Hayvanlarda Kan Bağışı: Kediler ve Köpekler de Bağış Yapabilir

Çoğu insan, kan bağışının sadece insanların yapabildiği bir şey olduğunu düşünür. Fakat, hayvanlar da kan verebilir.
Hayvanlarda Kan Bağışı: Kediler ve Köpekler de Bağış Yapabilir

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2020

Kediniz veya köpeğiniz varsa, onun kanı, tehlikede olan diğer hayvanların hayatını kurtarabilir. Onlara yardım etmek ister misiniz? Bu yazımızda bunun için nereye gideceğinizi, bunu nasıl yapacağınızı, kısacası hayvanlarda kan bağışı nasıl olur ve neden çok önemlidir, size anlatacağız.

Hayvanlarda Kan Bağışı Diğer Hayvanların Hayatını Kurtarabilir

Hayvanlar da kanamaya yol açan kazalardan veya hastalıklardan muzdarip olabilir. Bu yüzden, bazı hayvanlar için kan nakli gerekebilir.

kan bağışı

Veterinerlerin, acil durumlarda kullanılabilecek kana sahip olmaları için, donörler gerekir. Dünyada, diğer hayvanların hayatını kurtarmak için kan veren yüzlerce hayvan donör vardır.

Evcil dostunuzun donör olmasını ister miydiniz? O zaman okumaya devam edin! Hayvan kan bankasının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, hangi hayvanların kan verebildiğini ve bunların nerede yapılacağını size anlatacağız.

Hayvanlarda Kan Bağışı: Kan Bankası Nedir?

Kan bankası kanın saklandığı ve korunduğu, ardından hayvanlarda kullanıldığı yerdir. Her hayvanın, kendi türünden ve kan grubundan kan aldığından emin olunmalıdır. Bu yüzden, kan bankaları yanlışlardan kaçınmak için çok iyi organize olmaktadırlar.

Bir kedi, köpeğin kanını alamaz veya tam tersi de olamaz. Hayvanlarda çok fazla kan grubu vardır, örneğin köpekler 8 kan grubuna sahiptir. Bu yüzden, kan verme konusunda gönüllü birçok donör bulmak önemlidir.

Gönüllü donörleri olan veteriner klinikleri ve hastaneler vardır. Bu şekilde, herhangi bir acil durumda kan bankasına gitmek zorunda kalmazlar. Sonuç olarak, ihtiyacı olan hayvanlara kan bulmak onlar için daha kolay bir hale gelir.

Hangi Hayvanlar Kan Verebilir?

Aynı insanlardaki gibi, transfer edilen kan kirli olmamalıdır. Bundan emin olmak için, kan verecek hayvanlar bazı klinik testlerden geçer ve sağlıklı olduklarından emin olunur. Aynı zamanda, bu süreç bütün yasalara da uymalıdır. Yani, mikroçipi olan, aşıları tam ve parazitlerinden arınmış hayvanlar kan verebilir. Eğer kan vermek isteyen bir hayvan bu gereklilikleri karşılamıyorsa, hepsini yaptırana kadar kan donörü olamaz.

Bu konuda, köpeğin yaşı ve büyüklüğü de önemlidir. Örneğin, 4 kilo olan bir köpek eğer kan verirse, bunun komplikasyonlarını yaşaması muhtemeldir. Bu yüzden birçok ülkede kan vermesi için köpek ırklarının en az 20 kilo olma zorunluluğu vardır. Ayrıca, genç de olmalıdırlar.

Kan Grubu Nasıl Öğrenilir ve Nasıl Kan Verilir?

veterinerde muayene olan kahverengi köpek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, köpeklerin sekiz farklı kan grubu vardır. Kedilerin ise üç. Herhangi bir şey olmadan önce veya kan bağışlamadan önce, hayvan dostunuzun kanını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir hayvan dostu edindiğinizde, genellikle aldığınız yer size kan grubunu söyler. Bu hem sizin için önemlidir, hem de diğer hayvanlara yardım etmek için önemli olabilir.

Eğer köpeğinizin donör olmak için gerekli koşulları sağladığını düşünüyorsanız, evinize en yakın hayvan kan bankasını internetten araştırabilirsiniz. Alternatif olarak da bu konuda veterinerinize danışabilirsiniz.

Günümüzde, ihtiyacı olan hayvanlar için kanını vermeye gönüllü birçok hayvan donöre ihtiyaç vardır. Sizi de bunu yapmanız konusunda teşvik ediyoruz! Başkalarına iyilik yapmanın hissi paha biçilemez.

İlginizi çekebilir ...
Sahiplenemeseniz de, Hala Yardım Edebilirsiniz!
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Sahiplenemeseniz de, Hala Yardım Edebilirsiniz!

Bazı insanlar istedikleri halde şartlar elvermediği için bir evcil hayvan sahiplenemeyebilir. Fakat, sahiplenemeseniz de, hala yardım edebilirsiniz!  • DeLuca, L. A., Glass, S. G., Johnson, R. E., & Burger, M. (2006). Description and evaluation of a canine volunteer blood donor program. Journal of Applied Animal Welfare Science. https://doi.org/10.1207/s15327604jaws0902_3