Köpekler İnsanın En İyi Arkadaşıdır

Köpekler İnsanın En İyi Arkadaşıdır

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2018

Köpekler insanın en iyi arkadaşıdır ifadesini kaç kez duydunuz? Bununla birlikte, bu gibi ifadeler tekrar edildikçe anlamını yitirmeye başlamış ya da alışkanlıktan dolayı böyle söylenmeye devam etmiştir. Peki, bu ifadede ne kadar gerçeklik payı vardır? Burada Benim Hayvanlarım’da, kendimize bu sorunun cevabını vermek için biraz zaman harcadık.

 “ Köpekler İnsanın En iyi Arkadaşıdır ” İfadesi Nasıl Ortaya Çıktı?

köpekler en iyi arkadaşımız

“ Köpekler insanın en iyi arkadaşıdır ” ifadesinin kökeni ABD’nin Missouri kentine kadar uzanabilir. Bir avukat olan George Graham Vest tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru deneme amacıyla söyleniyordu. 

Profesyonel bir avukat, köpeğini öldüren bir çiftçiye komşu olan kişi tarafından işe alındı. Köpeğin adı Old Drum’dı.

Son argümanında avukat, bugün hala geçerli olan pek çok nedeni sıraladı ve köpeklerin neden insanın en iyi arkadaşı olduğu düşüncesini haklı çıkardı.  Söylediği şey kayıt altına alındı; “Köpeklere saygılı davranın”.

Bu konudaki düşüncelerimizi “ Köpekler insanın en iyi arkadaşıdır ” cümlesi altında paylaşmak istiyoruz.

Köpeklerin Neden Bir İnsanın En İyi Arkadaşı Olduğu Düşünülüyor?

Herkes kendi arkadaşlarını seçme hakkına sahiptir; bu konuda hiç şüphe yok. Bu yazıda köpekleri de iyi birer arkadaş olarak görmemiz için sayısız nedenden bahsediliyor. 

Örneğin, köpekler:

  • Sadıktır.
  • Görünümlerinden, yaşlarından, sosyal statülerinden ve benzeri farklılardan ötürü başkalarına karşı ayrımcılık yapmazlar.
  • Bir şey yanlış olduğunda algılayabilir ve sizi rahatlatmaya çalışırlar.
  • Birisi size saldırmaya veya zarar vermeye çalıştığında sizi savunurlar.
  • Çevresindeki insanları yalnızlık ve depresyondan uzaklaştırarak onlara arkadaş olurlar.
  • Hasta olup olmadığınızı veya bir hastalığınızın olup olmadığını tespit edebilirler.

Bir Köpek Sizi Yargılamadığında Bu Bir Arkadaşlık İşareti midir?

Ancak, birçok insanın neden köpeklerin en iyi arkadaşı olduğunu açıklamak için kullandıkları bazı nedenler, hiç de iyi bir nedene benzemiyor.  İyi analiz edildiğinde, onlar bile sorgulanabilir.

Örneğin, bazı insanlar köpeklerin insanın en iyi arkadaşı olduğunu, çünkü sizi yargılamadıklarını iddia ederler. Ne yaparsanız yapın, yine de sizi severler.

İnsan bakış açısıyla değerlendirdiğimizde, bu tutum diğer canlılarda görülmez. Örneğin, işi uç noktaya götürürsek silah çeken, tecavüz eden kişilerin tavırları yargılanmamalı mı?

Bununla birlikte, köpek bu senaryoda hatalı olan değildir. Köpeklerin çoğunun sahiplerinin neler yaptığını bilmek için bir sebebi yoktur. Olumsuz davranışları sorgulanmadığında, bunun iyi olduğunu düşünen insanlar ile aynı fikirde değiliz.

Köpekler ve İnsanlar Arasındaki Dostluğa İlişkin Diğer Akıl Yürütme Hatları

Köpeklerin insanın en iyi arkadaşı olduğunu kanıtlarken öne çıkan diğer şeyler, onları nereye götürürseniz götürün size eşlik etmeleridir. Bu konuda şikayet etmezler, ya da bu konuda kin tutmazlar.

Bu durumda, soru şu olurdu: Neden bir hayvan sahibine karşı kin tutar? Bunun tek açıklaması, kişinin hayvanı kötü muameleye tabi tutması ve ona bir çeşit fiziksel veya psikolojik hasar vermesi olurdu.

Yani, bu tür durumlarda artık sağlıklı bir ilişkiden söz etmiyoruz. İyi bir arkadaş, arkadaşlık adına başkalarına zarar vermez veya arkadaşlıklarını kötü amaçları için kullanılmasına izin vermez.

Bu noktada, köpeklerin insanın en iyi arkadaşı olduğu düşünülse de, insanların her zaman için bir köpeğin en iyi arkadaşı olmadığı belirtilmelidir.

İnsanlar Köpeğin En İyi Arkadaşı Nasıl Olabilir

insanlar ve köpekler

Bazı durumlarda, hasta olan bir evcil hayvan yüzünden ilişki sorunları oluşur. Örneğin, yalnızca evcil hayvanınız için yaşamaya başlarsanız, diğer insanlar ile olan ilişkileriniz azalır.

Her halükarda köpeğinizin,   insanlarla farklı ilişkiler kurduğunuz sürece, en iyi arkadaşınız olması olumlu bir şeydir.

Bunun yanında en önemli şey, bu ünlü ifadeyi onurlandırmanız ve köpeğinizin en iyi arkadaşı haline gelip onu bir madde haline getirmenizdir. Bunu ancak, onun doğasına saygı göstererek, davranış kurallarını açıkça belirleyerek ve köpeğinizin iyi ve doğru bir şekilde bakımı için sorumluluk alarak gerçekleştirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.