En Zeki Hayvanlar

Şempanzeler dışında, karmaşık sorunları çözebilecek başka memeliler, kuşlar ve yumuşakçalar da vardır.
En Zeki Hayvanlar

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2019

İnsanlar, insanların en zeki hayvanlar olduğunu söyler. Fakat, bugün, engellerin üstesinden gelmek, grup ortamlarında yaşamak veya araçlar kullanmak için büyük bir yetenek gösteren diğer türlere atıfta bulunuyoruz.

En zeki hayvanlar hangileridir?

Primatlar, memeli deniz hayvanları, kuşlar ve hatta omurgasızlar gibi çeşitli türlerde zeki hayvanlar vardır. Bilişsel yetenekleri, beyin büyüklüğü veya problem çözme yetenekleri ile karakterize edilirler. En zeki hayvanların hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

1. Şempanze

Bu, insanlara en yakın hayvandır ve dünyadaki (insanlardan sonra) en entelektüel olarak gelişmiş ikinci hayvandır. Yiyecek elde etmek ve barınak inşa etmek için araçlar kullanır. Yiyecekleri gruplar halinde toplar, iletişim kurmak için el işaretleri veya karmaşık lisan kullanır. Bitler gibi parazitleri diğer hayvanlardan uzaklaştırabilir. Ayrıca, bu hayvan geçmişte öğrendiği şeyleri de hatırlayabilmektedir.

Şempanze – yukarıdaki resimde gösterilmektedir – nesneleri anlamlarla ilişkilendirebilir, sembolleri sıralı bir biçimde birleştirebilir ve karmaşık fikirleri arkadaşlarına iletebilir.

2. Yunus

Bu son derece cana yakın ve arkadaş canlısı memeli deniz hayvanı aynı zamanda dünyadaki en zeki hayvanlar arasındadır. Sadece aynı türe mensup olanlarla değil, kendilerini korumak ve daha fazla yiyecek elde etmek için diğer deniz hayvanlarıyla da topluluklar kurabilir.

zıplayan yunuslar

Yunus, problem çözme, iletişim kurmak için karmaşık bir lisan kullanma, akrabaları çağırmak için ses kullanma ve hatta zevk için seks yapma yeteneğine sahiptir.

3. Kuzgun

Bu hayvan genellikle karanlık, ölüm ve bazı korkunç efsanelerle ilişkilendirilse de, kuzgun aynı zamanda zekası gibi başka şeylerle de bilinir. Becerilerinden biri de, bu hayvanların farklı durumlarda çeşitli iletişim yöntemleri kullanmalarıdır. Ayrıca, muhteşem bir hafızaya sahiptirler ve uzun süreli sosyal bağlar kurarlar.

ağaç dalında kuzgun

Kuzgun kuşlar arasında en büyük beyinlerden birine sahiptir. Sesleri taklit edebilir ve büyük bir sezgiye sahiptir. Kendisi için iş yaptırmak adına diğer hayvanları “yönetebilir”. Kurtları ya da çakalları çağırabilir ve etleri parçalamalarını sağlamak için onları leşlerin bulunduğu yere getirebilir. Bu yırtıcı hayvanlar etleri adil bir şekilde paylaştıktan sonra, kuzgunlar ziyafet çeker. Bu hayvan aynı zamanda parlak veya gösterişli nesneleri çalma ve gizleme kabiliyeti ile de bilinir.

4. Domuz

En zeki hayvanlardan biri olmanın yanı sıra, her duruma en iyi şekilde adapte olabilen türlerden biridir. Domuzlar kendilerini karmaşık sosyal yapılarda organize derler ve üç haftalıktan itibaren diğer hayvanlarla etkileşime girip oynayabilirler. Ayrıca, bazı aile üyeleriyle güçlü sosyal veya duygusal bağlar geliştirirler.

domuz ve yavruları

Hem evcil hem de yabani olan bu memeliler, birçok iklim ve ekosistemde hayatta kalabilirler. Yerin birkaç metre altına gömülü yiyecekleri arayabilir ve yollarında gördükleri her şeyi yiyebilirler.

5. Ahtapot

“Ahtapot Paul” u hatırlayanlar – Dünya Kupası hakkında doğru tahminlerde bulunmakla meşhurdu – bunun bir televizyon numarası olduğunu söyleyebilirler. Ancak gerçek şu ki ahtapotlar dünyadaki en zeki hayvanlardan biridir.

ahtapot

Bu hayvanlar, etraflarında araştırma yapmak, nesneleri ayırt etmek ve hatta farklı dokuları hissetmek için dokunaçlarını kullanır. Ayrıca, deneyimleri temelinde yemek için en iyi yerleri hatırlarlar çünkü oldukça iyi bir hafızaları vardır.

Farklı bilimsel çalışmalar, ahtapotun yüksek nörolojik gelişim ve mükemmel bir öğrenme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca kavanozları açabilir, ortama karışabilir ve çevresine uyum sağlayabilir.

Bu listedeki diğer mansiyon ödülleri fil, orangutan, sincap ve posta güvercinine gidiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.