Küçük Evlere Uygun 5 Köpek Türü

Köpeklerin sahiplerinin yaşadığı yere uyum sağladığı doğrudur. Ancak hareket edebilmek için yeteri kadar yere ihtiyaç duyarlar yoksa sıkılacaklardır.
Küçük Evlere Uygun 5 Köpek Türü

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2019

Küçük bir eve taşındıysanız ya da bir süredir yalnız yaşıyor ve size arkadaşlık edecek birilerini arıyorsanız, tam da ihtiyaçlarınıza uygun köpekler var. Bugünkü yazımızda, boyutları ve gereksinimlerini göz önünde bulundurarak küçük evlere uygun olacak köpek türlerini belirledik.

Küçük evlere uygun köpekler hangileridir?

Size en uygun olacak köpeği belirlerken gözden geçirmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan biri evinizin ne kadar geniş olduğudur. Eğer şehirde yaşıyorsanız eviniz her köpeğin rahat edeceği kadar büyük olmayabilir.

Köpeklerin sahiplerinin yaşadığı yere uyum sağladığı doğrudur. Ancak bir şeyleri kırmadan özgürce hareket edemiyor ya da kimi yerler dar geldiği için rahatça yürüyemiyorsalar, o evin içinde çok mutlu olmayacaklardır. Köpek sahiplenmek istiyorsanız ama eviniz küçükse umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Aşağıda küçük evlere uygun köpek türlerinin bir listesini yaptık.

1. English Bulldog

Bu köpekler, küçük evler için oldukça uygundur. Kuvvetli ve yapılı bir görünümleri olsa da aslında boyutları küçüktür. En önemlisi de evde kalıp saatlerce uyumaya bayılırlar. Neredeyse evden çıkıp işe gittiğinizi bile fark etmeyebilirler diyebiliriz!

Yukarıdaki resimde gördüğünüz English Bulldog’lar oldukça tembellerdir ve çok dışarı çıkmayan kişilere mükemmel uyum sağlayacaklardır. Tabii ki, asgari düzeyde de olsa köpeğinizi dışarı çıkarıp hareket ettirmeniz gerekecektir. English Bulldog’lar arasında obezite çok yaygındır ve ancak düzenli egzersizle engellenebilir.

2. Poodle

Poodle’lar görünüş olarak English Bulldog’lardan oldukça farklıdır ancak ikisi de küçük evlere uygun köpekler arasındadır. Poodle’lar başka köpeklerden alışık olabileceğiniz şekilde kokmaz. Koyuna benzer yumuşak ve kabarık tüyleriyle de çok güzeldirler ve işten eve geldiğinizde dilediğiniz gibi sevebilirsiniz.

küçük evlere uygun köpekler

Poodle’lar oldukça hareketli köpeklerdir ve fazla enerjilerini her gün bir şekilde atmaları gerekir. Evde beraber hareket edebileceğiniz bir alan yoksa yakınlardaki bir parka götürmelisiniz.

Yoksa yeterince hareket edememek agresifleşmelerine ve evdeki eşyalara zarar vermelerine neden olur. Buna benzer zararlı davranışlarını önlemenin bir diğer yolu da yavruyken düzgün bir eğitim vermektir.

3. West Highland White Terrier

Ufak boyutuyla küçük apartman dairenize rahatça uyum sağlayacak bir başka köpek daha. Kısaca “Westies” adıyla bilinen bu köpekler, oldukça sessiz hayvanlardır ve genelde çok hareketli değillerdir. Yanlarında biri olmasına ihtiyaç duymadan saatlerce uyuyabilirler. Bu nedenle herkesin işe gitmesiyle uzun süre boş kalan evler için çok uygundur.

west highland white terrier

West Highland White Terrier’ler çocuklar, diğer köpeklerle oynamayı ve kısa süreliğine de olsa dışarı çıkmayı sever. Günde bir seferlik bir yürüyüş onlar için yeterli olacaktır. Ayrıca uzun ve kalın tüyleri de çok fazla bakım gerektirmez.

4. Shih Tzu

Bu köpekler adeta oyuncak gibi görünüyor, çok tatlı ve çok güzeller! Shih Tzu’lar evde neredeyse hiç yer kaplamazlar ve oldukça sessizdirler. Fazla egzersize gerek duymazlar; her gün birkaç sokak yürümeleri onlara yeterli gelecektir.

shih tzu ve diğer küçük evlere uygun köpekler

Shih Tzu köpeğinizin uzun tüylü olmasını tercih ederseniz bakıma harcamanız gereken mesainin artacağı da aklınızda olmalı. Tüylerinin güzelliğini korumak ve birbirine dolanmasını engellemek için düzenli olarak yıkanmaları ve taranmaları gerekir.

5. Maltese

Küçük evlere uygun köpek türleri listemizin son üyesi, hayvanlara alerjisi olanlar için idealdir. Maltese’lerin uzun tüyleri vardır ama hiç dökülmez; böylece alerjik reaksiyonları tetiklemezler.

küçük evlere uygun maltese

Bu köpeklerin ağırlığı üç kiloyu aşmaz. Çok hareket etmelerine gerek yoktur, zaten uykuya da bayılırlar. Yavruluklarından itibaren sosyalleşme becerileri kazanmaları için çaba sarf etmeniz gerekiyor; yoksa ayrılma anksiyetesi yaşayabilirler. Koruyucu içgüdüleri yüksektir ve ileri yaştaki hayvanseverlere özellikle önerilir.

Küçük evlere uygun başka köpekler de vardır; Chihuahua, Boston Terrier, Dachshund, King Charles Cavalier, Pug ve Yorkshire Terrier.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.