Köpeğinizin Yiyeceklerini Taze Tutmanın Yolları

Köpeğinizin Yiyeceklerini Taze Tutmanın Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin yiyecekleri bazen bozulur ve onları taze tutmak için ne yapacağımızı bilemeyiz, ancak yiyecekleri taze tutabilmek için yapabileceklerimize dair pek çok yararlı ipucu vardır. Yapılması gereken ilk şey, paketin içeriğini bir kaba boşaltmaktır. Köpek mamalarının, hava ile temas ettiği anda bozulmaya yol açan bileşenlere sahip olduğunu akılda tutmalıyız. Kullandığımız yiyeceklere neler olduğunu düşünün. Örneğin, çok uzun süre paketlerinde beklemiş kurabiyeler.

Dostumuzun yiyeceklerini taze tutmaya yönelik bazı enteresan ipuçları

köpek maması
  • En fazla iki hafta veya bir ay için yeterli olacak şekilde yiyecek tedarik etmek önemlidir, ancak daha uzun süre için değil.
  • Aile üyelerimiz için yaptığımız yiyecek alışverişlerinde olduğu gibi, evcil hayvanımız için aldığımız yiyeceklerin de son kullanma tarihini kontrol etmeliyiz.
  • Satın aldıktan sonra, muhafaza etmek için mümkün olduğunca uzun süre ile aynı kutuda muhafaza etmeliyiz. Paketi açtıktan sonra, hava ile olan teması önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.
  • Açılmış ve sonrasında manuel olarak kapatılmış olan kutuyu mümkünse, hava geçirgenliği olmayan bir kaba boşaltmalıyız. Ve sonrasında bu kabı, içindekilerin tazeliğini korumak için üreticinin talimatlarını izleyerek serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeliyiz.
  • Bu ürünleri bozulmalarını hızlandırabileceğinden güneş ışınlarından korumak gerekir.
  • Beslenme zamanı geldiğinde, köpeklerin daha yavaş yemelerine yardımcı olan, hazımsızlık ve obezite riskini azaltan mama kaplarından kullanabilirsiniz.

Aşırı miktarda yiyecek almak

Kilogram başına kıyaslama yapıldığı zaman, büyük gramajlı köpek maması satın almak daha ekonomiktir. Önemli olan, mamayı nasıl koruyacağımızı bilmemizdir. Bozulduğu için çöpe atmaktan kaçınmalıyız.
İlk yapmamız gereken şey, paketin üzerindeki son kullanma tarihini kontrol etmektir. Örnek olarak, eğer hayvan günde 300 gram yiyorsa ve 15 kg’lık bir torba alırsanız, tamamını tüketmesi 50 gün sürecek. Köpek mamasının son kullanma tarihi o tarihten önce sona ermemelidir.
Eğer köpek dostunuz çok zorlu bir damak tadına sahipselezzet veren içeriklerin ve aromaların, paketin açıldığı andan itibaren yoğunluğunu kaybettiğini aklınızda bulundurmalısınız  Bu nedenle, pakette kalan son miktarlar ilkinden çok daha az iştah açıcı olacaktır.

Muhafaza Etme

Gördüğümüz gibi, köpek mamasını, nem, oksijen, ısı ve güneş ışığından iyi izole edilmiş bir kap içerisinde saklamak esastır. Köpek mamasını taze tutmanın en iyi yolu, metal veya cam bir kapta muhafaza etmektir. Ancak bazı plastik kaplar da işe yarayabilir.

Yiyeceklerin muhafaza edildiği yer karanlık ve serin olmalıdır. Paketi veya kabı zeminde bir yerde muhafaza etmek, gıdayı iyi bir şekilde muhafaza etmek için idealdir. Altına bir tahta parçası veya ayakları olan bir platform koymak da işe yarar. Bu, kapların zemin neminden iyi yalıtılmış olmasını ve düzgün bir şekilde havalandırılmasını sağlayacaktır. Nem, küf oluşturur ve sadece tadını bozmakla kalmaz, aynı zamanda dört ayaklı arkadaşımızın sağlığı için de çok tehlikeli toksinler oluşturabilir.

Konserve Yaş Mamalar

Konserve kutularındaki yaş mamalara gelince, genellikle açılmamış olduğu sürece dayanıklılık süresi oldukça uzundur. Ancak bir kez açıldıktan sonra, konserve gıdaları en fazla üç gün içerisinde tüketmek gerekir. Dahası, içeriğin tamamını kapaklı bir kaba boşaltıp buzdolabının içinde muhafaza etmeliyiz. Böylelikle, kurumasını veya kötü kokmasını engellemiş oluruz.

Atıştırmalıklar

köpek yiyecekleri

Atıştırmalıklar imalatçı firma tarafından ambalajında belirtilen saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edilmelidir. Hava geçirmez ve ağzı kapatılabir kilitli olanları taze tutmak için başka bir kap tipine ihtiyaç duyulmaz. Fakat eğer naylon torba veya kutulardaysa, bunları hava geçirmez kapaklı kaplarda muhafaza etmek uygun olacaktır; bu şekilde, mevcut tadı korunacak ve birkaç gün içinde kuruması engellenecektir.

En önemli şey ise, çok fazla yiyecek depolamamaya çalışmak olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.