Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular: Etkili 5 Tarif

Sivrisineklerden kurtulmak için kullandığınız kimyasal maddeler hem sizin hem de kedi ve köpeklerin sağlığına zararlıdır. Yerine kullanabileceğiniz doğal ve ev yapımı seçeneklere bir göz atın.
Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular: Etkili 5 Tarif

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2019

Sivrisinekler, dışarıda geçen geceleri kabusa çevirebilir. Sinek sokmalarının sinir bozucu olduğuna da şüphe yok ancak neyse ki sivrisinekleri sizden uzak tutmanın yolları var. Yazımızda ev yapımı sivrisinek kovucular hakkında bilgi vereceğiz.

Doğal sivrisinek kovucular mı arıyorsunuz?

Mağazalarda  iş gören sivrisinek kovucular bulabilirsiniz ama genelde içlerinde sağlığa zararlı birçok kimyasal madde olur. Bu nedenle evde kendiniz yapabileceğiniz sivrisinek kovucularını kullanmanız daha iyi olacaktır. İşte birkaç etkili tarif:

1. Citronella

Yukarıdaki resimde gördüğünüz citronella bitkisinin çoğu böceğin nefret ettiği bir aroması vardır. Yani üstünüzde citronella kokusu olursa sinekler sizden uzak duracaktır.

Citronellayı saksıya dikip bahçenize koyabilirsiniz. Bu kokuyu taşıyan mumlar ya da tütsüler kullanmak da aynı etkiyi yaratacaktır. Ayrıca citronella yağı ve badem yağını karıştırıp doğrudan cildinize sürebilirsiniz.

2. Fesleğen

Bu güzel kokulu ot, Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılır. Güçlü kokusu sivrisineklerin uzaklaşmasına neden olur. Sadece iki yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen ve yarım litre suyla fesleğen bazlı sivrisinek kovucu yapabilirsiniz.

bir demet fesleğen

Fesleğenleri suya atın ve 20 dakika boyunca kaynatın. Ardından karışımı 4 saat dinlendirin. Süzgeçten geçirerek fesleğenleri toplayın ve geriye kalan suyu sprey başlıklı bir şişeye koyun. Hazırladığınız sinek kovucuyu perdelere, nevresimlere, kıyafetlere ya da bahçede oturduğunuz köşeye sıkabilirsiniz.

3. Okaliptüs yağı

Bu yağı kullanarak da son derece etkili bir sivrisinek kovucu yapabilirsiniz. Okaliptüs yağını aktarlarda bulabilirsiniz. Okaliptüsün dekonjestan yani tıkanıklık giderici etkisi de vardır.

Bu etkisinden faydalanmak için difüzör etkili bir hava nemlendirici ya da sadece camdan bir kap kullanabilirsiniz. İçine döktüğünüz suya 15 damla okaliptüs yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Daha etkili olması için suyun üstünde süzülecek bir mum koyup yakabilirsiniz. Mum, okaliptüs kokusunun daha iyi yayılmasını sağlayacaktır.

Okaliptüs yağının kimi kullanıcıları, kamp yaparken ya da parkta gezintiye çıktıklarında da bu yağı yanlarında götürüyor. Sonra ciltlerine sürerek sineklerden korunuyorlar. Okaliptüs yağını şampuanınız ya da düzenli kullandığınız bir kremle de karıştırabilirsiniz. Okaliptüsle benzer etkiyi elde etmek için nim ağacı, limon, lavanta ya da badem yağı da kullanabilirsiniz.

4. Karanfil

Karanfil, tüm ailenizin, özellikle de çocukların kullanabileceği güçlü bir sivrisinek kovucudur. İçinde zehirli maddeler barındırmaz ve sağlığınıza hiçbir zararı yoktur. Hazırlaması da son derece kolaydır; bir kabın içine iki bardak su koyun ve içine 30 adet karanfil atın.

20 dakika ocakta tuttuktan sonra altını kapatın ve 2 saat kadar bekletin. Süzgeçten geçirdikten sonra şampuan ve kremlerinizin içine katabilirsiniz. Dışarı çıkmadan sürün ve kolayca sivrisineklerden korunun!

kavanozda karanfiller

5. Papatya

Papatya ve lavanta oldukça etkili sivrisinek kovucular arasındadır. Bu güzel çiçekleri balkonunuza koyarak ya da bahçenize ekerek hem sivrisineklerden korunabilir hem de dekorasyonunuza katkıda bulunabilirsiniz.

Papatya kokusu, sinekler için yakınında durmaya dayanamayacakları kadar güçlüdür. İki yemek kaşığı papatya ve yarım litre kaynar suyla güçlü bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Karışımı 6 saat dinlendirdikten sonra süzün ve sprey başlıklı bir şişeye dökün. Kıyafetlerinize ve evdeki tüm oda, kapı ve pencerelere sıkabilirsiniz. Böylece her yaz sivrisineklerle uğraşmaktan kurtulacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.