Evcil Hayvana Su Verilirken Dikkat Edilecekler

Suyu serin yerde ve temiz tutmak, hayvanın içtiği suyun türünden çok daha önemlidir. 
Evcil Hayvana Su Verilirken Dikkat Edilecekler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin su içmesi en az sizin kadar önemlidir. Bu yüzden, sıcak çarpması ya da kabızlık gibi sorunları önlemek amacıyla hayvanınızın sıvı tüketimini kontrol etmeniz çok önemlidir. Hayvanın ne kadar suya ihtiyacı olduğu kilosuna ve yediği yemeğe göre değişmektedir.

Çoğu hayvan sahibi, köpekleri için uygun olan suyun ne olması gerektiği konusunda kararsız kalır. Evcil hayvanlarının musluktan mı yoksa arıtılmış sudan mı içmesi gerektiğine kafa yormaktadırlar.

Her türlü su tüketilebilir mi?

Evcil hayvanların her türlü suyu içip içemeyeceğine dair ortada birçok fikir dolaşmaktadır. Bazı kişiler, evcil hayvanların da insanlarla aynı sulardan (şişe ya da arıtılmış) içmesi gerektiğini, çünkü musluk sularının içerisinde bol miktarda mineral, klor ve zararlı bakterilerin olduğunu savunmaktadır.

Ancak, bu konuda da farklı bir görüş yer almaktadır. Köpeklerin mideleri insanlara göre çok daha dayanıklıdır. Bu yüzden çim yiyebilir, patilerini yalayabilir veya birbirlerini koklayabilirler.

su içen golden

Ayrıca, köpeklerin suyu kaplarında bıraktıkları ve susadıklarında oradan içtikleri de bir gerçek. Bu, sudaki kimyasalların buharlaşmasını ve minerallerin dibe çökmesini sağlar. Bu yüzden suyun arıtılması çok da gerekli değildir.

Hayvanınıza su vermek ile ilgili en önemli konu

Köpeğinizin suyunu temiz bir kaba koymak, köpeğinize verdiğiniz suyun türünden çok daha önemlidir. Suyun konduğu kabın temiz olması, üzerinde günler öncesinden kalma yemek kırıntılarının olmaması gerekir.

Havalar ısındığında, suyun temiz olmasının yanı sıra taze de olması gerekir. Ayrıca, hayvanın suyunu evinizdeki serin bir noktaya konumlandırmalısınız. Buna ek olarak, günün en sıcak saatlerinde suyuna buz da atabilirsiniz.

Kilit nokta hidrasyon

Evcil hayvanınız vücudunun düzgün işlev görmesi için hidrasyon çok önemlidir. Bunun için piyasada köpekler için satılan sebillerinden bulabilirsiniz. Evcil hayvanınıza yetecek suyu sağladıkları gibi, bunu en iyi şartlar altında gerçekleştirmektedirler.

su içmenin önemi

Su sebili Old Tjikko

Piyasadaki en yaygın su sebili olan Old Tjikko, insanların kullandıklarıyla neredeyse aynıdır. Otomatik işlevi sayesinde köpeğinizin ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış kullanışlı bir üründür. Yer çekimi sayesinde çalışan ürünün, takması ve çıkarması kolay bir de haznesi bulunmaktadır.

Drinkwell: Köpekler için su pınarı

Drinkwell’e ait modern ve oldukça işlevsel bir su pınarı vardır. Yer çekimiyle çalışan bu sistem sürekli bir akış sağlar. Ayrıca bakteri birikmemesi için kabın üstü kapalıdır.

Bu ürünü farklı boyutlarda temin edebilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde temizleyebilir ve doldurabilirsiniz. Her eve uygun ergonomik tasarımı sayesinde, Drinkwell köpeğiniz için ideal bir seçimdir.

Kafese asılabilen su şişeleri

Pratik tasarımı sayesinde köpeğinizin kafesine de asabileceğiniz bu küçük sebiller, çevre dostudur ve diğer ürünler gibi otomatik akış sağlamaktadır.

Bu ürünler dayanıklı, hafif, kolay doldurulabilir ve bakımı kolay plastik şişelerden oluşmaktadır. Yer çekimi ile çalışan bu ürün, köpeğiniz için oldukça idealdir.

Petmate otomatik su kabı

Petmate piyasadaki en popüler kaplara sahiptir. ABD’de üretilen bu ürünlerin iç filtreleri olduğu için suyu güzel bir şekilde arındırır. Kimyasal içermeyen plastik haznesi ve köpeğiniz için uygun derin bir su kabından oluşmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.