Köpeklerin Göz Altında Oluşan Kahverengi Gözyaşı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

21 Temmuz 2018
Bu kahverengi lekelerin oluşmasına aşırı miktarda gözyaşı ve içindeki minerallerin oksitlenmesi neden olur. Ev yapımı çözümlerle kolayca temizlenebilir.

Eğer bir köpeğiniz varsa ya da daha önceden olmuşsa, büyük ihtimalle gözyaşı kanallarının altındaki kahverengi lekeleri görmüşsünüzdür. Bu lekelerin sebebini merak ediyor olabilirsiniz. Gözyaşı lekelerinin oluşması için birden fazla neden vardır.

Köpeklerin göz altlarında bu kahverengi lekelerin oluşmasının en yaygın sebebi o bölgede gözyaşının birikmesidir, fakat gözyaşı oluşumunun farklı nedenleri vardır. Bugün, bu yazımızda sizlere kahverengi gözyaşı lekeleri ve bu lekelerin köpeğinizin sağlığını nasıl etkilediği hakkında bilgi vereceğiz.

Köpeklerin göz altında oluşan kahverengi gözyaşı lekeleri

Gereğinden fazla gözyaşı salgılamak, diğer bir adıyla göz yaşarması, göz altında kahverengi veya açık kırmızı renkte leke oluşmasına neden olur. Bu estetik problem, çoğu köpek ırkında görülür, fakat açık renkli hayvanlarda daha çok göze batar.

Bu lekeler, gözyaşının içeriğindeki minerallerin oksitlenmesi sonucu hayvanın kürkünde oluşur. Oksitlenmenin yanı sıra, bir takım bakteriler ve mantarla da sorunlu bölgeye yerleşir ve o bölgede renk değişikliğine neden olur. Bu lekelerin oluşumda, ırk, yaş ve beslenme düzeni önemli bir rol oynar.

Neyse ki, köpeğinizin göz altlarında oluşan bu lekeler herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmiyor. Fakat bu lekelerin oluşmasına neden olan faktörler bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

köpeklerde kahverengi gözyaşı lekeleri

Göz yaşarması, göz kanallarındaki tıkanıklığın belirtisidir. Bu sorun genellikle küçük köpek ırklarında ve küçük ya da düz burunlu köpek ırklarında görülür. Bazı zamanlarda ise göz kaşınması ya da bir alerji sonucu gözlerde yaşarma görülebilir.

Sebebi ne olursa olsun, köpeğinizin gözlerindeki kahverengi gözyaşı lekeleri kolaylıkla yok edilebilir. Nadiren bazı durumlarda tedavi etmek zor olabilir, ancak bu lekeleri kolay bir şekilde gizleyebilirsiniz.

Kahverengi gözyaşı lekelerinin tedavisi

Köpeğinize herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan önce, kesin olarak ne sorunu olduğunu öğrenmek için köpeğinizi muayene etmesi için bir veterinere gitmelisiniz. Eğer gözyaşı kanallarında bir tıkanma söz konusu ise veteriner tıkanıklığı açmak için flushing (yıkama) denilen bir prosedürü uygulayacaktır.

Eğer bir enfeksiyon söz konusu ise, duruma bağlı olarak, veteriner bir antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Bu gibi ciddi sorunların olmadığı anlaşıldıktan sonra, kahverengi gözyaşı lekelerinden kurtulmak için evde bazı tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Evcil hayvan dükkanlarında gözyaşı lekeleri için solüsyonlar satıldığı doğru, fakat bu solüsyonları evde kendiniz hazırlayarak tasarruf edebilirsiniz. 

köpeklerde göz temizliği

Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizin gözlerinin önüne gelerek, onu rahatsız eden her şeyi ortadan kaldırmaktır. Uzun tüyler ve çapaklar köpeğinizin gözlerinin sulanmasına neden olur ve bu da göz altında kahverengi lekelerin oluşmasına yol açar.

Bir havlu veya makyaj temizleme pedi ve biraz ılık suyla sorunlu bölgeyi dikkatlice temizleyin. Bunu yaparken hayvanı korkutmamaya ve rahatsız etmemeye çalışın. İşlem yaklaşık 10 dakikanızı alacaktır, ve işlem sonunda isterseniz köpeğinizin gözlerine anti-alerjik damla damlatabilirsiniz.

Köpeğiniz nemden rahatsız olup bölgeyi ellemek isteyebilir, bu nedenle Elizabeth yakasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ciddi bir probleme neden olabileceği için hidrojen peroksit gibi kimyasal ürünleri asla kullanmayın. 

Diğer çözümler

Ev yapımı birçok çözüm sayesinde kahverengi gözyaşı lekeleriyle başa çıkabilirsiniz. Bu çözümlerden bazılarını, lekelerin oluşmasını engellemek için de kullanabilirsiniz.

Filtrelenmiş su: lekelerin oluşmasına neden olan maddeleri ve mineralleri içermez. Genel olarak evcil hayvanlar için daha sağlıklıdır.

Elma sirkesi: Köpeğinize her öğünün yanında içmesi için biraz elma sirkesi verin. İlk başlarda tadına alışması için azar azar verin. Sirke köpeğinizin vücudunun pH değerini düzenler ve bakteri oluşumunu önler.

Beslenme düzenini değiştirin: Bazı köpek maması markaları bitkisel ve hayvansal proteinleri karıştırır. Bu da köpekler ve bazı diğer evcil hayvanlarda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Köpeğinizin beslenme düzenini onun için en uygun olan beslenme düzeniyle değiştirin.