Köpeğinizin Davranışını Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Bir yöntemin diğerine göre daha etkili olmasının sebebi, köpeğin uyaranlara verdiği tepkidir. Köpekler azarlandıkları zaman itaat ettikleri için bir şey öğrenemezler.
Köpeğinizin Davranışını Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2019

Köpeğinizin davranışını düzeltmek için iki yöntem olduğunu düşünebilirsiniz: olumlu ve olumsuz. İlki ödüllere dayalıyken, ikincisi basitçe bağırmaya yöneliktir. Bazı eğitmenler ikisinin bir karışımının gerekli olduğunu ileri sürmektedir. Makalemizde, bu konu hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Köpeğinizi eğitmeli misiniz yoksa davranışını mı düzeltmelisiniz?

Bir köpek, ailenin üyesi olduğu için sınırları öğrenmeli ve neleri yapıp neleri yapamayacağını öğrenmelidir. Bir hayvanın nasıl davranacağını anlaması ve bilmesi için disiplin esastır.

Ancak bazen, yavruyken düzgün eğitilmeyen köpekler davranış sorunları geliştirebilirler. Başlıca “hataları” bahçeyi kazmak, çok fazla havlamak, evde bir şeyleri kırmak, insanlara ya da diğer hayvanlara sataşmak ve olur olmadık yerde tuvaletini yapmaktır.

Köpeklerin davranışını düzeltmek için yapılacak en önemli şey, köpeğinize kendisinin bir sürü lideri olmadığını anlatmaktır. Köpeklerin kurtlardan geldiklerini unutmayın, bu yüzden onlar için alfa erkek veya beta kadın liderdir. Bu kim olabilir? Tabii ki de sahibinden (siz) başkası olamaz!

Köpekler baskın olanın kendileri olduğunu düşündükleri zaman, astlarından gelen emirlere uymak istemezler. Köpekler kendilerini alfa olarak gördükleri zaman, genelde saldırganlık ve istenmeyen davranışlar sergilerler.

Bunu engellemek ya da bu durumu azaltmak için pozitif pekiştirme ya da ceza yöntemi kullanabilirsiniz.

Köpeğinizin davranışını düzeltmek için olumlu pekiştirme

Bu tür bir eğitim cezaya değil, iyi davranışları ödüllendirmeye dayanır. Olumlu pekiştirme, köpek bir emre itaat ettiğinde severek, nazik sözler söyleyerek, ödül mama veya oyuncaklar vererek köpeği ödüllendirmeyi içeren bir tekniktir.

olumlu pekiştirme ile eğitim

Bu işlem, evcil hayvan ve sahibi için kesinlikle daha eğlenceli ve zevklidir. Tüm köpekler zincirlenip cezalandırılmak yerine bir ödül almayı tercih ederler.

Olumlu pekiştirmenin birçok faydası olduğu için eğitmenler ve veterinerler bunu önermektedir. Diğer şeylerin yanı sıra sahip ile köpek arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir.

Hayvana sevildiğini ve saygı duyulduğunu hissettirir. Ayrıca, hayvan geçmişte bir tür travma geçirdiyse, bu şekilde daha iyi bir ilerleme kaydedilir.

Köpeğinize komutlarınıza uyduğu için ödüllendirildiğini öğretmek önemlidir. Olumlu pekiştirmeni n kötü yanı, hayvanınıza yerine getirmesi için bir görev vermezseniz, neden ödüllendirildiğini anlamayacak olmasıdır.

Köpeğinizin davranışını düzeltmek için olumsuz pekiştirme

Çoğu eğitmen ve hayvan sahibi, bu yöntemi çok etkili olarak gördükleri için hala kullanmaktadır. Ancak, istismara girdiği için insanlar yavaş yavaş bu yöntemden uzaklaşmaktadır.

halıya işemiş yavru köpek

Pek çok kişi olumsuz pekiştirmeyi, uygun olmayan eğitim metodu olan fiziksel temas ile ya da acı vermekle karıştırmaktadır.

Temelde bu yöntem köpeği eğitmek için istenmeyen bir uyaran vermektir. Sürekli olarak pratik yaptığınız zaman köpeğiniz daha iyi öğrenecek ve cezaya gerek kalmayacaktır.

Bokser ya da Yorkshire, ırkı fark etmeksizin köpeğinizi cezalandırmak ya da yanlış bir şey yaptığında azarlamak, iyi bir eğitim yöntemi değildir. Neden mi? Çünkü hayvanı stresli bir duruma soktuğunuzda, hayvan ne öğrendiğini (ya da ne anlatmaya çalıştığınızı) hatırlamayacaktır.

Bir daha benzer bir şey olduğunda, aynı şekilde tepki vereceklerdir. Ne yazık ki bu durum içinden çıkılmaz bir döngüye girecek; hayvan her yanlış bir şey yaptığında sahibi tarafından cezalandırıldığı için travma geçirecek ve herhangi bir komuta tepki veremeyecek hale gelecektir.

Ayrıca, bir köpek insanların açısından “yanlış” bir şey yaptığında, kızan ve bağıran sahibinden dolayı itaatkar hale gelecektir. Bu korku yüzünden, neyin sahibini sinirlendirdiğini ya da neden cezalandırıldığını bile anlamayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • FAGNANI, J. P., Barrera, G., & Bentosela, M. (2016). Control inhibitorio en perros domésticos:¿qué sabemos hasta ahora? Avances En Psicología Latinoamericana. https://doi.org/10.12804/apl34.3.2016.11


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.