Evcil Hayvanlar Çocuk Sağlığına Faydalı

Evcil Hayvanlar Çocuk Sağlığına Faydalı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde hayvan beslemenin çocuklara sayısız faydası var. Araştırmalara göre, düzenli olarak bir hayvanla temas halinde olan çocuklar birçok farklı bakteriye maruz kalıyor. Böylece bağışıklık sistemleri bakterilere alışkanlık kazanıp daha güçlü ve dayanıklı oluyor.

Mesela bir kedi veya köpekle beraber yaşayan bir yaşından küçük çocukların, kış mevsiminde kabız olma ihtimali diğer çocuklara nazaran çok daha az.

Kulakta meydana gelen iltihaplar

yavru kediyle bebek

Özellikle orta kulak iltihabı, bebeklerde çok yaygındır ancak evcil hayvanlarla büyüyen çocukların bu hastalığa yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Bu çocuklar iltihap kapsalar bile daha az ilaç kullanıp daha hafif atlatıyorlar.

Güçlü bağışıklık sistemi

Kedi ve köpeklerin arkadaşlığında büyüyen çocukların dış dünyayla daha fazla teması oluyor. Köpekler günlük yürüyüşleri için dışarı çıktıklarında etraftaki çeşitli mikroorganizmaları üstlerinde taşıyarak eve dönüyorlar. Uzmanlar bu durumun sanıldığı gibi çocuğun sağlığına zararlı değil, tam tersine oldukça faydalı olduğunu savunuyor. Bu şekilde bebeklerin bağışıklık sistemi kendi kendini güçlendirmeyi öğreniyor. Yani çocuklar daha dayanıklı ve hastalıklara karşı daha dirençli oluyorlar.

Ailenin diğer üyelerine faydaları

Evde kedi veya köpek beslemenin sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de yararlı olabileceğini düşünen uzmanlar tarafından bu konu üstünde sayısız araştırma yürütüldü. Araştırma sonuçlarına göre, kalp krizi geçirmiş hastaların köpek beslemesi, yeniden bir kriz geçirme risklerini düşürerek ömürlerini uzatıyor.

Yaşı ilerlemiş insanların evcil hayvan sahibi olması ise yalnızlık kaynaklı depresyon gibi psikolojik sorunların önüne geçebiliyor. Hayvan dostlarının bakımını üstlenmek bir çeşit sorumluluk hissi veriyor ve hayvanlar da buna karşılık yaşlı insanların ihtiyaç duyabileceği ilgi ve sevgiyi sağlıyorlar.

Hayvanlar sayesinde sorumluluk sahibi olmayı öğrenmek

Hayvan beslemenin çocukların psikolojik gelişimine ve karakterlerinin oturmasına çok büyük faydası olabilir. Bir hayvanla büyüyen çocuk, uyurken ya da yemek yerken hayvanı rahatsız etmemeyi, mama kabını temizlemeyi ve hayvana nazik davranmayı öğrenmek zorundadır.

Tüm bunların sonucunda çocuklar sorumluluk sahibi olmayı ve başkalarının ihtiyaçlarını fark edip saygı duymayı öğreneceklerdir. Ayrıca evindeki hayvanla yaşadığı tecrübeler sayesinde kendine güveni artacak ve insanlarla sosyalleşip daha iyi ilişkiler kuracaktır.

Down sendoromu veya otizm gibi sorunlarla mücadele eden çocukların, köpek sahibi olması onları dış dünyaya bağlayabilir. Hayvan sahibi olmak sadece ona oyunlar oynatıp sevmekten ibaret değil. Aynı zamanda bakımını yapıp, yemeğini verip, temizliğiyle de ilgilenmek gerekiyor. Günlük rutinine bunları katan bir çocuk sorumlu olmayı da öğrenecektir.

Hayvan sahibi olmanın diğer faydaları

hayvanların sağlığa faydaları

Çocuklar okuma öğrenmeye başladıklarında, sınıftaki diğer çocukların seviyesine yetişmeleri için anne babaları ya da abi ve ablaları tarafından baskılanıyormuş gibi hissedebilirler. Çocuğun çekinmeden ya da baskı hissetmeden okuma çalışması için evdeki hayvana bir şeyler okumasını isteyebilirsiniz. Kedi ya da köpek, insanların istemsizce ya da fark etmeden yapabileceği gibi çocuğu bölüp daha hızlı okuması için telaşa sokmayacaktır. Çocuk kendini daha rahat hissedeceği için evdeki hayvan mükemmel bir çalışma arkadaşı olabilir.

Hayvan sahibi çocuklar, akıllarından geçen her şeyi yapmama konusunda kendilerine daha kolay hâkim olabilirler. Başka çocuklarla daha iyi iletişim kurup kendine güveni yüksek bireyler haline gelebilirler. Evdeki vakitlerini, onları oldukları gibi, hiçbir şey istemeden ve karşılıksız seven bir arkadaşla geçirebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.