Epilepsili Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Epilepsili Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Epilepsi hastalığı her zaman sıkıntılı bir hastalık olmuştur. Maalesef, bu hastalığa köpekler de yakalanabilir. Köpeğinizin bu hastalıktan muzdarip olduğunu görmek çok zor, ancak epilepsili köpeklerin bakımı için izleyebileceğiniz bazı noktalar vardır.

Her köpek epilepsi geçirebilir ancak Alman Çoban köpeği, Saint Bernards, Setters, Poodle, Basset Hound, Dachsund ve Beagle gibi ırklar, epilepsiye daha yatkın olurlar.

Epilepsi neredeyse her durumda genetiğin bir sonucudur.

Epilepsi nöbetleri, genelde altı aydan başlayarak beş yaşına kadar devam eder.

Köpeğinizin hayat şartlarını iyileştirmek istiyorsanız, nöbet sırasında nasıl davranmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Gelin, epilepsili köpeklerin bakımı nasıl olmalıdır, birlikte öğrenelim!

Ayrıca bakınız: Yaşlı Köpeklerin Bakımı

Epilepsili Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

poodle

İnsanlardaki epilepsi ile köpeklerde görülen epilepsi neredeyse aynıdır.

Hiçbir şekilde tahmin edilemez nöbetler içeren nörolojik bir hastalıktır.

Beyinde oluşan şokun etkisi olarak ortaya çıkar.

Epilepsi nöbeti geçiren bir köpek, ayaklarına hakim olamaz, aşırı salya salgılar, bağırsaklarını kontrol edemeyebilir ve baygınlık geçirebilir.

Köpeğiniz Nöbet Geçiriyorsa Ne Yapmalısınız?

  1. İlk ve en önemlisi, panik yapmayın. Sakin olun ve hayvanı zarar görmeyeceği bir yere koyun.
  2. Yastık ya da örtü gibi yumuşak bir yerin üzerine yatırın. Bu, nöbetin etkisini azaltır ve kendisine zarar verme olasılığını en aza indirir.
  3. Aksini düşünüyor olsanız bile, köpeğinizin dilini dışarıya çıkartmak iyi bir fikir değildir. Bu şekilde, köpeğinizin dilini ısırmasına ve canının daha çok yanmasına sebep olabilirsiniz.
  4. Nöbet sona erdiğinde kendisine gelmesi için biraz yalnız bırakın. Nöbetlerden dolayı bütün enerjisini harcamış olacağı için birkaç dakika dinlenmesi gerekir.

Eğer veteriner, köpeğinizi rahatlatmak için bir ilaç verdiyse, ilacı tam nöbet sonrasında vermek en uygun zamandır. Normalde, bu ilaçlar anüsten verilen kas gevşeticilerdir.

Köpeğinizin Epilepsi Nöbeti Geçirdiğinin Sinyalleri

Bütün ataklar aynı değildir; bazıları diğerlerinden daha güçlüdür.

Bu tür durumlarda, köpeğinizin nöbet geçireceğinin sinyallerini veren bazı semptomlara karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

Örneğin, köpeğiniz gergin veya stresli olabilir. Köpeğiniz bir şeylerin ters gittiğini hissettiği gibi, aynı şeyi sahibinin de hissetmesi gerekir.

Peki, bu işaretlere dikkat etmek neden önemlidir? Çünkü bu şekilde, nöbet başlamadan, köpeğinizi kendisini incitmeyeceği sağlam bir yere yerleştirebilirsiniz.

Köpeklerdeki Epilepsinin Bir Tedavisi Var mı?

alman çoban köpeği

Hastalık ne kadar kötü olursa olsun, ölümcül olmaması sevindirici bir haberdir.

Tabii ki, köpeğinin bir iki saniyelik bile olsa nöbet geçirdiğini gören birisi için hoş bir durum değil. Birkaç saniye süren bu durum, seneler sürmüş gibi gelir.

Normalde, epilepsili köpeklerin acile gitmesine gerek yoktur. Veterinere gitmek için, çok sık ve az aralıklarda olan nöbetleri beklemelisiniz.

Eğer köpeğinizin epilepsisi genetik idiyopati ise, muhtemelen bu durumun bir tedavisi yoktur. Hayatı boyunca bakılması gerekecektir.

Ancak, epilepsinin başka bir formu olan beyin tümörleri ya da iskemi durumu ameliyat ile düzeltilebilir.

Genel olarak epilepsi genetiktir ve bir tedavisi yoktur.

Köpeğinizi yakından izleyin ve nöbet geçirip geçirmeyeceğini önceden kestirmeye çalışın.

Köpeğinizin kendisini incitmemesi için gerekli önlemleri alın. Bu şekilde, hem sizin hem de köpeğinizin durumu kolaylaşacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.