İlerleyen Yaşlarda Köpek Bakmak Sağlığı Nasıl Etkiler?

İlerleyen Yaşlarda Köpek Bakmak Sağlığı Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Yaşınız ilerlediğinde sağlığınıza daha fazla önem göstermelisiniz. Kendinizle ilgilenmediğiniz takdirde geçen yılların etkisini daha ağır hissedebilirsiniz. İlerleyen yaşla beraber vücudun zayıf düşmesi doğal bir süreçtir. Tarih boyunca tıp ve bilim dünyasını meşgul eden en önemli konulardan biri yaşlıların sağlığını korumak ve hayat kalitesini arttırmak olmuştur.

Günümüzde bilimsel çalışmalar sonucunda, kullanabileceğimiz ilaçlar ya da kendimize kazandırabileceğimiz bazı alışkanlıklar sayesinde hayatlarımızın ilerleyen dönemlerini daha sağlıklı geçirebilmemiz için yöntemler bulunmuştur. İlk duyduğumuzda belki biraz şaşırtıcı gelse de doktorlar sağlık için köpeklerle yaşamayı öneriyor. Yazımızı okuyarak doktorların bu önerisinin nedenlerini ve faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kendinizi iyi hissedin

köpeklerin yaşlılara faydaları

Yaşlılıkta hissedebileceğimiz yalnızlık hissi, hayatımızın bu döneminde yüzleşeceğimiz en büyük sıkıntılardan biri olabilir. Bu durum mutsuzluğa, devamında da depresyona doğru ilerleyebilir. Ancak evinizde bir köpek beslerseniz yalnızlık çekmezsiniz. Ayrıca köpeklerin depresyonla mücadeleye yardımcı olduğu da bilinen bir gerçek.

Evinizi bir köpeğe açınca tüm gününüzü onunla ilgilenip size gösterdiği sevgiyi hissederek geçirebilirsiniz. Böylece olumsuz duygulardan uzaklaşırsınız ve depresyona giden yol kapanır. Hayvanlarla beraber olmanın insanın ruh halini iyi yönde etkileyen hormonların salınımını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Zihninizi koruyun

Köpeklerin sunduğu güzelliklerin içinde belki de en önemlisi bu olabilir. Yaşı ilerlemiş birçok insanın zihinsel nedenlere bağlı olarak bazı sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Araştırmalarda düzenli olarak hayvanlarla iletişim halinde olmanın, yaşlı insanların hafızalarında ilerleme sağladığı görüldü. Bu araştırma sonuçları, doktorların ilerleyen yaşlarda köpek önermesinin en büyük sebeplerinden biri.

Peki, köpekler hafızamızı korumamıza nasıl yardımcı oluyor? Çünkü eve getirdikleri neşe ve sevgiyle stresi uzak tutuyorlar. Bilim insanlarının bulgularına göre, yaşlılardaki hafıza kaybı yüksek seviyede stresli bir yaşamdan dolayı olabilir. Bu neden stresi hayatımızdan çıkarmak şart.

Sağlığınız düzelsin

Yaş ilerledikçe, düşük seviyeli egzersizleri hayatımıza katmak zorundayız. Hayatımızın bu döneminde fiziksel problemler yaşamaya başlayacağımız için spor kaçınılmaz hale geliyor.  Doktorlar oturarak geçen bir hayatın yaşlılar için tehlikeli olduğunu ve hareketsizliğin birçok sağlık sorununa neden olduğunu söylüyorlar.

İşte hayatınızın tam da bu döneminde bir köpek sahibi olarak kendinizi fiziksel olarak aktif olmaya zorlayabilirsiniz. Köpeğinizin belli başlı ihtiyaçları var ve onları karşılamak için siz de hareketlenmek zorundasınız. Tabii ki bu aktif görevlerin başında köpeğinizi dışarı çıkarmak geliyor.

Bu yürüyüşler sayesinde hem siz hem de köpeğiniz kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Spor yapmak stresi azaltır ve insanı mutlu eder. İyi hissetmek de sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Köpeğinizi günde üç defa 15 – 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarmanız onun için ideal olur. Yürümek, kasları güçlendirir ve hipertansiyon hastalarının tansiyonunu düşürür.

Öneriler

ileri yaşta köpek bakmak

İlerleyen yaşlarda sahipleneceğiniz köpek hakkında göz önünde bulundurmanız gereken bazı unsurlar var. Köpeğiniz şu niteliklere sahip olmalı:

  • İki yaşından büyük
  • Sakin ve söz dinleyen
  • Hızlı yürümeyen
  • Yorkshire Terrier, Beagle gibi küçük ya da orta büyüklükte

Görüldüğü gibi, köpeklerin yaşı ilerlemiş insanlara faydası çok büyük.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.