Stres Yapmadan Köpeğinize Git Getir Oyununu Öğretin

Köpeğiniz gerginlik hissederse, oyunların hiç bitmeyeceğini düşünüp sinirlenebilir. Doğal avlanma içgüdüleri ortaya çıkar. Ne var ki yakalayacakları bir av yoktur.
Stres Yapmadan Köpeğinize Git Getir Oyununu Öğretin

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Bir top, bir dal veya bir frizbide bu kadar özel olan ne? Neden köpekler bunları attığınızda hevesle peşlerinden koşarlar? Hatta bazı köpekler oyuncak yakalama konusunda “takıntılı” olmaya başlayabilir. Köpeğinize stres ve kaygıya kapılmadan git getir oyununu öğretmek için bu yazımıza göz atmanızı öneririz.

Köpekler ve git getir oyunu, uzun bir arkadaşlık

Köpeğinizi parka doğru yürüyüşe çıkardığınızda, bir tasmadan fazlasını taşırsınız yanınızda. En sevdiği oyuncağını da getirebilirsiniz: mesela bir top. Bir köpek hiç bıkmadan git getir oynayabilir. Bu arada siz de bir banka oturup elinizdeki şeyi mümkün olduğunca uzağa fırlatıp atabilirsiniz.

Köpeklerin git getir oynaması doğal mı yoksa bu oyunu insanlar mı icat etmiştir?

Bu davranışı anlamak için köpeğin “köklerine geri döndüğünü” ve vahşi tarafını ortaya çıkardığını düşünebilirsiniz. Köpeklerin, vahşi akrabaları kurtlar yiyecek aramak için uzun mesafeler kat ederler. Bir yiyecek tespit ettikleri andan itibaren, onu ele geçirene ve her üyenin yemesi için ailelerine geri götürene kadar durmazlar.

Dolayısıyla, köpeğiniz bir topu ayağınıza geri getirdiğinde, bunun sebebi kazandığı ödülü sizinle paylaşmak istemesidir. O şeyi sizin atmanız önemli değil.

git getir oyunu için oyuncaklar

Köpekler hala “vahşi dönem” lerinden kalma bazı davranışlara sahiptirler. Bazıları diğerlerinden daha canlı olsa da hiçbir köpek bir top, dal, frizbi veya attığınız herhangi bir şeyi kovalamanın cazibesine dayanamaz.

Git getir oyunu bir takıntı haline geldiğinde

Git getir oynayan bazı köpekler için bu eğlenceli olsa da, diğerleri için bir saplantı haline gelebilir. Bu köpekler siz bir şey atana kadar havlar, endişelenir ve yerinde duramazlar. Bu çaresizlik, bir köpeğin kişiliğiyle ve onu yetiştiren kişinin kontrol eksikliği ile ilgili olabilir.

Aynı zamanda bu köpeğin her gün ne kadar egzersiz yaptığıyla da ilgilidir. Eğer kimse evde olmadığı için 10 saat boyunca uyuyorsa ve geri döndüğünüzde onu doğruca parka götürüyorsanız, köpeğin bir topun ardından saatlerce kovalayacak enerjiye sahip olması şaşırtıcı değildir.

Köpeğinize stres yapmadan git getir oynamayı öğretmek için ipuçları

Cins, köpeğinize git getir oynamayı öğretmede büyük bir faktördür. Bazıları, doğal av içgüdüleri nedeniyle bu oyunda hiç zorlanmaz (Golden Retriever, Pointer, Cocker Spaniel, Labrador). Diğer cinsler ise bu oyunu sıkıcı bulabilir (Alman çoban köpeği, Rottweiler, vb.).

Labrador cins köpek

Köpeğinize git getir oyununu “doğru şekilde” öğretmek için zaman ayırmanız ve sabırlı olmanız gerekir. Ayrıca sakin olmanız ve bu sakinliği köpeğinize aktarmanız şarttır.

1. Kuralları siz koyuyorsunuz

İlk olarak, oyunun ne zaman başlayıp ne zaman biteceğinden siz sorumlusunuz. Topu sadece köpeğiniz rahatladıktan sonra ya da daireler yaparak defalarca koştuktan sonra atın. Köpeğiniz havlayıp sızlanarak ya da zıplayarak topu fırlatmanız için uğraşırsa sakinleşmesini bekleyin.

2. Sadece köpeğiniz sakin olduğunda oynayın

Bu çok önemli bir faktördür çünkü kaygıyı neşeyle karıştırmak kolaydır. Köpeğinize emirlerinizi yerine getirmeyi öğretmelisiniz. Eğer ona topu atmadan önce oturmasını söylerseniz, oturması gerekir!

“Hiçbir şey emeksiz olmaz ” ilkesini aklınızda bulundurun. Köpeğiniz oynamak isterse, karşılığında bir şey yapmak zorundadır (havlamamak, oturmak vb.). Köpeğinizle göz teması kurun ve istediğiniz gibi davranmazsa oyuna başlamayın.

3. Köpeğiniz topu size geri getirmeli

Bu, özellikle eşyaları saklayan köpekler söz konusu olduğunda işin en zor kısmı olabilir. Köpeğinize oynamaya devam etmek için topu geri getirmeyi öğretmeniz gerekir. Bazı köpek sahipleri, topu geri getirdiğinde köpeklerine bir ödül verir. Yiyecek olması gerekmiyor, sadece sevecen bir okşayış veya tatlı sözler olabilir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.