Instagram Fenomeni Vitiligo Hastası Rowdy

Instagram Fenomeni Vitiligo Hastası Rowdy

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2018

Rowdy ufak bir detay dışında tamamen normal bir köpek. Siyah Labrador’un gözlerinin çevresinde vitiligo denen bir hastalık nedeniyle beyaz halkalar var. Rowdy’nin kendine has yüzü sosyal medyada da gözlerden kaçmadı. Sevimli köpeğin üstüne çektiği bu ilgi hastalık hakkında bir farkındalık yaratmak ve özellikle vitiligo hastası çocuklara yardım için kullanılıyor.

Rowdy sosyal medyada nasıl fenomen oldu?

İki sene önce, Rowdy’nin tüyleri tamamen siyahtı. Bir anda gözlerinin çevresinde beyaz halkalar belirdi ve hızla büyüdü. Veteriner kontrolünden geçen Rowdy’e, cilt ve tüylerde renk kaybına neden olan vitiligo hastalığı tanısı kondu.

Takip eden günlerde Labrador karşılaştığı herkesin ilgisini çekmeye başladı. Onu görenler arasında yüzüne maske takmış havası vermek için gözlerinin özellikle mi boyandığını soranlar bile oldu.

İşte bu yazı, yüzündeki beyaz lekelerle sosyal medyada fenomen olan Rowdy’nin hikâyesi. Rowdy artık vitiligo hastalığı hakkında farkındalık yaratmak için çalışıyor.

labrador rowdy

İnsanlara vitiligoyu öğreten köpek Rowdy

Rowdy’nin kendine özgü suratının sosyal medyada dikkatleri çekmesi iyi bir amaç uğruna kullanılıyor. Rowdy, vitiligo hastalığının tanınmasını sağlıyor ve bu hastalıkla yaşayan insanların, özellikle de çocukların kendilerini kabullenmesine yardımcı oluyor.

Bu hastalığa henüz bir tedavi bulunmuş değil. Neyse ki güneşe karşı hassasiyet dışında fiziksel bir zararı yok. Ancak kendilerini renksiz ciltle görmeye alışamayan insanlar psikolojik olarak zorlanabiliyor.

Rowdy’i tanıyalım

Bu güzel siyah Labrador 14 yaşında ve ilerleyen yaşı nedeniyle bazı rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Sahipleri Umberhowers ailesi tarafından çok sevilen Rowdy ABD’nin Oregon eyaletinde, Canby şehrinde yaşıyor. İnternetteki ünü de hiç durmadan büyüyor.

Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube’da hesapları olan Rowdy’nin takipçi sayısı günden güne artıyor. Kendine ait bir internet sitesi bile var. İnternetteki yüksek başarısı sayesinde sevimli Labrador, Amerikan Vitiligo Araştırma Derneği’nin de gayrimeşru yüzü haline geldi.

Vitiligo hastalığı riski daha yüksek olan köpek türleri

Vitiligo, ciltteki pigmentleri üreten hücrelere karşı vücudun antikor üretmeye başlaması sonucu meydana gelir. Birçok köpek türü bu hastalığa yakalanabilir ancak bazı türler diğerlerinden daha yatkındır. Bu türler arasında:

 • Doberman
 • Alman Çoban Köpeği
 • Belçika Çoban Köpeği
 • Rottweiler
 • Alaska Kurdu
 • Golden Retriever
 • Sibirya Kurdu
 • Labrador Retriever

Köpeklerde vitiligo hastalığı hakkında daha fazla bilgi

Bu hastalığın tüy ve deride beliren beyaz lekeler dışında bir zararı yok. Lekelerin çıkabileceği yerler arasında:

 • Burun
 • Ağız
 • Yüz
 • Ağzın içi
 • Bacakların alt kısımları

Hastalık başlamadan önce herhangi bir ön semptom vermiyor ve neyin vitiligoya yol açtığı da hâlâ bilinmiyor. İnsanlarda vitiligonun, vücudun kendi hücrelerine saldırmasıyla oluşan bir tür bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülüyor.

köpeklerde vitiligo hastalığı

Hayvan dostlarımız hep yanımızda

Rowdy, ilerleyen yaşına ve yüzündeki lekelere rağmen mutlu ve sorunsuz bir hayat sürüyor. Bir yandan da vitiligo hastalarının kendileriyle barışık yaşamalarına yardımcı oluyor. Köpeklerin insanlara yardımcı oldukları bir olay daha. Öyle ya da böyle köpekler bir şekilde hep insanların hayatını güzelleştiriyor. Maalesef biz insanlar her zaman onlara aynı şekilde karşılık vermiyoruz.

İşte bu nedenle köpeklere her daim hak ettikleri sevgiyi göstermeli ve onları her türlü istismardan korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

Fotoğrafların kaynağı: Rowdy’nin Instagram hesabı white_eyed_rowdy


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kilde til bildene: Instagram-konto: white_eyed_rowdy


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.