Köpeğinizi Sıcak Havalar İçin Nasıl Hazırlarsınız

Köpeğinizin susuz kalmadığına emin olmak, kıllarını kesmek ve parazitlerden arındırmak, köpeğinizi sıcak havalarda sağlıklı tutmak için göz önünde bulundurmanız gereken şeylerdir.
Köpeğinizi Sıcak Havalar İçin Nasıl Hazırlarsınız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin sıcak havalar için hazır olması çok önemlidir. Sıcaklık, yolculuklar, güneş ve tatillerle ilgili her türlü şey köpeğiniz için zor olabilir.

Yaz mevsimi, tropik bölgelerde yaşamayan insanlar için genellikle yılın en iyi zamanıdır, ancak sıcaklık rahatsız edici olabilir, hatta köpekler için çok zor olabilir. Bu nedenle güneşli bir tatil bölgesine giderken köpeğinizin de iyi vakit geçirmesini sağlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

Neden köpeğinizi sıcak havalar için hazırlamanız gerekir?

Yaz mevsiminin köpekler için zor olabilecek bazı şeyleri vardır. Sıcak hava, geziler, sürekli eve girip çıkmak gibi… Bunların hepsi köpeğiniz için bir sorun oluşturabilir, çünkü bunlar onun rutininde bir değişiklik demektir.

Peki köpeğinizin (veya diğer evcil hayvanlarınızın) sıcak havalarda acı çekmemesi için neler yapabilirsiniz? Tüylerini tıraş etmek, onları susuz bırakmamak ve parazitlere karşı korumak gibi onları hazırlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Köpeğinizi yaza nasıl hazırlarsınız

Hidrasyon

Hidrasyon, köpeğinizi yaz aylarında sağlıklı tutmak için kesinlikle çok gereklidir. Havalar sıcak olduğunda dışarıda olmanın ne kadar zor olduğunu düşünün. Köpekler için bu durum daha da kötüdür, çünkü onlar sıcağa daha duyarlılar.

Neyse ki, evcil hayvan dükkanlarında köpekler için taşınabilir su şişeleri ve kaseleri bulunmaktadır. Bunlar yanınızdayken, köpeğiniz ihtiyacı olduğu zaman bunlardan su içebilir ve dışarıdayken bile susuzluğunu giderebilir.

Tüy kesimi ve bakımı

Köpeğinizi yaz başlamadan profesyonel bir kuaföre götürmek iyi bir fikirdir. Serin kalmaları için birçok cinsin buna ihtiyacı vardır, ancak şunu da unutmamalısınız, bu işlem pahalı olabilir. Bazen tek yapmanız gereken, kürklerinde kıştan kalan ölü tüyleri tarayarak almaktır.

tıraş edilen köpek

Seyahate çıktığınızda köpeğinizi nereye bırakmalısın?

Bu, evcil hayvan sahiplerinin seyahate çıkarken yaşadığı en büyük sorunlarından birisidir. Dostunuzu güvendiğiniz birisine bırakabilirsiniz, ancak köpeğinizin de onları önceden tanıması gerekir. Bırakacağınız kişiye güveniyor olabilirsiniz, ancak köpeğiniz tam olarak öyle düşünmüyor olabilir, bu da strese ve endişeye neden olabilir.

Ayrıca köpek bakım evine veya köpek oteline de bırakabilirsiniz. Ancak böyle yerleri seçerken dikkatli olun, çünkü bazıları evcil hayvanlarımıza gerektiği kadar iyi bakmıyorlar. Bununla birlikte, bırakmayı düşündüğünüz yere önceden gidip bakmak, köpeğinizin  iyi bir hijyende ve mutlu olması için yeterli alana sahip olduğundan emin olmak en iyisidir.

Köpeğinizle birlikte seyahat etmek

Seyahat etmek köpekler için stresli olabilir. Örneğin, bazı köpeklerin arabada mide bulantısı olur. Bu yüzden, köpeğinizi tatile yanınızda götürmeye karar vermişseniz gerekli tüm önlemleri aldığınızdan emin olmak için iyi plan yapmalı ve veterinerle konuşmalısınız.

gözlük takmış köpek

Yolculuktan önce köpeğinizin arabaya veya seyahat kafesine alışması iyi olacaktır. Buna kısa mesafelerde seyahat ederek ve sık sık kafesle küçük geziler yaparak başlayabilirsiniz. Gerçek bir yolculuğa çıktığınız zaman, köpeğiniz arabada kendini çok daha sakin hissedecektir.

Köpeğinizin sağlığı

Köpeğiniz yaz aylarında çok daha fazla dışarı çıkıyor olacak, bunun anlamı ise çok daha fazla köpekle temas halinde olacak olmasıdır. Bu yüzden, enfeksiyonları önlemek için köpeğinizin önceden parazit kontrolü ve aşısı yapıldığına emin olun.

Banyo ve yüzme

Köpeğinizi havuza veya denize girmeye zorlamayın. Bazı cinsler yüzmeyi severken bazıları ise sevmezler. Eğer köpeğiniz korkarsa onları suya girmeye zorlamayın. Bu travmaya neden olacak bir hareket olabilir. Ayrıca sudan çıktıklarında kürklerine doğru bakımı yapmayı unutmamak önemlidir.

Birkaç basit değişiklikle köpeğinizi sıcak havalara karşı hazırlayabilirsiniz. Köpeğiniz sıcaklarda sizinle ve ailenizle çok daha iyi vakit geçirebilecek. Ek olarak, köpeğinizin sıcakla başa çıkabilmesi için gereken her şeyi yaptığınız için, hem siz hem de köpeğiniz rahat olabileceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.