Logo image
Logo image

Siyah Köpekler Hakkında Güzel Bir Proje

3 dakika
Siyah Köpekler Hakkında Güzel Bir Proje
Son Güncelleme: 30 Nisan, 2022

Oltu taşı dünyada en fazla rağbet gören çok değerli taşlardan bir tanesidir. Bunun sebebi parlak ve muhteşem bir renge sahip olmasıdır: siyah. Taşın güzelliği renginde saklı olsa da, bu renk diğer türler ve canlılar üzerinde cazibesi olmadığı için tercih edilmez. Şimdi bu rengin, siyah tüylü evcil hayvanlarda nasıl algılandığına bir bakalım.

Siyah Köpekler Projesi adlı yeni girişim, siyah köpeklerin güzelliğini vurgulamayı amaçlayan bir fotoğraf rapordur.  Evet, biraz tuhaf gelebilir. Ancak, gerçekte bu renge sahip kedi ve köpekleri sahiplenecek bir ev bulunması diğerlerine göre daha zor olabiliyor.

İster inanın, ister inanmayın batıl inanışlara göre kötü şans ve uğursuzluğa delalet eden siyah renk, vahşi hayat için de geçerli. Her ne kadar pek çok kez, doğa bize siyah rengin gerçek güzelliğin sembolü olduğunu göstermiş olsa da, böyle bir inanışın olduğu kesinlikle doğrudur. Mesela, oltu taşı ve onix gibi değerli taşları bir düşünün.

Bu miras kalan batıl inanç yüzünden çok fazla siyah tüylü hayvan herhangi bir mazeret belirtilmeksizin tercih edilmez ve hatta, terk edilir. Temel sebebi tüylerinin rengi ile alakalıdır.

Siyah Köpekler Projesinin Engin Güzelliği

Some figure

Siyah, siyah ve daha fazla siyah, Fred Levy tarafından gerçekleştirilen bu fotografik girişimde görülen tek şey.  Proje, siyah köpeklerin katlanmak zorunda kaldığı ayrımcılığın sonucundan oluşmuştur.

Diğer yavru köpeklere oranla, siyah köpekleri sahiplenecek bir ev bulunması daha uzun sürer. Bu aynı zamanda, yuvalandırma merkezlerinde de daha uzun süre kaldıklarını gösterir.

Siyah Köpekler Projesi, siyah köpeklerin sırf renklerinden dolayı sahiplendirilmelerinin daha uzun sürdüğünü anladığımız zaman başladı.

— Fred Levy

Bu proje, evcil hayvanların tüylerinin rengi ile gurur duyan sahipleri ile birlikte, siyah köpeklerin güzelliğinden keyif alabileceğiniz bir hikayeye dönüşmüştür.

Fotoğraflar, bu güzel siyah köpeklerin gözlerinden ve tüylerinden yansıyan güzelliği ve parlaklığı görmenizi sağlayan koyu bir arka plana sahiptir. Bunlar aynı zamanda, sahiplerinin kıyafetlerinin rengi ile de kontrast oluşturmakta.

Siyah bir Kedi mi? Yoksa, Siyah bir Köpek mi?

Ne yazık ki, bu pek çok insanın düşündüğü gibi: tüylerinin rengi nedeni ile tercih edilmemek. Birçok hayvan barınağı ve sahiplendirme merkezi, tüylerinin renginden dolayı tercih edilmeyen hayvanların sayısını paylaşmıyor. Ancak yeni bir ev bulma konusunda siyah köpeklerin dezavantajlı olduğunu biliyoruz.

Bu çok üzücü, ama doğru. Hayvanın derisi ile tüyünün rengi, evcil hayvan seçimi yapılırken tercih etme aşamasında etkili olmamalı. Pigmentasyonun bir hayvanın karakteri ve kişilik özellikleri üzerinde etkisi yoktur. Her şeyden önce, önemli olan onların kalplerinin güzelliğidir.

Hayvanlar bizi kilolu, uzun, kısa veya çirkin olduğumuz için yargılamaz. Onlar bizi her halimizle tüm kalpleriyle severler.  Ve bunu, onlar bizim gözlerimize baktığında hemen anlarız. Biz neden onların derisine, tüylerine ve hatta fiziksel görünümlerine odaklanmaktan vazgeçmiyoruz?  Bakışlarının derinliklerinde saklı olanları görmeye başlayalım.

Some figure

Renk ve bilinç

Stanley Coren, hayvanların renginin bilinçsizce de olsa, insanlar üzerindeki etkisine dair bir deney yaptı.

Basit bir deney ile, siyah köpeklerin insanlarda uyandırdıkları hisler ile, diğer renkteki köpeklerin hissettirdiklerinin farklı olduğunu kanıtlamak istedi.

Bunun için 60 kişi seçti. Sonra, onlara farklı ırk ve farklı renkte tüyleri olan köpek fotoğrafları gösterdi. Pek çok durumda, sarı tüylü retriever cinsi köpek fotoğrafı gören kişilerde uyanan duygular,  siyah renkli retriever cinsi köpek fotoğrafına bakanlarda oluşmadı.

Araştırmanın bulguları

Her ne kadar köpekler aynı ırktan olsa da, deney sonuçlarına göre deneklerde aynı hisleri uyandırmadı. Bu son derece üzücü, ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir sonuçtur.

Şayet blogumuzu okuyorsanız biliyoruz ki, bunun nedeni bir hayvan sever olmanızdır. Eğer bir evcil hayvan sahiplenirseniz sevginizi ondan esirgemeyeceğinizi biliyoruz. Tüylerinin renginden dolayı uzun süre sahiplenilmemiş ise, daha da çok sevgi gösterin. Siyah köpeklerin etrafında inşa edilmiş duvarın yıkılmasına yardımcı olun. Onların sizi savunup koruyacakları gibi, siz de onları savunup, koruyun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.