Bir Köpek ile Kilo Vermek

Bir köpekle kilo vermek, var olan en eğlenceli kilo verme programıdır! Bugünün yazısında daha fazla bilgi edinin.
Bir Köpek ile Kilo Vermek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sağlıklı ve formda olmak söz konusu olduğunda, bize yardımcı olabilecek birçok egzersiz şekli var. Ancak, çok az şey bir köpekle kilo vermekten daha eğlenceli ve üretkendir. Evcil hayvanınızla egzersiz yapmak, tüylü arkadaşınızla bağınızı güçlendirir ve hem sahibin hem de hayvanın sağlığını iyileştirir.

Evcil hayvanları olan insanların diğer birçok insandan daha aktif olduğu açıktır. Belirli bir spor dalında yer almasalar da, her gün bir köpekle yürümek bile hareketsiz olmamalarını sağlar.

Köpeğinizle kilo vermenin duygusal faydaları da vardır. Bazı uzmanlar, evcil hayvanların egzersiz rutinleri sırasında motive edici davrandıklarına dikkat çekiyor.

Bir köpekle kilo vermenin faydaları

Fiziksel durumunuzu iyileştirir

Hayvanlarla egzersiz yapmak, hareketsiz insanlar ve ayrıca spor acemileri için idealdir. Egzersiz dolaşımı ve solunum sistemini iyileştirir, böylece potansiyel kalp risklerini azaltır. Sizi enerji ile doldurur ve vücudun sinir sistemini uyarır.

köpeğiyle plajda oynayan kadın

Egzersiz, hayvanlar için de faydalıdır. Kaslarını ve kemiklerini güçlendirir, kalbin durumunu iyileştirir ve hareketsiz yaşam tarzıyla ilişkili riskleri azaltır. Egzersizin bir diğer önemli yararı, yetişkin köpeklerde tipik olan obezite ile mücadeledir.

İlişkinizi güçlendirmek

Evcil hayvanınızla birlikte yaptığınız her türlü faaliyet ilişkinize fayda sağlayacaktır. Birlikte yaşamanın temel bir yönü olan köpek ve sahibi arasındaki bağı ve iletişimi güçlendirir.

Söylemeye gerek yok, hayvanlar için egzersiz bir oyun gibidir ve onun her zaman eğleneceğinden emin olabilirsiniz. Dikkatini tutmanın bir yolu, onu rutinin sonunda bir kurabiye veya en sevdiği yemekle ödüllendirmektir.

Ruhsal durum için faydalıdır

Evcil hayvan sahibi olmak genellikle ruh halinizi iyileştirir. Hayvanlarla oynamak, kişinin mutluluk hissini artıran serotonin ve dopamin üretimini uyarır. Bu da, depresif durumları veya yalnızlık duygularını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, zaman ve faaliyetlerin evcil hayvanla paylaşılması stresi ve sonuçlarını azaltır. Sadece egzersiz yapma eylemi, biriken stresi hafifletmeye yardımcı olur.

Dejeneratif veya kronik hastalıkları olan kişilerde, hayvanlar onları umut ve yaşam ile doldurur. Hastalığın etkilerini yenmelerine yardımcı olan birincil motivasyon kaynağı olurlar.

Ekip çalışmasını teşvik eder

Köpekler insanların egzersiz partneri olur ve psikolojik olarak rutinde yer almalarına yardımcı olan bir faktördür. Aslında, hayvanı doğrudan içeren bazı egzersiz biçimleri vardır. Örneğin, köpeklerle yapılan bir yoga türevi olan doga ve bayrak yarışları vardır.

Nereden başlanır?

Herhangi bir atletik aktiviteye başlamadan önce, insanı ve hayvanın fiziksel durumunu bilmek önemlidir. Genel bir tıbbi muayene, kişinin fiziksel egzersiz yapıp yapamayacağını belirleyebilir.

İnsan söz konusuysa, kolesterol ve trigliserit düzeyleriniz de değerlendirilmeli ve ayrıca göğüs röntgeni ve EKG testleriniz de alınmalıdır. Bu çok önemlidir, özellikle de hayatınızın son üç yılında çok fazla fiziksel aktivite yapmadıysanız.

Belirli bir disipline ilgi duyuyorsanız, muayenenin daha ayrıntılı olması muhtemeldir. Örneğin, koşmak istiyorsanız, o zaman uzmanlar bacaklarınızın ve dizinizin durumunu değerlendirmek zorunda kalacaktır. Aynı hayvan için de geçerlidir; Böylece, muayene sırasında, veteriner köpeğin egzersize uygun olup olmadığını belirleyebilir.

Bazı cinslerin egzersize karşı daha fazla eğilimli olduklarını akılda tutmak önemlidir. Örneğin, Alman Çoban Köpekleri ve Labradorlar, yarış antrenmanı için idealdir ve fizikleri çok fazla yaşlandıklarında veya çok fazla yemek yediklerinde obeziteye yatkın olan Retrieverlar için de şiddetle tavsiye edilir.

köpeğinizle kilo vermek

Öte yandan, Beagle veya Yorkshire Terrier gibi küçük köpeklerin daha sakin rutinleri olmalıdır. İkinci durumda, yoga veya doga, köpeğinizle kilo vermek için ideal bir egzersiz rutinidir.

Köpeğinizle kilo vermenin ilk adımları

Herhangi bir egzersiz hem kişi hem de hayvan için aşamalı olarak başlatılmalıdır. En iyi yol yavaş yavaş egzersizi artırmaktır.

Örneğin, yürüyüşler yapıyorsanız, günde iki 15 dakikalık yürüyüş yapabilirsiniz. Bir hafta sonra, bu yürüyüş 20 dakikaya kadar uzatılabilir veya 15 dakika daha ekleyebilirsiniz.

Hızı arttırmak istiyorsanız, koşu ile yürüyüşü dönüşümlü olarak yapabilirsiniz. Ancak, yoğunluğunu artırmak istediğinizde evcil hayvanınızın durumunu unutmayınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.