Köpekler Gerçekten Kendi Aile Üyelerini Tanır mı?

28 Temmuz 2018

Köpekler ve insanlar arasındaki iletişim hakkında çok şey söyleniyor. Bazı çalışmalar hayvanların insanların modunu, ses tonunu ve hatta bazı kelimeleri anlayabildiğini söylüyor. Diğer taraftan hayvan sahipleri de, uzun zamandır insanların en iyi arkadaşlarını evcilleştirmenin yollarını öğreniyor. 

Peki  köpekler birbirleri ile nasıl iletişim kuruyorlar? Köpeklerin aynı evde yaşadıklarında nasıl iletişim kurduklarını anlamak daha da ilginç. Eğer aile üyeleri varsa özel bir iletişim şekilleri var mıdır? İnsanların köpekler hakkında keşfedemediği daha bir çok şey olmasına rağmen bu konuda bazı bulgular da var.Peki bunlar neler derseniz;

Köpekler kendi aile üyelerini tanır mı?

ormanda köpek ailesi

Köpekler büyük olasılıkla kendi ebeveynlerini ve kardeşlerini tanırlar. Öte yandan bu durum, daha çok onların sosyalleşmelerine bağlıdır. Örneğin, sadece birinin yanında bulunarak onun kardeşiniz olup olmadığını siz bilir miydiniz? Hakkında hiç bilginiz yoksa bunu yapmak zor olurdu.

Bu durum hayvanlarda da benzer şekilde olur. Akrabalarını ayırt etme yetenekleri, hayatlarının belirli bir süresinde onlarla birlikte yaşamalarına bağlıdır. Bu nedenle 2-4 aylık olana kadar aileleri ile birlikte yaşamak (hem anne baba hem de kardeşleri ile) köpekler için çok önemlidir. Çünkü bu onların sosyalleşmelerinin önemli bir aşamasıdır.

Bir köpek henüz yavruyken ailesinden ayrıldığı zaman ileride aile üyelerini tanıyamayabilir. Buna rağmen onları tanıyabilmesi için farklı bir yöntem vardır.

Bir köpeğin koku duyusunun gücü

Köpeğiniz siz eve geldiğinizde, diğer şeylerin yanı sıra, kokunuzu da fark eder. Benzer şekilde köpekler koku alma duyuları ile diğer insanları da tanırlar. Yıllar geçse de bazı köpekler daha önce tanıdığı kişileri hatırlarlar.

Şunu unutmamak gerekir ki, köpeklerin sadece koklayarak aile üyelerini ayırt etmeleri mümkün değildir. Ne olursa olsun, onlar daha önce tanıştığı kişileri hatırlarlar. Açıkçası sosyalleşme hala burada anahtar etkendir.

Bir çok bilim insanı köpeklerin yüzleri tanıma kapasiteleri olup olmadığını görmek için deneyler yürütmüştür. Belli ki köpekler iyi bir hafızaya sahip oldukları için sahiplerini tanıyabilirler. Buna rağmen köpeklerin her bir kişiyi görsel olarak tanıyıp tanıyamadığı sorusu hala devam etmektedir.

Köpeklerde tanıma ve sosyalleşme

Köpeklerin başkalarını tanıyabilmesi onlar adına bir yaşam ve ölüm meselesidir. Bu yetenek, bir arkadaşı ve düşmanı ayırt etmelerine olanak tanır. Onlar arkadaşlarını hayatta kalma, korunma ve yiyecek ile ilişkilendirirler. Bu nedenle tanıma, onların içgüdüleri ve hayatta kalma teknikleri ile ilgili olabilir.

Buna rağmen, köpeklerin hafızası ve tanıma yetenekleri kısıtlıdır. Gerçekte her şey, köpeklerin her zaman bazı riskler içeren sosyalleşme süreçleriyle ilgili görünmektedir.

Bu nedenle aynı evde yaşayan iki köpeğin iyi anlaşması sahiplerinin davranışlarına büyük ölçüde bağlıdır. Bunu belirleyen ise, köpeklerin birbirleri hakkındaki ilk izlenimleridir. Peki, sonrasında nelerdeen kaçınmalıyız? Köpeklerin birbirini kıskanmadıklarına ve birbirlerinin alanını işgal etmediklerine emin olmalısınız.

Peki farklı ırklardaki köpeklerde durum nasıl?

köpek ırkları

Bildiğiniz gibi köpekler birbirlerini kokuları, kimyaları ve fiziksel haraketleri aracılığıyla tanırlar. Bunlar köpeklerin hayatında belirleyici birer etken  olduğundan, ırklar arasında bu konuda çok büyük bir fark yoktur. Bu nedenle, farklı ırklardan köpeklerin birbirleri arasındaki etkileşim, birlikte olup olamayacaklarını belirler.

Başka bir deyişle ırk, belirleyici bir etken değildir; çünkü bütün köpekler benzer özelliklere sahiptir. Köpek sahipleri için önemli olan köpeklerinin vücut dilini anlamalarıdır. Eğer onların duruşuna ve yüz ifadelerine dikkat ederseniz köpeklerin bir araya geldiklerinde ne hissettiklerini anlarsınız.