardım merkezi kuruldu. Detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Hayvan istismarı için hukuki yardım merkezi

Merkezin tam adı; insan olmayan hayvanların korunması için hukuki yardım merkezi. Başta merkezin ismini tuhaf bulabilirsiniz ancak düşünecek olursanız; insanlar da hayvan ve bu hayvanları korumaya önem vermemiz için sadece tek bir sebep.

Merkezin amacı, Kolombiya’da hayvanlar hakkındaki yasalar ve düzenlemelerle ilgili insanların kafasındaki soruları yanıtlayıp onlara yardımcı olmak. Bugüne kadar merkeze danışanlardan yola çıkarak Kolombiyalı vatandaşların merkeze yaklaşımlarının olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Hukuki yardım merkezinin kuruluşuna Libre Üniversitesi araştırma görevlisi ve öğrencilerinden oluşan bir grup aktivist önayak oldu. Kurucu grup sadece aktivist değil, aynı zamanda topluma katkıda bulunmak isteyen avukatlardan oluşuyor. Avukatlar, bireysel başvuruların yanında kamu ve özel kuruluşlarla da çalışarak güncel hayvan koruma yasalarının uygulanması konusunda tavsiyeler veriyor.

Merkezin başında araştırmacı Carlos Andrés Muñoz var. Ülke yasalarını madde madde inceleyen Muñoz karşılaştığı her vakanın yasalara göre güçlü ve zayıf yanlarını analiz ediyor. Muñoz ve çalışma arkadaşlarının amacı ülke genelinde hayvan istismarının azalmasını sağlamak.

Hayvanlar için hukuki hizmetler

Kolombiya hayvan istismarı

Merkezin tüm yardımları ücretsiz! Hukuki yardım merkezinin başlıca çalışma alanlarından biri günlük bazda hayvan koruma yasalarıyla uğraşmak zorunda olan kamu ve özel kuruluşların yetkilileri.

Ayrıca hayvan istismarı konusunda yardıma ihtiyacı olan kişilere de tavsiyeler veriliyor. Merkezin bir başka hizmetiyse önlerine gelen vakaları Santander bölgesinin kuzeyinden sorumlu hakimlerin incelemesine teslim etmek.

Merkez sadece ilk ayında 60’dan fazla vakayla ilgilendi. Yardımcı oldukları kişiler arasında polis ve Cúcuta belediye meclisi üyeleri vardı. Merkezin başındaki Muñoz, halkın büyük kısmının hayvan koruma yasalarından haberdar olmaması yüzünden iyiye doğru giden sürecin yavaş ilerleyeceğini düşünüyor. Yine de merkezin varlığı hayvanların yasal olarak koruma altına alınabilmesi için büyük bir adım.

İlerleyen zamanlarda halka yardımı artırabilmek için Kolombiya’nın diğer üniversiteleri ve daha fazla gönüllüyle iş birliği yapılması hedefleniyor. Mesela önlerine gelebilecek bir hayvan istismarı vakasında, hayvanın yaralarını inceleyip verilen zararı tespit edebilecek gönüllü veterinerlerle çalışmalılar.

Tüm çabalarının karşılığını yasalar hakkında daha bilgili bir toplum yaratarak almak niyetindeler. Bir yerlerde tehlikeli ve yasa dışı olduğunu bilmeden evinde vahşi hayvan besleyen bir aile olabilir ama halk bilgilendirilirse bu gibi durumların azalması sağlanabilir.

Hayvan hakları modern çağın bir buluşu değil. Tarihin eski dönemlerinde de hayvan istismarının önüne geçmek için çaba sarf eden insanlar vardı. Mesela hem insana hem hayvan karşı şiddeti reddeden Budizm ve Hinduizm dinlerinin inananları vejetaryen bir yaşam tarzı benimsemişlerdir.

Resimlerin kaynağı: www.laopinion.com.co


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.