Güle Güle Walnut: Sevgi Dolu Bir Vedanın Gerçek Hikayesi

Bir adamın uzun zamandır sahip olduğu 18 yaşındaki whippet cinsi köpeğine nasıl veda ettiğini okumak ister misiniz?
Güle Güle Walnut: Sevgi Dolu Bir Vedanın Gerçek Hikayesi

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2018

Mark Woods 18 yaşındaki köpeği Walnut’un korkunç bir hastalığı olması sebebiyle uyutulması gerektiğini öğrendiğinde onu insanlar ve diğer evcil hayvanlarla beraber olacağı son bir yürüyüşe çıkardı.

Walnut’a veda

Walnut İngiltere’nin Cornwall sahillerinde ailesiyle birlikte yaşayan Whipped cinsi bir köpekti. Neredeyse her gün sabahları her yer sakinken sahilde yürüyüş yapmayı seviyordu. Sahibi Mark bu anların tadını çıkarıyor, köpeğiyle konuşuyor ve onun arkadaşlığından hoşlanıyordu.

Yıllar geçtikte Walnut eskisi gibi plajda yürüyemez olmuştu. Bacakları yeterince güçlü değildi ve tüm gün evde uyumayı tercih ediyordu. Köpek artık 18 yaşına gelmişti. Walnut’u götürdükleri veteriner, onun bu dünyadan acısız ve kolay bir şekilde ayrılması için ilaç verilmesini önerdi.

Walnut’un son yürüyüşü

Köpek Walnut’ın son vedası
Görsel: schnauzi.com

Son yürüyüşünde köpeği Walnut ve kendisine eşlik etmek isteyebilecekleri de çağırmak için Mark Facebook hesabında bir ileti paylaştı: “Çok üzülerek Walnut’u gelecek Cumartesi günü uyutmak zorundayım. Poth Sahili’ndeki son yürüyüşümüz sabah 09:30’da. Tüm hayvan severleri, köpek sahiplerini ve arkadaşlarımı sahildeki yürüyüşümüze davet ediyorum. Walnut harika bir hayat yaşadı ve 18 yaşına kadar gelebildi. Artık son uykusuna hazır. Hepinizi bekliyoruz.”

Köpeğin sahibi sadık dostunun son anlarının bir kutlama gibi geçmesini istemişti. Bu yüzden de üzüntülü olmamalı, diğer insanlar ve hayvanlarla birlikte olmalıydı. Davete pek çok kişi geldi ve Walnut’a son yürüyüşünde eşlik ettiler. Kesinlikle son derece duygusal bir andı bu.

Mark sahil boyunca köpeğiyle yürüdü. Bu sırada, katılımcılar da hayvanlarıyla birlikte yaşlı köpeğe yaklaşıyor, okşuyor ve ona mutlu bir veda diliyorlardı. Ve hepsi bu da değildi. Dünyanın başka yerlerinde, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki birkaç yerde de yürüyüşler yapıldı, insanlar köpekleriyle çektirdikleri fotoğraflarını “WalkWithWalnut hashtag’iyle paylaştılar. Bu olay yerel haberlerde bile yer aldı. This Morning ve ardından BBC Network, yürüyüşü sırasında Mark ile röportaj yaptılar.

Hoşçakal, Walnut

Yürüyüşün ertesi günü Mark Facebook’da köpeğinin huzur içinde uyuduğu haberini paylaştı: “Walnut saat 11:56’da ben, karım, iki çocuğumuz ve Whippet cinsi diğer üç köpeğimiz Monty, Nelson ve Charly’nin yanında hayata gözlerini yumdu. Son anında hepimiz yanındaydık. Kollarımda, çabucak öldü. Bize destek olan herkese, özellikle de Walnut’a yürüyüşü sırasında eşlik edenlere teşekkür etmek için yazıyorum. Ayrıca, dünyanın her yerinde hayvanlarıyla yürüyüş yapan diğerlerine de. Herkese minnettarım, her yerden çok fazla mesaj aldım ve hepsine cevap verebilmeyi umuyorum. Kalpten teşekkürler.”

köpeklere veda
Görsel: muy.clarin.com

Walnut’un son saatleri sevgi ve dostlukla doluydu. Sahibi ve arkadaşı olan kişiyle, en sevdiği yerdeydi ama pek çok başka insan ve hayvan da çevresindeydi. Vedalar hiçbir zaman kolay değildir ve bir hayvanımızın ölümü ruhumuzda iz bırakır. Ama bu aile en azından Walnut’un 18 yıllık hayatında çok sevilmesi ve sonunda onu tanımayanlardan bile sevecenlik görmesiyle teselli buldular.

Son dakikalarında Walnut sadece hayatı boyunca ona eşlik eden ve en yakın dostu olan adama dikkat etti. Ve şüphesiz bu da sadakat ve karşılıksız sevgiye dair duygusal bir hikaye olarak hatırlanacak.

Yazıda kullanılan görsellerin kaynağı: Muy.clarin.com ve schnauzi.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.