Isıran Kediler İçin Çözüm Önerileri

Birçok kedi oyun oynarken sahiplerinin ellerini ısırır. İleride sizi yaralamasını önlemek için bu davranışı düzeltmelisiniz.
Isıran Kediler İçin Çözüm Önerileri

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2019

Kedilerin; sahiplerini, diğer kedileri ve hayvanları ısırmak gibi bir alışkanlığı vardır. Bu durum zaman zaman eğlenceli olabilir ama kedinizin ısırmayı alışkanlık haline getirmesi tehlikelidir. Bugünkü yazımızda ısıran kediler için bazı önerileri derledik.

Isıran kediler için ne yapılabilir?

Kediniz yavruluğundan beri sizi ısırıyorsa onu yavaş yavaş bu alışkanlığından vazgeçirecek bazı yöntemler vardır. Yetişkin kedilerin eğitilmesi biraz daha zor olsa da bu davranış hala düzeltilebilir.

Kedinizin sizi canınızı yakmak için ısırmadığını unutmayın. Sadece sizinle oyun oynamak istedikleri için ısırıyorlar çünkü kediler böyle oynar. Kedinizin niyetinin kötü olmadığını aklınızda tutarsanız eğitimi sırasında daha sabırlı olabilirsiniz.

ısıran kediler

Kural koyun

Kediniz sizi ısırsa da ısırmasa da her şeyin bir zamanı olduğunu ve her istediği zaman oyun oynayamayacağınızı çünkü sizin meşgul olabileceğinizi öğrenmesi gerekir. Agresif bir şekilde sizin dikkatinizi çekmeye çalışmaya izin vermeyin.

Ancak kediniz sıkıldıysa sizinle vakit geçirmek ve oyun oynamak isteyecektir. Kedinize başka seçenekler verip enerjisini atmasını sağlamak için çeşitli oyuncaklar ve bir tırmalama tahtası alabilirsiniz. Beraber oyun oynarken de oyuncakları eliniz ve kedinin dişleri arasında bir bariyer olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde oyuncakları ısırmaya alışacaktır.

Hatasını düzeltin

Kedinin canınızı yakmak istediği için değil; oyun oynamak ve dikkatinizi çekmek için sizi ısırdığını bilseniz de niyetinin iyi olması bu davranışa göz yummanız anlamına gelmemelidir. Elinizi ısırdığında “Hayır” diyerek davranışının yanlış olduğunu gösterin.

Kedinize bağırmanın, vurmanın ya da cezalandırmanın hiçbir faydasını görmezsiniz. Hatta aranızın açılmasına ve ilişkinizin zedelenmesine neden olur.

Kullanabileceğiniz en iyi yöntem pozitif pekiştirmedir. Ancak bu sefer ödül maması kullanmayın. Kedinize sizi ısırmayı bıraktığında mama verirseniz ne için ödüllendirildiğini yanlış anlayacaktır. Elinizi bilerek ısırıp sonra bırakarak mama beklemeye başlayabilir.

Alanlarına saygı duyun

Hoşlanmadığı bir şey yapıyorsanız da kediniz sizi ısırabilir. Belki kedinizi sürekli yanınızda tutmak istiyorsunuzdur ve kediniz de bu ilgiden sıkılmıştır. Kedilerin bağımsız ruhlu hayvanlar olduğunu unutmayın. Sizi sevdikleri kesin ama bu sevgiyi canları istediği zaman göstereceklerdir.

oyun oynayan yavru kedi

Kedinize sürekli sarılıyor ya da hep kucağınızda tutmak istiyorsanız, kedinin eninde sonunda isyan etmesi kaçınılmazdır. Durumdan hoşlanmadığını ifade etmek için de sizi ısıracaktır.

Peki, bundan nasıl kaçınacaksınız? Kedinizi iyi tanıyın; nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını öğrenin. Canı ilgi istediği zaman kendisinin yanınıza gelmesini bekleyin ve onu severken verdiği tepkileri izleyin.

Veterinere götürün

Yukarıdaki önerileri denemenize rağmen kediniz hala sizi ısırmaya devam ediyorsa bir veterinere gözükmesinde fayda var. Belki bir hastalık yüzünden kendini iyi hissetmiyordur ve bunun sonucunda yaşadığı huysuzlukla sizi ısırıyor olabilir. Ayrıca travma, stres, anksiyete ya da başka duygusal sebeplerden ötürü ısırmak bir dürtü haline gelmiş olabilir.

Her türlü davranışın nedenini tespit edebilmek için kedinizi iyi gözlemlemeniz gerekir. Kedinizi strese sokmadan onunla yeterli derecede ilgilenirseniz her şey yoluna girebilir.

Hayvan sahibi olmanın sadece mamasını suyunu vermekten ibaret olmadığını zaten biliyorsunuz. Evinizdeki dostunuzun fiziksel ve zihinsel sağlığı da sizin sorumluluğunuzdadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.