Bir Köpeğe Nasıl Başarılı Bir Şekilde Hap İçirtirsiniz?

16 Aralık 2018
Bu bahsedeceğimiz tüyolar ve sırlar sayesinde, köpeğinize fark ettirmeden, onun bir hap içmesini sağlayabileceksiniz.

En itaatkar olan evcil hayvanlar bile ilaç içmek konusunda isteksizdir. Sağlığını korumak için bunun şart olduğunu akılda tutarak, köpeklere hap içirtmek için 5 ipucu öneriyoruz.

En kolay seçenek ilaçların sıvı versiyonlarını kullanmaktan geçer. Sıvı bir çözelti içinde aktif bileşenlerin daha yoğun bir konsantrasyonunun elde edilmesi genellikle zordur. Bu nedenle, veteriner kullanımı için yapılan ilaçların büyük çoğunluğu sadece katı versiyonlarında olma eğilimlidir.
Hayvanın ilacı doğal yollardan kendi başına alması beklenmeyecektir. Bu nedenle, birçok evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıran bazı hileler geliştirilmiştir.

Bir köpeğe nasıl hap içirtirim?

Bir köpeğe hap şeklinde olan bir ilacı verirken en önemli şey, ilacın doğru şekilde midesine gitmiş olduğundan emin olunmasıdır.

köpeğe hap içirtmek

Bu yüzden, hapın dilinin altında olmadığından veya ağzının yanlarına veya damağına yapışmadığından emin olmak için her zaman hayvanın ağzını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Aksi halde, hayvan hapı tükürür ve tedavinin bir etkisi olmaz.

Hayvana zarar vermekten kaçınmak için en önemli şey, herhangi bir ilacı kullanırken sabırlı olmak ve dikkat etmektir. Ona bir şırınga yardımı ile sıvı ilaç vermeyi tercih etseniz bile.

Zoraki yapılan bir uygulama, evcil hayvanınızda kusma, tahriş ve ruh hali değişimlerine neden olabilir. Bu nedenle, bir hayvanı ilaç ile tedavi etmek için kendinizi yetersiz ya da korkmuş hissederseniz, bir veterinere giderek yardım istemek daha iyi olacaktır.

Köpeğe ilaç içirmenin bazı ipuçları

Hoş bir tadı olan çiğnenebilir ilaçlar seçin

Çiğnenebilir ilaçların uygulanması daha kolay olduğundan, sahipleri için daha az uğraş ve evcil hayvanlar için daha çok rahatlık sağlar. Birkaç ilaç laboratuvarı çiğnenebilir versiyonları cazip tatlar ile piyasaya sürüyorlar, bu da hapı, bir ödülmüş gibi sunmayı mümkün kılıyor.

Sert hapları ezin

Genellikle, katı hapların boyutu uygulamayı daha zor hale getiren bir özelliktir. Dah çok küçük köpekler veya yavru köpekler için.

İyi bir seçenek, hapı küçük parçalar halinde ezmek veya kırmaktır. Olumlu tarafı, hapı daha kolay ve evcil hayvanı incitmeden uygulayabilmektedir. Olumsuz olan tarafı ise, ilacı boşa harcama ve evcil hayvanımız için önerilen dozu azaltma konusunda çok dikkatli olmamız gerektiğidir.

İlacı inceltin veya eritin

İlaçların büyük çoğunluğu hidrofiliktir. Bu onların kimyasal bileşimlerine ve organik etkilerine zarar vermeden suda çözünebilecekleri anlamına gelir.

Bu nedenle, en pratik ipuçlarından bir tanesi, hapı su içinde eritmek ve temiz bir şırınga yardımıyla hayvanın boğazına doğrudan enjekte etmektir. Hapı daha kolay sulandırmak için ezebilirsiniz.

Köpeğin kusmaması, boğazında ve ağzında yaralanma veya tahrişe neden olmaması için dikkatlice uygulamalısınız. Uygulama esnasında hayvanın ağzını açarken ve açık tutarken dikkatli olunması gereklidir.

Köpeğin asabiyet veya agresif davranışa eğilimi varsa, başka bir yöntem kullanmak daha iyidir.

İlacı yiyeceği ile karıştırın

İlacın kötü kokusunu “kamufle” etmenin ve hayvanın ilacı gönüllü olarak yemesini sağlamanın çok iyi bir yolu, onu yiyecekleriyle karıştırmaktır.

Bununla birlikte, toz halindeki ilacın gıdaya entegre olmasını sağlamak için bir miktar nemlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için teneke kutu olarak satılan yaş köpek mamasını tercih edebilir veya tuz ya da başka çeşniler olmadan bir pirinç püresi yapabilirsiniz. Ezilmiş olan ilaçları yiyeceği ile karıştırın ve hayvana verin.

Köpeğin ilacı yutmasını sağlayın

Bu tartışmalı bir yöntem. Öte yandan, ilacın tamamen tatbik edildiği ve aynı zamanda, israf edilmediği ve de başka maddeler ile karıştırılarak etkisi azalmadığı için en iyi yöntemdir.

köpeğe hap içirtmek

Ancak pek çok kişi bu şekilde ilaç verme yöntemini agresif bir yol olarak görüyor. Diğer etkilerinin yanı sıra, köpeği tahriş etmesinden dolayı kusma, tahriş ve kaşıntıya neden olabiliyor.

Bu nedenle, bu yöntem, saldırgan veya kendini savunma davranışına sahip olan hayvanlarda uygulanmamalıdır. Sadece evcil hayvanlarına güvenen çok daha deneyimli köpek sahipleri tarafından tercih edilmelidir.

Bu yönetim şekli basittir. Hayvanın ağzını açmak ve bir eliniz ile ağzını açık tutarak, diğer eliniz ile hapı hayvanın boğazından aşağıya ittirmekten ibarettir.  Daha sonra, köpeğinizin ağzını 1 veya 2 dakika süre ile kapalı tutmasını sağlamalı ve hapı tükürmediğinden emin olmalısınız.

Fotoğraflar: Marco Stregatto