Havai Fişeklerden Korkan Köpeğinize Yardımı Olacak Bir İlaç

Havai fişekler tüylü dostlarımız için çok da eğlenceli değil aslında. Bu gürültülü aktivite sırasında onları nasıl rahatlatacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun
Havai Fişeklerden Korkan Köpeğinize Yardımı Olacak Bir İlaç
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni Yıl kutlamaları ve benzeri zamanlarda biz insanlar havai fişek gösterilerinden keyif alıyoruz. Havai fişekler de tüm dünyada kutlamalarda patlatılıyor.

Ama bu zamanlar ailemizin bazı üyeleri için pek de eğlenceli zamanlar değil. Evcil hayvanlar için. Ki bu durum özellikle köpeklerde geçerli. Sonuçta, onlar havai fişek seslerini duyduklarında büyük bir rahatsızlık, hatta ızdırap yaşıyorlar.

Çoğu köpek böyle durumlarda taşikardi veya yüksek derecede kaygı yaşıyor. En hafifi ise, bir türlü rahat duramıyorlar. Havai fişek gösterileri sırasında normalden daha fazla tükürük salgılıyor, streslerini ifade etmek için havlıyor ya da mızmızlanıyorlar. Hatta bazıları yerlerde deli gibi sürünüp, etrafı çizerken kaçmayı da deniyor. Kısacası, neyden kaçmaya çalıştıklarını da bilmiyorlar.

Havai fişekler köpeklerde yoğun bir tepki uyandırıyor. Ki genellikle tek seferlik bir ses çıkmıyor böyle durumlarda, sesler ard arda tekrar ediyor. Bu gürültüye karşılık çoğu köpek için müzik aslında oldukça rahatlatıcı.

Gürültülü kutlamalar sırasında köpekleri rahatlatma yolu

Havai fişek korkusu köpeklerin yaşam kalitesini düşürüyor ve hayvanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını etkileyen sonuçları var. Bu sorunu yenmek için, Amerika Birleşik Devletleri’nde Pennsylavina Üniversite’sinde bir grup araştırmacı bir ilaç ürettiler. Bu ilaç havai fişeklerin sebep olduğu stresi yenmelerine yardımcı oluyor.

köpeklerde korku

İlaç aslında dexmedetomidin içeren bir jel. Ve ağızdan alınan bir ilaç. Sakinleştirici ve ağrı kesici bir etkisi var. Tecrübeli bir veteriner tarafından da önerildiği sürece hayvan sahipleri bunu istedikleri sürece uygulayabiliyorlar.

  • Bu araştırmanın orjinali de Veterinary Record isimli dergide yayımlanmış.

Yapılan testler ilacın havai fişeklerden kaynaklanan korkuya karşı son derece etkili olduğunu gösteriyor. Araştırma Aralık 2012’de gürültülü havai fişek gösterileri sırasında korku işaretleri gösteren 182 köpek üzerinde yürütülmüş.

Sonuçlar, ilaç verilen köpeklerin %72’sinin beklenen şekilde tepki verdiğini göstermiş. Bu köpeklerde titreme, nefes nefese kalma, kaygı, uluma ve kontrolsüz çiş yapma gibi korku gösteren davranışlar gözle görülür şekilde azalmış.

 

Yan etkiler?

Daha önce kullanmadığı yeni bir ilacı uygularken hayvan sahiplerinin en önemli endişelerinden biri de yan etkiler.

Güzel olan şu ki, dexmedetomidin jel verilen köpeklerde herhangi bir ciddi yan etki görülmemiş. Bu çok önemli bir detay çünkü hiçbir hayvan sahibi evcil hayvanının şaşkın veya kontrolünü kaybetmiş bir şekilde kalakalmasını istemez.

Havai fişek korkusuna karşı ipuçları

Dexmedetomidin jel şimdilik sadece İngiltere’de satışta. Ancak ilaç dünyanın geri kalanına da ulaşana kadar, hayvan sahiplerinin havai fişek gösterileri gibi art arda gürültülü seslerin çıktığı durumlarda, evcil hayvanlarına yardımcı olarak durumu kontrol altına alabilecekleri bazı ipuçları mevcut.

Terapi yürüyüşleri. Yürüyüş stresi kontrol altına almaya ve köpekleri sakinleştirmeye yardımcı olur. Köpekleri yalnızca üzerinde kimlik bilgilerinin de yazdığı bir tasma ile yürüyüşe çıkarmak çok iyi bir fikir – ki herhangi bir havai fişek gösterisi sırasında köpek korkup kaçarsa bulması çok daha kolay olur.

Sakin olun. Bazen hayvan sahipleri, aslında öyle yapmak istemeseler de, korkmuş bir köpeğe yanlış davranarak gereğinden fazla sevecen ve sanki dünyanın sonu gelmiş gibi davranıyor.

köpeklerde korku

Yakın durun. Havai fişek gösterileri sırasında köpeğinizi yalnız bırakmayın ve mümkünse köpeğin evde, sesin kaynağına en uzak yerde durmasını sağlayın.

Gürültüyü azaltın. Dış faktörler kontrol altında tutulamasa da, unutmayın ki kapıları ve pencereleri kapatmak gürültü seviyesine kontrol etmede işinize yarar.

Müzik. Rahatlatıcı bir müzik bazı köpeklerde stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Köpeğinizin de bu tarz köpeklerden biri olup olmadığını anlamak için havai fişek gösterileri olmadığı zamanlarda müzikle bir deneme yapın. İnternette kısa bir araştırma ile özellikle köpeklerde stresi azaltmaya uygun şarkılar bulabilirsiniz.

Oyuncaklar. Bir başka stres azaltıcı araç da çiğneme oyuncakları. Nasıl ki pek çok insan aynı amaçla sıkıştırmaya yarayan oyuncakları faydalı buluyorsa, köpekler de çiğneyebilecekleri oyuncaklarla streslerini azaltıyorlar.

Veterinere gidin. Bazı köpeklerin havai fişek korkusu da o kadar büyük ve kontrol edilemezdir ki sonunda kendilerine zarar bile verebilirler. O yüzden bir uzman ilaç yazarak veya özel bir tedavi önererek köpeğin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.