Madrid'de Yaşıyorsanız, Köpeğinize DNA Testi Yaptırmalısınız

Madrid'de Yaşıyorsanız, Köpeğinize DNA Testi Yaptırmalısınız

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2018

Madrid’de özerk bir topluluk, evcil hayvan dışkısını kamusal alanlarda yerden almayan insanlar için harekete geçmek istiyor. Bu topluluk onların kayıt altına alınmasını ve tanımlanmasını amaçlamaktadır.

Köpeğin dışkısını yerden almayanlar yüzünden diğer sorumlu köpek sahiplerinin de aynı bedeli ödeyecek zorunda olmaları büyük bir sorun. Şimdi Madrid’de bu sona erecek, çünkü köpeğinize DNA testi yapılması gerekecek. Bu şekilde yetkililer, belediye kamu hizmetleri tarafından toplanan dışkıların, sizin köpeğinize mi, yoksa başkalarının köpeğine mi ait olduğunu anlayabilecekler.

Bu, çoğu insanın ödemek istemediği bir masraf olmasına rağmen, herkesin yararlanabileceği bir girişimdir. Böylece, eğer evcil hayvanının dışkısını her zaman toplayanlardan biri iseniz, o zaman endişelenecek bir şeyiniz olmayacaktır. Madrid‘deki bu yeni girişim hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu girişimin nedeni

Evcil hayvanlarının dışkısını yerden almayan pek çok sorumsuz insan var. Bu, yalnızca diğer köpek sahipleri için değil, aynı zamanda yakınlardaki sakinler için de oldukça rahatsız edici olabilir.  Halk her gün “köpek dışkılarına basmak” konusunda uğraşmaktan şikayet ediyor.

Pek çok yerde, insanları sorumlu evcil hayvan sahipleri olmaya teşvik eden posterleri görebilirsiniz. Kabahatli olan evcil hayvanlar değildir, çünkü sorumlu olmaları gereken kişiler onların sahipleridir. Bütün bunlar hayvanları reddetmek için evcil hayvanlara sahip olmayan kişilere neden oldu. Bu artık durmak zorunda!

sokaklarda köpek dışkısı

Bu yüzden, Madrid sakinleri bu girişimin yeterli olmadığına karar verdiler ve bunun yerine kanun çıkması için zorlayacaklar. Açıkçası, pek çok evcil hayvan sahibi hayvanlarının dışkısını yerden toplamıyor çünkü ceza almayacaklarına inanıyorlar.
Ancak, bu yeni düzenleme ile birlikte her şey değişecek. Bu, yerden dışkıları toplamayan köpek sahipleri için kötü bir haber olsa da, toplayanlar için iyi bir haber çünkü onlar diğerlerinin yaptığı hatanın bedelini ödemeyecekler.

Köpeğinize DNA testi yaptırmak zorundasınız

Her şehirde, köpeklerin yürüyebileceği, parklar veya belirli sokaklar gibi yerler vardır. Eğer sahipleri evcil hayvanlarının dışkısını yerden almazlarsa, orada birikmeye başlar ve bölgede yaşayan herkese rahatsızlık verir.

Birçok komşunun şikayetleri üzerine Madrid’de yeni bir girişim başlatıldı: Her köpeğe DNA testi yapılmalıdır. Ayrıca, köpeğin kayıtlı olup olmadığını belirlemek için de hepsi için birer kan testi yapılması gerekecek.
Madrid , DNA testi yaptırmış olanların yanı sıra, kayıtlı köpekleri listeleyen kapsamlı bir veritabanı oluşturmayı hedefliyor.

Madrid'de köpeklere DNA testi

Bir kamu işletmecisi evcil hayvan dışkısının toplanması ve analiz edileceği laboratuvara götürülmesinden sorumlu olacaktır. Yerden alınmayan dışkıların DNA testi sonuçlarına bakılarak sahipleri belirlenecek ve gereken ceza verilecek. 

Dışkıyı bulan komşular onu karakola götürebilir veya bunu yapacak olan gönüllü hizmetlerini arayabilirler. Ayrıca, zaman içerinde bir köpeğin kayıtlı olup olmadığını ve DNA testinin yapılıp yapılmadığını bilmek mümkün olacaktır. Eğer bu kayıtlı değilse veya DNA testi yoksa, köpeğin sahibi cezalandırılacaktır.

Diğer şehirlerde durum nedir?

Tarragona ve Valles’deki bazı belediyeler gibi diğer şehirler, sokakta bırakılan dışkılar için para cezalarını dayattı. Ancak kuşkusuz bu yeni girişim, işlerini daha kolaylaştıracaktır.

Büyük olasılıkla, ülkedeki birçok şehir bu girişim ile alakalı olarak Madrid’in attığı adımları izleyecektir, bu yüzden yakında köpeğinize bir DNA testi yaptırmanız gerekirse şaşırmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.