Köpeklerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri ve Davranışları

Köpeğinizin üreme döneminde olduğunu tespit etmek.
Köpeklerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri ve Davranışları

Son Güncelleme: 25 Mart, 2019

Köpeklerin kızgınlık dönemi geldiğinde tipik belirtiler ve davranışlar gösterirler. Çoğu erkek köpek de dişilerde olduğu gibi, kızgınlık döneminde yerde bulduğunuz kan damlalarının ötesinde davranış değişiklikleri gösterir.

Evcil hayvanınız üremeye hazır olduğunda, davranışlarında bazı değişiklikler yaşayabilir. Köpekler kızgınlık döneminde olduğu zaman belirli fiziksel ve duygusal belirtileri tespit edebilirsiniz. Yazımızı okumaya devam edin ve bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemindeki Köpekler: Bilmeniz Gerekenler

Kızgınlık dönemindeki köpeklerin temel özellikleri vardır. Bu, dişinin üremek için yumurtlamaya başladığı evredir.

Kızgınlık dönemi boyunca, dişi köpekler farklı davranışlarla erkeklerin ilgisini çekmeye çalışacaktır. Hormonal değişiklikler dişi köpeğin davranışlarına müdahale eder ve yattığı yerdeki kan damlalarını görmeden önce onda bir değişiklik olduğunu fark edersiniz.

Kızgınlık dönemi, köpeğin yaşamının altıncı ve sekizinci aylarında olur ve yılda bir ya da iki kez tekrarlar. Bu, türlerin hayatta kalmasını garanti etmek için gerçekleşir ve doğrudan akrabaları olan kurtlardan gelir.

Bunun kesin bir zamanı yoktur, ama genelde kışın sonunda ve baharın başında gerçekleşir.

Köpeklerin kızgınlık süresi 23 gün kadar sürebilir, ancak dişi tüm bu süre zarfında doğurgan değildir. Ancak, köpeğiniz kısırlaştırıldıysa, kızgınlık dönemi belirtileri olmayacağını bilmek önemlidir.

dişi köpek çiftleşme dönemi

Köpeğin Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Tüm dişi memeliler kızgınlık dönemine girer; bu süreçte çeşitli hormonal, fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşayabilirler. Sonuç olarak, bir dişi köpeğin her zamankinden farklı bir şekilde davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Sabah belli bir şekilde, öğleden sonra farklı bir şekilde hareket edebilir. Bazı kızgınlık dönemi belirtileri şunlardır:

1. Daha fazla sevgi dolu olma

Kızgınlık döneminin ilk günlerinde, köpek muhtemelen normalden daha fazla sevgi dolu olacaktır. Size yakın duracak ve sürekli sevilmek isteyecektir. Ayrıca, onu uzun saatler yalnız bırakırsanız, endişeli olabilir. 

2. Cinsel organlar şişer

Bu bir köpek kızgınlık dönemine girdiğinde fark edeceğiniz fiziksel göstergelerden biridir. Genellikle, bu dönemin ilk haftalarında vulva şişer. Bazı köpeklerde, cinsel organları kararır ve bu bölgeyi daha sık yaladıklarını fark edersiniz.

3. Erkek arayışı içine girer

Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken, beklenmeyen gebelikleri önlemek için ona çok dikkat etmeniz gerekir. Sokakta ya da parkta bir yürüyüş sırasında dişilerden çok erkeklere yaklaşıyorsa dikkat edin. Ayrıca, muhtemel bir eşe yaklaştığında, erkek köpek sadece onunla oynamak ister.

küçük köpekler çiftleşme dönemi

4. Kanama olur

Buna ek olarak, bir dişi köpek kızgınlık döneminde ise, kadınların menstrüel döngüsündekine benzer kan damlaları fark edeceksiniz. Bu durumda, kanama, erkeklerin dikkatini çekmek için vulvanın şişmesinden kaynaklanır.

Koku, köpekleri yönlendirir. Bu nedenle, bir dişinin olası eşlerin dikkatini çekmek için saldığı feromonlarla yönlendirilmiş olacaktır.

5. Kızgınlık dönemindeki köpeklerin beslenmesi değişir

Bazı köpekler kızgınlık dönemine girdiğinde her zamanki mamalarını tüketmez. Belki de bezginleşirler ve yemek yeme konusunda isteksizlik gösterirler.

Erkek köpeklere ne olur?

Erkek köpekler dişiler gibi kızgınlık dönemine girmez. Ancak, yakında potansiyel bir dişi algıladıklarında davranışlarını değiştirirler.

Erkekler testosteron ve kortizol olarak bilinen hormonların artışı nedeniyle daha agresif hale gelebilir. Ayrıca, onlar huzursuz olur, çok havlar ve geceleri ulurlar. Buna ek olarak, evden kaçmaya ya da her yere idrar yaparak kendi alanını işaretlemeye çalışabilir.

Aynı zamanda, erkekler, evden çıkmadıkları zaman depresif olabilir, biraz şaşkın ya da dikkatsiz hissedebilir ve kendileri ile çatışmaya girebilirler.

Erkek ve dişi köpeklerde tüm bu belirtileri önlemek için en iyi alternatif kısırlaştırmadır. Buna ek olarak, kısırlaştırma köpeklerin sokaklarda sürü halinde dolaşmalarını önleme avantajı sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.