Kedilerde Ses Kaybı ve Tedavisi

Kedilerde ses kısıklığı bir ameliyat veya travma sonucu ortaya çıkabileceği gibi doğumda oluşan bir kusur da olabilir. Bunun yanında soğuk algınlığı, stres veya bir hastalık, ses kaybına yol açabilir.
Kedilerde Ses Kaybı ve Tedavisi

Son Güncelleme: 18 Mart, 2019

Bazı insanların kedileri için hiç miyavlamıyor dediğini duymuş olabilirsiniz. Ya da bazı kediler o kadar zayıf bir ses çıkarır ki onları duymanız imkânsızdır. Peki, kedilerde ses kaybı ciddi bir problem midir? Birçok kişi bunun geçici bir şey olduğunu düşünür. Peki ama sorun devam ederse ne yapmalısınız?

Kedilerde ses kaybı gerçek bir problem midir?

Evet, kedilerde ses kaybı gerçek bir durumdur. Kediler seslerini geçici veya kalıcı olarak kaybedebilir. Genel olarak, kedilerde kalıcı ses kaybı, bir ameliyat, travma veya konjenital bir problemden kaynaklanır.

Kedinizin ses kaybı yaşamasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunu belirlemek gerçekten çok kolaydır, çünkü miyavlamaları veya mırıldamaları giderek sessizleşir veya bu sesleri hiç çıkarmayabilirler. Tıpkı insanlarda olduğu gibi soğuk algınlığı da kedilerde ses kaybı sorununa neden olabilir.

Soğuk algınlığı, gırtlak tahrişine yol açarak bir kedinin normal şekilde “konuşmasını” engeller. Larinks bir kedinin çıkardığı seslerde önemli bir rol oynar. Dolayısıyla, bu bölge tahriş olmuş veya şişmişse, hayvanın çıkardığı sesler ciddi şekilde etkilenebilir veya tamamen kaybolabilir.

Kedilerde ses kaybı nasıl anlaşılır?

Kedilerde ses kaybı kolayca anlaşılabilir. İlk olarak, kedinizin ürettiği seslere dikkat etmeniz gerekir. Kediniz normal bir şekilde yemek yiyor ve oynuyor, ancak giderek daha az ses çıkarıyorsa, ses kaybı olabilir. Ancak bu çok fazla endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir.

kedilerde ses kaybı ve nedenleri

Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi gırtlak tahrişi kedinizin kısık, kuru ve kısa sesler çıkarmasına neden olabilir.Kedinizin üşütmesini ve sesini kaybetmesini engellemek için banyo yaptırdıktan veya yağmurda ıslandıklarında onu iyice kurutmanız gerekir. Hava çok sıcak olsa bile kedinize içmesi için soğuk su vermeyin. Ilık su vermek daha iyidir.

Kedilerde ses kaybının bir başka nedeni de strestir. Kedilerin alışkanlıklar ve rutini seven yaratıklar olduğunu zaten biliyorsunuz. Bir şey biraz bile değişse, kediniz stres yaşayabilir. Bu durum geçici ses kaybına neden olabilir.

Peki ya ses kaybı çok uzun sürerse?

Kedinizin hafif bir ses kaybı varsa ve sesi değişmediyse endişelenmeyin. Ancak bu durum uzun bir süre devam ederse, o zaman endişelenmeye başlamalısınız.

Ses kaybı, tıpkı insanlarda olduğu gibi üç veya dört günden fazla sürmediği sürece normaldir. Ancak başka komplikasyonları varsa, kedinizi hemen veterinere götürmelisiniz.

veterinerin muayene ettiği kedi

Ses kısıklığı, bir solunum yolu hastalığının sonucu olabileceği gibi kedinizin zehirli bir şey yuttuğunu ya da soluduğunu gösteren bir işaret de olabilir. Bu durum, hayvanın gırtlağına veya solunum yolunun başka bir bölümüne zarar verebilir.

Tabii ki, kediniz için kendi başınıza ilaç kullanmaya kalkmamanız gerektiğini söylememize bile gerek yok.

Veterineriniz, kedinizin sorununun neden kaynaklandığını tespit edebilecek ve gerekli tedaviyi sağlayacaktır. Bu nedenle, kedinizin sesini geri kazanmasına yardımcı olmak için veterinerinizin talimatlarına uymanız önemlidir.

Sorun hastalık veya solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklansa bile, kolayca çözülebilecektir. Her şeyden önce, sakin olmalı ve kedinizin sesini geri kazanmasına yardımcı olmak için veterinerinizle birlikte çalışmalısınız.

Unutmayın, her şeyin yolunda gittiğinden ve başka herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için kedinize dikkat etmek önemli bir sorumluluktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.