Egzotik Kedi Türleri Hakkında Bilmedikleriniz

Tüysüz, kulaksız veya farklı renkteki kediler insanların dikkatini diğer kedilere göre daha fazla çekiyor. 
Egzotik Kedi Türleri Hakkında Bilmedikleriniz

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2019

Belirli özelliklerinden dolayı veya diğer kedi türlerine göre daha az sayıda olmaları nedeniyle, egzotik kedi türleri insanların dikkatini bariz bir şekilde daha çok çekiyor. Bu yazıda, dikkat çeken bu kedi türlerinin 5 tanesinden bahsedeceğiz.

Egzotik kedi Türleri

Alışık olduğunuz kedilerden daha farklı bir kediye sahip olmak isteyebilirsiniz. Egzotik kediler çoğu zaman evlerin vazgeçilmez üyesidir. Bu kedi türlerinin bazıları doğal süreçlerle bu hallerine gelmiş olsalar da, bazı egzotik türler insan müdahalesi sonucu ortaya çıkmıştır.

1. Sfenks kedisi (Sphynx)

En belirgin özelliği tüysüz olması olan bu kedi türü 1970’li yılların sonuna doğru ortaya çıktı. Tüyleri o kadar ince ve kısadır ki, sanki hiç yokmuş sanırsınız. Bu kedi türü güneşe ve soğuğa karşı oldukça hassastır. Çünkü onu koruyacak bir kürke sahip değildir.

pembe kazak giyen egzotik kedi türleri

Sfenks kedisinin kafası vücuduna oranla epey küçüktür ve büyük sivri kulakları vardır. Bu kedi türünün büyük gözleri insanlara hipnotik gelir; bu yüzden de çoğu kişinin ilgisini çeker.

2. Savan kedisi (Savannah)

Eğer büyük bir ev kedisi arıyorsanız, bu tür tam size göre. 2001 yılında ortaya çıkan savan kedisi, en çok tercih edilen yeni türlerden biri olarak kabul ediliyor.

savan kedisi çitlerin üstünden atlamaya çalışıyor

Savan kedisi, evcil bir kedi türü ile Afrika kökenli vahşi bir kedi türünün birleşiminden ortaya çıkmıştır. Kürkünün deseninden dolayı sık sık leopara benzetilir. 15 kiloya kadar çıkabilen savan (çoğu kedi 4 kilo civarındadır), oldukça iri bir kedi türüdür.

3. Scottish Fold

Kulakları yokmuş gibi görünen bu kedi türü çoğu insanın favorisidir. Küçük kulaklara sahip Scottish fold, erkek British shorthair ve dişi İsveç kedisinin melezi olarak ortaya çıkmıştır.

kulaksız Scottish fold kedi türü ve egzotik kedi türleri

Bu kadar ilginç görünmelerine neden olan mutasyon, bu kedi türlerinde erken yaşlarda ortaya çıkan artrite sebep olur. Bu hastalık maalesef çok fazla ağrıya yol açar. Tüylü, güzel suratlı, sakin ve arkadaş canlısı Scottish fold kedi türü, çocuklarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşır.

4. Khao Manee

Kökeni Tayland olan bu kedi türü, yerel halk tarafından yüzlerce yıldır biliniyor. Bu kedinin telaffuzu zor olan ismi, yerel dilde ”beyaz mücevher” anlamına geliyor. İki gözü birbirinden farklı renge sahip Khao Manee türü, dünyanın geri kalanında ise elmas gözlü kedi olarak biliniyor.

bir gözü yeşil bir gözü mavi olan beyaz kedi ve egzotik kedi türleri

Tüyleri tamamen beyaz olan Khao Manee, atletik ve kaslı bir vücuda sahiptir. Bu sevimli beyaz kedi aynı zamanda meraklı, zeki ve insancıldır; bu nedenle iletişim becelerileri de oldukça gelişmiştir.

5. LaPerm

Son sırada yer alan bu tür ise, tek bir yavruda görülen genetik bir mutasyon sonucu 1982 yılında Amerika’da ortaya çıktı. İlk LaPerm kedisi doğduğunda kardeşlerinden çok da farklı değildi. Ancak tüylerinin şekli bariz bir şekilde diğerlerinden farklıydı.

LaPerm ilk doğumunu yaptığında kıvırcık, yumuşak ve karışık renkte 4 erkek dünyaya getirdi. Bu kedi türünün kalın kuyruğu vücuduna göre daha tüylüdür. Karakter özelliklerine gelirsek; Lapermler oldukça aktif, neşeli ve sevecendir.

tüylü ve kalın kuyruklu LaPerm kedi türü

Diğer egzotik kedi türleri

Cornish Rex, İran kedisi, Russian Blue ve Japon Kıvrık Kuyruk türleri ise bu listeye dahil olamayan ancak bilinen egzotik kedi türlerindendir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.