İltihap Sökücü İlaçlar, Köpekler ve Kediler İçin Ölümcül Olabilir

Reçete edilen bu ilaçların yan etkileri kedi ve köpeklerde organ hasarına ve hatta ölüme yol açabilir. Bu durum genellikle ilaç alındıktan 18 ila 36 saat içinde gerçekleşmektedir. 
İltihap Sökücü İlaçlar, Köpekler ve Kediler İçin Ölümcül Olabilir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İltihap sökücü ilaçlar, veterinerlerin ağrı ve şişliği azaltmak için kedi ve köpeklerinize yazdığı ilaçlardır. Genellikle artroz ve artrit gibi kemik ve eklem ile ilgili hastalıklar için kullanılır, ancak yetişkin hayvanların yaşayabileceği başka birçok benzer sorun vardır.

Kedi ve köpeklere ne zaman iltihap sökücü ilaçlar vermelisiniz?

Tüm riskleri göz önünde bulundurduktan sonra, ilaçlar ancak doktor tarafından yazıldıktan sonra alınmalıdır. Bu hem insanlar hem de hayvanlar için geçerlidir.

Sınıflandırmalar ve akılda tutulması gereken bazı riskler

İltihap sökücü ilaçlar ikiye ayrılır: Aspirin gibi steroid olmayan ve parasetamol gibi steroid ilaçlar. Steroidler, kortikoid içerdiklerinden hayvanlar için problemlidir. Bununla birlikte en etkili ve araştırılmış ilaçlar bunlardır.

İltihap sökücü ilaçlar köpekler ve kediler için çok tehlikeli olabileceğinden, yalnızca veterineriniz yazdığı takdirde bu ilaçları evcil hayvanınıza vermelisiniz. Doktorunuzun onayı olmadan evcil hayvanınıza ilaç vermek, geri dönüşü olmayan bir hasara neden olabilir.

Örneğin, aspirin kediler için ölümcül olabilir. Köpeklerde bu ilaç insanlara göre daha güçlü bir etkiye sahiptir çünkü köpeklerin aspirini vücuttan filtrelemeleri daha uzun sürer.

kedi ve köpeklerinize iltihap sökücü ilaçlar vermek

Bir reçetenin daima veterineriniz tarafından yazılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca evcil hayvanınızın tıbbi geçmişini, ilacı yazan veterinerle paylaştığınızdan emin olun. Tedavi öncesi ve tedavi sırasında kan ve idrar testleri yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir olumsuz yan etki ile başa çıkmak kolaylaşır.

İltihap sökücü ilaçlar ve köpekler ile kediler için yan etkileri

Anti-enflamatuarlar köpekler ve kediler için yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçların çok toksik olduğu ve ölüme neden olabileceği zamanlar vardır.

Bazı Çoban köpeklerinde ölüm neredeyse anında gerçekleşir. Vücutları steroidleri işleyemez.

çoban köpeği

Kediler ve köpekler üzerindeki farklı etkiler

Köpekler ve kediler, anti-enflamatuarların neden olduğu bazı yan etkileri paylaşır, ancak farklılıklar da vardır. Bunları bilmek, erken uyarı işaretleri görmenize yardımcı olabilir.

Köpekler için en sık görülen yan etkiler şunlardır: Enerji eksikliği, idrar veya dışkıda kan, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, artan kalp atış hızı, bağırsak ülseri ve hatta ölümdür.

Kedilerin sahip olabileceği bazı belirtiler şunlardır: Anoreksi, hipotermi, depresyon, halsizlik, koyu renkli sümük, tükürük ve kusma. Yüzünde ve pençelerinde şişlik olup olmadığını görmek için kedinize dikkat edin.

yüzü şişmiş kedi

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çoğu kez kediniz komaya girebilir ve ilacını aldıktan sonraki 18-36 saat içinde ölebilir.

İlaç toksik hale geldiğinde, her zaman ölümcül olmamakla birlikte organ hasarına neden olabilir. Bazı hayvanlar, karaciğer ve böbrek problemleri geliştirir. Ciltlerinin, diş etlerinin veya gözlerinin sarıya dönüp dönmediğine bakarak bunu anlayabilirsiniz. Ayrıca dehidrasyon belirtileri göstererek aşırı susuzluk yaşayabilir ve idrara çıkabilirler.

Önlemler, korunma ve tedavi

Veterineriniz size bu ilaçları reçete etmediği sürece, anti-enflamatuarlar diğer kortikoidlerle birlikte kullanılmamalıdır. Kedinize ilacı sadece yemek yedikten sonra vermek de doğrudur, böylece vücudu ilacı daha kolay emebilir. Kediniz bu ilaçları kullanırken, bütün gün bol su içmesini sağlamalısınız.

Tedaviyi sonlandırmak

Evcil hayvanınızın tedavisini sonlandırırken, ilaç vermeyi bir anda durduramazsınız. İlacı yavaş yavaş kesmelisiniz aksi halde ani kortizol düşüşü olabilir. Bu durum, zayıflık, halsizlik, kusma, iştahsızlık ve solunum zorluğu gibi semptomlarla üst böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Aynı şekilde, iltihap sökücü ilaçlar verdikten sonraki ilk birkaç saat boyunca evcil hayvanınızı daima gözlemleyin. Davranışlarındaki bir değişiklik bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Bu durumda, tedaviyi askıya alın ve doğrudan veterinere gidin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.